Yazar: Gamze Akyol
28 Temmuz 2021
18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nden “dadanmalık” konserler

Deniz, kum, müzik ve 2.500 yıllık antik taşları şahane bir sentezle buluşturan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali bu sene de Bodrum için bir yaz klasiği olmayı sürdürüyor ve dolu dolu bir programla seyircilerini bekliyor; konserler dışında, bu yıl 18.’si gerçekleşen festivalin programında film gösterimleri, sergiler, DJ performansları, çocuklar için tiyatrolar ve müzik atölyeleri de var. Geniş bir dinleyici/izleyici kitlesine hitap eden müzik festivali, 24 Temmuz’da başladı ve 29 Ağustos’ta son bulacak. Sıcak yaz akşamlarınıza ilaç gibi gelecek ve de ruhunuzu besleyecek bu festivali ve de festivalde dadanacağımız bazı konserleri derledik biz de sizler için.

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 18 yıldır yolları gözlenen bir yaz geleneği… Geçtiğimiz yıl pandeminin “kontrollü normalleşme” aşamasına denk gelen festival bu yıl da yine COVID-19 tedbirlerine ful fors devam ederek düzenleniyor. Festivalin programında ise bu sene 17 konser, iki masterclass öğrenci konseri, iki DJ performansı, çeşitli çocuk tiyatroları ve de atölyeleri bulunuyor. Ve tüm bu etkinlikler her sene olduğu gibi bu sene de “Suda”, “Kumda” ve “Taşta” konseptleriyle gerçekleşiyor. “Taşta” konseptini M.Ö. 355’te Karya bölgesinin Pers satrabı Mausolos tarafından inşa ettirilen ve büyülü bir atmosfere sahip olan Antik Taş Ocağı, “Suda” konseptini Gümüşlük’ün sahilinde bulunan festival merkezi, “Kumda” konseptini ise yine festival merkezinde bulunan Toprak Ev temsil ediyor. Yani festival bize, bir yandan ruhumuzu müzikle doldururken bir yandan da Gümüşlük’ün tarihi ve de doğal güzelliklerinin tadını çıkarabileceğimiz bir ortam sunuyor diyebiliriz.

Konserlere baktığımızda ise hem Türkiye’den hem de yurt dışından birçok yıldız isimle/grupla kesişiyor yolumuz; Gülsin Onay, Pablo Galdo, Barış Büyükyıldırım, Valerian Shiukashvili, Henri Demarquette, Kisuk Kwon, Meral Polat Caz Trio,  Nova Trio ve daha nicesi. 2006’dan beri festival bünyesinde gerçekleşen bir başka etkinlikten de bahsetmeden geçmeyelim bu arada: bugüne kadar yaklaşık 1.200 kadar genç yeteneği usta müzisyenlerle buluşturan Gümüşlük Festival Akademisi. Bu etkinliğin 1-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek piyano masterclass’ının eğitmenliğini Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili; 12 – 18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek çello masterclass eğitmenliğini ise Fransız çelist Henri Demarquette üstlenecek. Hazır genç yeteneklerden bahsetmişken, 16 yaşındaki Hakan Başar, 12 yaşındaki İlyun Burkev ve 15 yaşındaki Naz İrem Türkmen gibi genç yıldızların da bu seneki festivalde sahne alacaklarının haberini verelim. Ve lafı daha fazla uzatmadan sizler için seçtiğimiz, dadanmaya kararlı olduğumuz festival konserlerine gelelim.

Meral Polat Caz Trio (1 Ağustos Pazar, 20:30  Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA)

Coğrafyaları aşan ve çıktıkları bu yolculuk sırasında yollarının kesiştiği tüm sesleri müziklerine katan hatta belki de bu sesleri kişisel hikayelerinin etrafında yine yeniden yorumlayan bir ekip Melek Polat Trio. Amerikalı piyanist/besteci Chris Doyle, Amsterdam’da yaşayan Porto Rico’lu davulcu/besteci/ses tasarımcısı Frank Rosaly’nin Meral Polat’ın sesine, sözlerine ve hikayelerine eşlik ettiği trio 1 Ağustos Pazar günü Gümüşlük Festival Merkezi’nde bir konser verecek. Şarkılarında esas olarak güzellik teması öne çıksa da, özlem, hüzün, aşk, özgürlük ve yaşam kutlamaları gibi çeşitli duygulardan aldıkları ilhamları da sezebileceğiniz bu ekip canlı performanslarıyla bizi oturduğumuz yerden sıra dışı bir yolculuğa çıkaracak. 

Pablo Galdo (4 Ağustos Çarşamba, 21:00  Antik Taş Ocağı – TAŞTA)

Vigo Yüksek Konservatuarı’ndan özel derece ve ödülle mezun olan Pablo Galdo, kendi jenerasyonunun en başarılı piyanistlerinden biri olarak görülüyor. Dünyanın birçok yerinde ve memleketi olan İspanya’nın pek çok farklı enstitüsünde dersler veren Galdo, yine uluslararası birçok piyano yarışmasından da ödül kazanan bir isim. Aldığı ve verdiği eğitimler sebebiyle çeşitli ülkelerde ve tamamen müziğe adanmış bir şekilde geçmiş Gablo’nun hayatı. Usta müzisyen bu günlerde festivallerde konserler vermeye devam ediyor ve de A Coruña Yüksek Müzik Konservatuvarı’nda, Alfonso X the Wise Üniversitesi’nde ve de Katarina Gurska Yüksek Okulu’nda piyano profesörü olarak çalışıyor. İspanyol piyanistin bu üstün yeteneğine ve benzersiz tekniğine Gümüşlük’ün büyülü bir atmosfere sahip Antik Taşlarının arasında şahit olmak isterseniz, Gablo’nın 4 Ağustos’ta gerçekleştireceği konseri için şimdiden biletinizi tükenmeden almayı unutmayın.

Henri Demarquette

Henri Demarquette ve Özgür Ünaldı (18 Ağustos Çarşamba, 21:00  Antik Taş Ocağı – TAŞTA)

13 yaşında müzik eğitimine başlayan Henri Demarquette, yeteneği genç yaşta keşfedilen şanslı isimlerden. Fransız viyolonselist, küçük yaşlardan beri sahne tozu yutuyor ve yeteneğiyle tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Henri’nin ünü, 2005 yılında Fondation Simone et Cino del Duca’dan aldığı ödülle Fransa sınırlarını aşıyor bu yıldan sonra kendisi birçok uluslar arası festivalde boy gösteriyor. Bu sene, Gümüşlük’te ise yolu ülkemizin önde gelen piyanistlerinden olan Özgür Ünaldı ile kesişiyor. Avusturya’da düzenlenen Uluslararası Johannes Brahms Yarışması’nda piyano dalında ödül alan ilk Türk olarak bilinen Ünaldı, müzik eğitimine Henri’den bile daha genç bir yaşta, yedi yaşında başlamış. Prof. Seçkin Gökbudak’tan özel piyano ve teori dersleri alarak müzik dünyasına ilk adımını atmış ve de daha sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ndeki Lisans eğitimini “Bölüm ve Fakülte Birincisi” olarak tamamlamış. Ardından da Çaykovski Devlet Konservatuarı’nda, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın bursuyla doktora eğitimi almış. Birbirinden yetenekli bu iki isim 18 Ağustos günü “Taşta” müzikseverlerle buluşacak.

Trio Reijseger Fraanje Sylla (21 Ağustos Cumartesi, 20:30  Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA)

“Caz, Afrika şarkıları ve klasik müziğin mükemmel karışımı” şeklinde tanımlanan bir müziğe sahip plan Trio Reijseger Fraanje Sylla ekibi, son albümleri We Were There’yi 2020’nin Mart’ında çıkardılar. Çellocu Ernst Reijseger, piyanist Harmen Fraanje ve Senegalli şarkıcı-perküsyoncu Mola Sylla’nın bir araya gelerek yarattıkları ortak ve de özgün bu müzik dili, dünya çapında oldukça seviliyor ve de övgü topluyor diyebiliriz. Şarkılarında baskın olan melankolik tonu, çeşitli Afrika ezgileriyle ve sesleriyle birleştiren Trio Reijseger Fraanje Sylla’yı 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, festival merkezinde ağırlayacak.

Gülsin Onay (24 Ağustos Salı, 21:00  Aktur, Bitez)

Piyanoyla henüz 3.5 yaşındayken tanışan Gülsin Onay, uzun yıllardır uluslararası müzik arenasında alkışlanan isimlerden. Özellikle Ahmet Adnan Saygun’ın bestelerini yorumlama konusunda ve de Chopin icracısı olarak sınırları aşan bir üne sahip olan Ünal, Paris Konservatuvarı‘nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” derecesi ile mezun olmuştu. Bir “Harika Çocuk” olarak başladığı hikayesine Devlet Sanatçısı, Polonya Devlet Nişanı gibi sayısız ödül, unvan ve de başarı sığdırmış Onay. Ve her geçen yıl da bu başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Dünyaca ünlü İstanbullu piyanistin konser tarihi 24 Ağustos, yeri ise Aktur/Bitez olarak gözüküyor festival programında.

Trio Likya (26 Ağustos Perşembe, 21:00  Antik Taş Ocağı – TAŞTA)

2017 yılında kurulan Trio Likya ekibinin üyeleri; Nilgün Yüksel (keman), Poyraz Baltacıgil (viyolonsel),  Barış Büyükyıldırım (piyano). Alanlarının tanınan ve de beğenilen müzisyenlerinden oluşan ekip, oda müziği türünde hem Haydn, Piazzolla, Mendelssohn, Şostakoviç, Ravel, Kapustin gibi bestecilerin eserlerini çalıyor hem de kendi aranjmanlarını sunuyorlar. Kuruluşlarından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Avusturya Kültür Ofisi, Girgin Piyano Galerisi, Tekirdağ Bisanthe Oda Müziği Festivali gibi çeşitli yerlerde kulakların pasını silen Trio Likya, 26 Ağustos’ta da Antik Taş Ocağı’nda sahne alacak.

Naz İrem Türkmen

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası & Nil Venditti & İlyun Burkev & Naz İrem Türkmen (29 Ağustos Pazar, 21:00  Antik Taş Ocağı – TAŞTA)

Pandemiden etkilenen sanatçılara destek olmak amacıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen gönüllü şef ve solistlerle kurulan El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Ocak 2021’de kuruluşundan bu yana toplam yedi konser verdi. Sekizinci konserlerini de şimdiden yetenekleriyle göz dolduran üç genç müzisyenle; Nil Venditti, İlyun Burkev ve Naz İrem Türkmen ile beraber vermeye hazırlanıyorlar.

24 yaşındaki İtalyan-Türk şef Nil Venditti, Floransa merkezli Orchestra della Toscana, Amsterdam Netherlands Philharmonic Orchestra gibi birçok orkestrada yer alan bir isim. Nil, 2018 yılında birlikte sahne aldığı Fazıl Say’dan da “iddia ediyorum, Nil yüzyılın en iyi şeflerinden biri olabilir. O bir deha!” şeklinde dikkat çekici övgüleri toplamıştı hatırlarsanız. 2006 doğumlu Naz İrem Türkmen de müzik eğitimine yedi yaşında başlamış bir başka genç yetenek ve kendisi şu an Güher & Süher Pekinel’in hayata geçirdikleri “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” sisteminin bir parçası. Eğitimine Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde devam eden Türkmen dünyaca ünlü bir viyolonselist olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu birbirinden başarılı ekibe eşlik edecek bir başka isim olan İlyun Bürkev ise henüz 12 yaşında, umut vadeden bir piyanist. 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda tam zamanlı beşinci sınıf piyano bölümünü kazanan Bürkev, eğitimine halen Burcu Aktaş Urgun’un öğrencisi olarak devam ediyor.

Q-BRA & Mx. Sür (11 Eylül Cumartesi, 20:30 Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA)

Söz yazarı ve DJ Q-BRA’nın o muhteşem setiyle yollarımız İstanbul gecelerinde defalarca kesişti. Ne danslar edildi! Gerçi pandemi aramıza girer gibi oldu ama Bodrum’daki bu buluşma ile geçen zamanı da telafi edeceğiz. Gecelerden uzak olsanız bile Q-BRA (Kübra Uzun) şarkılarıyla bulmuştur sizi bir yerlerde. Mesela geçen sene İstanbul Onur Yürüyüşü’nün marşı haline gelen şarkısı ALAN2020 ile… Kendisine Gümüşlük’te eşlik edecek isim ise ALAN2020 şarkısını yayınlayan plak şirketinin arkasındaki isim ve sahnesinde müzik-dans kokteylini kullanmayı seven Mx. Sür olacak. İstanbul’daki Wake Up Call, Suma Beach ve Mama gibi mekanların da yaratıcısı olan Mx. Sür, müziğinde türler arasında seyahat etmeyi ve insanları şaşırtmayı seviyor.

Bu arada evet, festivalin konser programı El Ele Müzik Senfoni Orkestrası ile 29 Ağustos’ta kapanışını yapacak ama Gümüşlük Festival Merkezi’nde 10 Eylül’de Lakuti, 11 Eylül’de de Q-BRA & Mx. Sür performanslarıyla festival ruhunu yaşatmaya devam edecek.

Festivalin detaylı programına buradan ulaşabilirsiniz.

editörün seçtikleri