Yazar: dadanist
13 Haziran 2020
1950’lerden bir buluşma: Pablo Picasso ve Brigitte Bardot

Pablo Picasso ve Brigitte Bardot Fransız Rivierası’nın o göz alıcı güzelliğinde, Picasso’nun evi ve stüdyosu olan Villa La Californie’de buluşurlar bir gün…

Durup dururken 1950’lere doğru gitmemizin altı doldurulur bir sebebi yok aslında. Her şey sıradan bir günde, Instagram başında boş boş takılırken şu fotoğrafla karşılaşınca başladı.

”Bu fotoğraf ne zaman çekilmiş ki” sorusu ikilinin 1956 yılındaki ilk karşılaşmalarına ve tabii ki Fransız Riviera’sına götürüyor.

O sıralarda Pablo Picasso 74’ü devirmiş, Brigitte Bardot ise henüz 21 yaşında. Aslında Bardot’nun yaşı sizi yanıltmasın; çoktan 17 filmde boy göstermiş bile. Adı Amerika’da bile bilinen, kocaman bir star artık. Ve tanrının kadını yaratması da yine o yılda gerçekleşiyor… Önüne kim geçebilir ki bundan sonra?

Brigitte Bardot

Cannes Film Festivali için Fransız Riviera’sına inmiş Bardot. Hazır buralara kadar gelmişken, Picasso’yu da evinde ziyaret edeyim demiş. Ev de ne ev ama… Villa La Californie

Fransız Riviera’sının gediklisi Pablo Picasso, hayatı boyunca bir ayağı sürekli Cote d’Azur’de yaşamış, malum. Cannes’daki Villa La Californie’ye ise sevgilisi Jacqueline Roque ile birlikte 1955 yılında yerleşiyorlar. Burası hem evi hem de stüdyosu Picasso’nun. Pencereleri yerden tavana kadar uzanan bu kocaman ev, Picasso’nun imzasını taşıyan tablolar ve seramiklerle dolu.

picasso_villa la californie

Bardot’nun Picasso’nun evine yapacağı ziyarete, LIFE dergisinin fotoğrafçılarından Jérôme Brierr de katılıyor. İki farklı dönemin iki ikonik ismi bir araya gelince kaçırmak olmaz tabii. Bu buluşmayı tarihe geçiren bu fotoğraflar da Jérôme Brierr’in imzasını taşıyor.

Brigitte Bardot

Bir rivayete göre, Bardot’nun Picasso’yu ziyaretinin sebebi, ünlü ressamı ikna edip bir resmini çizdirmek. Hatta daha da ötesinde, Picasso’nun ilham perisi olmak istediği söyleniyor. Ama o günkü buluşma pek de Bardot’nun istediği gibi geçmiyor. Picasso, sebebini asla açıklamasa da Bardot’yu resmetmeyi kabul etmiyor.

Çok yakında tüm Fransız Riviera’sını yakıp yıkmaya, kendiyle birlikte St. Tropez’yi de baştan yaratmaya hazırlanan genç yıldızın kalbi kırılıyor belli ki, bu reddediliş üzerine. Bakın, aşağıdaki fotoğrafta suratı asılıyor.

Picasso And Bardot

Bu arada Bardot ile ilgili bir söylenti daha var. Picasso’ya modellik yapan ve Bardot gibi sarışın olan Lydia Corbett, Bardot’yu stilini çalmakla suçluyor. ”Cannes’da karşılaştığımız günden bu yana beni taklit edip saçını benimki gibi at kuyruğu topluyor” diye iddia etmiş Corbett.

lydia

Hmm yukarıdaki fotoğrafa bakacak olursak… Bu şaşırtıcı benzerlik tesadüf olamaz sanki? Bardot, gerçekten Corbett’in look’undan ilham almış olabilir mi?

Lydia-and-portrait

Güzelliğinin ve cazibesinin doruklarındaki Bardot, Picasso’nun kendisine hayır diyemeyeceğini düşünmüştü belki de. Ama Picasso’nun çoktan sarışın bir ilham perisi varmış oysa.

Bardot’nun elleri bomboş kalmış olsa da o buluşmadan bize nice harika fotoğraf kaldı.Pablo Picasso ve Brigitte Bardot

 

Pablo Picasso ve Brigitte Bardot Pablo Picasso ve Brigitte Bardot Pablo Picasso ve Brigitte Bardot Pablo Picasso ve Brigitte Bardot Pablo Picasso ve Brigitte Bardot

 

editörün seçtikleri