Yazar: Senem Kahraman
14 Haziran 2021
17. Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri oylarınızı bekliyor!

Lambdaİstanbul’un ilk kez 2005 yılında, Erman Toroğlu’nun ‘‘Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz’’ sözleri üzerine düzenlediği Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri, 17. yılında yine -maalesef- fobiklikte birbirleriyle kapışan adaylarıyla karşımızda. Hormonlu domatesleri seçmek fobikliğin zirveyi gördüğü şu ülkede her zaman zor oldu; tüm kategorilerde ciddi bir yarış söz konusu ama Boğaziçi direnişinin damga vurduğu ve sosyal medyadan transfobik söylemlerin yükseldiği şu yılda, ‘en’lere karar vermek artık daha da güç.

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi’nin kamusal alanda LGBTİ+’lara ayrımcılık ve nefret söylemi üreten, LGBTİ+ var oluşunu hedef alan kişi ve kurumlara Onur Haftası kapsamında verdiği Hormonlu Domates Ödülleri’nin aday gösterme süreci de, oylama süreci de kamuya açık olarak gerçekleşiyor. Pandemi öncesi, Hollywood törenlerinin dahi yanında sönük kaldığı, bol gullümlü Hormonlu Domates törenleri, geçen yıl şartlardan ötürü dijital ortamlar üzerinden düzenlenmişti. YouTube tarafından canlı yayın kesilince de komite sansüre karşı Zoom üzerinden törene devam etmişti.

Geçen yıl yaşananlar sadece YouTube’un sansüründen ibaret değildi. Listede ismini gören çıldırıyordu. Bu yıl da durumlar aynı olunca şunu belirtmek elzem: LGBTİ+ birey, kurum, feminist beyanı olan akademisyenlerin Hormonlu ödüllerine aday olarak gösterilmesinin sebebi, ürettikleri fobidir! Feministleri hedef gösterme değildir, türlü sosyal medya mecraları üzerinden de ileri sürdükleri gibi…

Bu yıl, geçtiğimiz aylardan bu yana devam eden Boğaziçi direnişiyle birlikte Boğaziçi Özel ve İstanbul Sözleşmesi Özel kategorileri de eklendi ödüllere. Geçen sene Eğitim kategorisindeki ödül Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü gitmişti zaten. Bu sefer Boğaziçi Özel kategorisinde adaylara ”Kayyum Melih Bulu’nun atanmasından sonra Boğaziçi öğrencilerinin haklı direnişlerine karşı gösterilen hegemonya ve LGBTİ+’lar üzerinde yapılan kontrolsüz güç ve şiddetin failleri” de eklendi. Devlet Bahçeli, Melih Bulu, Fahrettin Altun, Faik Öztrak, Süleyman Soylu… Karar vermek güç olacak demiştik. Eğitim kategorisinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü yine var; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ODTÜ’ye, fobikliğini konuşturan tüm diğer üniversite ve kurumlarla birlikte. (Ve tabii Zeynep Direk de burada.)

Geçen senenin bazı ‘en’leri bu sene de -elbette- aday…

Farklı kategorilerde kurumlardan popüler kültüre uzanan adaylıklara bakarken koca bir yıl da gözümüzün önünden şöyle bir geçiveriyor sahiden. Yine ne çok nefret gördük bu yıl. Oylamalar buradan devam ediyor; isyanınızı da yanınıza alın ve adaylarınızı oylayın.

 

editörün seçtikleri