Ridley Scott’ın yönettiği House of Gucci eski bir suikastin peşine düşüyor (Lady Gaga ve Adam Driver ile beraber)
yazar: Burak Kazim Diken

Lady Gaga, Ridley Scott’ın çekeceği House of Gucci isimli cinayet dramasından ilk fotoğrafı Instagram hesabında paylaştı. Ve tabii internet yıkıldı… Yani evet, bir kere Lady Gaga faktörü var işin içinde. Yanında da Adam Driver… Tabii bir de kendilerinden hiç beklemediğimiz stiller içerisinde. Hani bilmesek, 80’li yıllarda İtalyan Alpler’inde yan yana fotoğraf çektirmiş mutlu bir çift diyebilirdik. Demedik elbette… Peş peşe like ettik onun yerine.

Roberto Bentivegna tarafından senaryosu yazılan ve Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstlendiği House of Gucci, dev İtalyan moda evi Gucci’nin varislerinden ve bir dönemki yöneticilerinden Maurizio Gucci’nin eski eşi Patrizia Reggiani tarafından ayarlanmış bir kiralık katil tarafından öldürülmesini anlatıyor. Ve evet, Maurizio Gucci’yi Adam Driver, Patrizia Reggiani’yi ise Lady Gaga canlandırıyor. Geçen ay Roma’da çekimleri başlayan filmin senaryosu ise Sara Gay Forden’ın kitabı The House of Gucci’ye dayanmakta.

Ne olmuştu? (Biraz magazin…)

Maurizo Gucci 12 yıl evli kalmalarının ardından 1985’te Patrizia Reggiani’yi terk etmiş; 1991’de de çift, resmi olarak boşanmıştı. Sonrasında, 27 Mart 1995’te, Milano’daki ofisine girerken silahlı bir saldırıyor Maurizo Gucci ve 47 yaşında hayatını yitiriyor. Ardından gerçekleştirilen soruşturmada ticari anlaşmazlık veya organize suç çeteleri ile hiçbir bağlantı bulunamamış, telefon dinlemeleri ve gizli tanık ifadeleri ise polisin tüm şüphelerini Patrizia Reggiani’nin üzerine çekmiş. Soruşturmalar peş peşe ilerlerken de Reggiani’nin ‘büyücü’ bir yakın arkadaşı aracılığıyla 300 bin euro’luk bir kiralık katil tuttuğu ortaya çıkmış. Reggiani bu iddiayı reddetse de, basına göre bunu kıskançlık ve maddi anlaşmazlıklardan ötürü planlamış ve 29 yıl hapis cezasına çarptırılmış.

Reggiani’nin cezası temyizin ardından 26 yıla indirilmiş. 2011 yılında da kendisine gündüzleri cezaevinden çıkarak bir işte çalışma imkanı sunulmuş. “Hayatımda hiç çalışmadım. Hapiste kalmayı tercih ederim” gibi açıklamalarda bulunmuş Reggiani de… Reggiani’nin “Rolls-Royce’ta ağlamayı bisiklet üzerinde mutlu olmaya yeğlerim” açıklaması ise Gaga’nın ‘karadul’ şöhretli karakteri nasıl canlandıracağı konusunda merakımızı arttırıyor elbet.

Lady Gaga ve Adam Driver’ın yanında, House of Gucci’nin gerçekten heyecan verici bir oyuncu ekibi bulunmakta: Aldo Gucci olarak Al Pacino, Paolo Gucci olarak Jared Leto, Rodolfo Gucci olarak Jeremy Irons, ve Paola Franchi olarak Camille Cottin’in yanında, Jack Huston ve Reeve Carney’i de izleyeceğiz filmde. Bu yılki iki Ridley Scott projesinden biri olan yapımın Kasım’da gösterime girmesi bekleniyor. Ama pandemi neler gösterir bu süreçte, asla emin olamıyorlar tabii. Diğer Scott yapımında Matt Damon ve Ben Affleck’i izleyeceğiz ve ismi The Last Duel olacak bu arada. Yönetmenin 2017 yapımı All the Money in the World isimli filmine devam niteliğindeki bu diğer yapım ise Ekim ayında gösterime girecek şeklinde açıklandı.

House of Gucci bir yandan Lady Gaga’nın yeni oyunculuk deneyimi olarak da dikkat çekmekte. A Star Is Born ile birlikte tartışmalı bir En İyi Kadın Oyuncu adaylığı elde eden Lady Gaha, Shallow isimli blockbuster şarkısıyla En İyi Özgün Şarkı Oscar’ını eve götürmüştü. Robert Rodriguez’in Machete Kills filminde bir cameosunu izlediğimiz sanatçı, American Horror Story: Hotel ile DiCaprio’ya ‘çarparak’ bir Altın Küre kucaklamıştı hatırlarsanız.

Diğer yandan Adam Driver ise bir başka Akademi Adaylığı sonrasında bu yapımla karşımızda olacak. Noah Baumbach’ın Marriage Story filmi ile En İyi Aktör Oscar’ına aday olan oyuncuyu böylesine ikonik bir hikayede izlemek oldukça ilginç olacaktır diye tahmin ediyoruz.

House of Gucci 24 Kasım’da gösterime girecek olarak planlandı.