Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
13 Eylül 2021
2021 Istanbul Fringe Festival şehir mekanlarından dijital alemlere uzanıyor

Fringe Festival’ın hikayesi yıllar yıllar önce (hatta 70 küsur sene evvel), sekiz ayrı ekibin Uluslararası Edinburg Festivali’ne davetsiz olarak katılarak sergilediği performanslarla başlıyor diyebiliriz. Yeteneklerini sergilemek için ne sahnelere ne de ışıklara ihtiyaçlarını vardı ve bunu da tiyatro ve çağdaş sanat dünyasına layıkıyla göstermişlerdi. O zamandan bu yana Fringe, her yıl dünyanın farklı şehirlerine yayılıyor, alternatif yaklaşımlarıyla bu alanda öncü bir rol üstlenmeye devam ediyor. Yenilikçi, sınır tanımayan, keşfedilmemiş işlerini uluslararası platformlarda sergileyen sanatçılar, festivalin alametifarikasını yansıtmayı da pek tabii iyi biliyor. 2019 yılında fiziksel, 2020 yılında ise dijital olarak bizlerle buluşan Istanbul Fringe Festival da bu yıl 18-26 Eylül tarihleri arasında hibrit bir formülle karşımızda.

Elbette, yakından takip edenler bu yıl da festival heyecanının çeşitli formatlarda, paneller ve atölyelerle de birlikte tüm şehri ele geçireceğinin farkında olmalı. Ancak, eğer yeni tanışanlardansanız, şehrin farklı lokasyonlarında fiziksel olarak gerçekleşecek performansların yanı sıra hafta boyunca sürecek etkinliklerin pek çoğunun dijital alemlerde de izlenebileceğini belirtelim.

Şehrin kendine özgü mekanlarında fiziksel olarak gerçekleşecek dokuz, dijital platformlarda ise 16 performans izleyiciyle buluşacak.Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dan 30 farklı yetenekli ekibin çalışmaları yer alacak. Açıkçası, bizler dadanmak için gün sayıyoruz. Belki siz de özenle hazırlanmış bu seçkiye bir göz atar, bize katılırsınız.

Cinderella’s (Alexandros Stavropoulos)

Cinderella’s, 18 Eylül Cumartesi, 17:00 Atlas Sineması’nda olacak. Kısaca alışılagelmiş Külkedisi hikayesinin farklı ve minimalist bir koreografik yorumu diyebiliriz. Alexandros Stavropoulos, uzun yıllardır basmakalıp şekillerde gösterilen kadın kahramanı demode karakterinden arındırarak, Steve Reich’in ritmik müziği Music for Pieces of Wood’un dünyasına yerleştiriyor.

Oyuncak bebek gibi giyinmiş ve sarı peruklarla taçlandırılmış sekiz dansçıdan oluşan güçlü bir ensemble, Disney’in animasyon filmden ilham alan koreografik pattern’lere girişiyor ve bu ikonik karakterin hikayesini nüktedan bir koreografi eşliğinde farklı bir yerden ateşliyor.

Koreografi – Konsept: Alexandros Stavropoulos

Performansçılar: Lambrini Golia, Maria Kakoliri, Iro Konti, Despoina Lagoudaki, Maria Manoukian, Dafni Stathatou, Stefania Sotiropoulou, Katerina Christoforou

Music: Composition / Sound Design: Konstantina Polychronopoulou

Kostüm: Francesco Infante

Süre: 35 Dakika

Tür: Dans


Walkthrough: Istanbul (tibia x fibula)

19 Eylül Pazar, 20:00’da Zoom aleminden bizlerle buluşacak Walkthrough. Birinci ve üçüncü şahıs macera oyunlarının görsel öğelerini kullanan, bir izleyici/kullanıcının, bir oyuncu/icracıyı canlı yayında bir web arayüzü üzerinden şehrin sokaklarında sözle yönlendirmesi fikrine dayanıyor diyebiliriz. Walkthrough, şehri oluşturan yüzler, ilişkiler ve peyzajın bir parçası olarak bedeni ele alan, farklı uzamlar ve topoğrafyalar arasında paylaşılan bir flanör(z) deneyimi.

Yaratıcı ve İcracılar: Cansu Pelin İşbilen, Fatih Gençkal

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 60 dakika

Tür: Performans

Followspot

Followspot, National Theatre’da megaloman bir prodüksiyonda takip ışığı operatörü olarak çalışan yalnız, toplumdan dışlanmış bir sahne görevlisinin hikayesini anlatıyor. Monoton rutini bir gecede paramparça olur. Spot ışığının dışında olanın şeffaf, anlamsız ve varolmayan hale geldiği, çökmekte olan bir toplumun politik bir alegorisi olarak hizmet eden içten bir hikaye bu anlatılan. Ayrıca gösterinin sonunda spot ışığı bir içerikten ziyade imgeye dönüşmekte. Performans, 18-26 Eylül arasında MobiletOnlive aracılığıyla izlenebilir.

Performansçı ve Yaratıcı: Itamar Gross

Format: Online (Çevrimiçi) – Video Streaming

Süre: 52 Dakika

Tür: Performans

Yüzyirmi Metrekare (KAT)

Gamze Arslan’ın “Ben Evlat Kız Evlat” ve Melike Uzun’un “İmzayı Anla(t)mak” isimli öykülerinden yola çıkarak hazırlanmış olan oyun günümüz dünyasında iki kadının toplumsal olanla karşılaşması ve mücadelesini anlatıyor. Bu oyun, sevgisiz büyüyen ve kocaman evinde yalnız yaşayan sancılı bir kız çocuğu ile çocukları, kocası, kayınvalidesi, toplum baskısı kıskacında sıkışmış erk yapının yok ettiği bir diğer kadının aynı oyun alanında birbirinden ayrı mekanlarda kendi hikayelerini anlatma çabası diyebiliriz. Oyun tek mekan, tek zaman ve iki sandalye üzerine kurulu olarak sergileniyor. 21 Eylül Salı akşamı 20:00’da Gazhane Büyük Sahne’de olacak.

Performansçılar: Nazlı İnan, Dilan Parlak

Format: Online (Çevrimiçi) – Video Streaming

Süre: 52 Dakika

Tür: Performans

Gaia Baba (Moving Compass)

Kalıntılar tarafından yutulan dünya, renklerini kaybetti.

Soğuk, gri ve çöplerle kaplı, korkunç yaratıklar tarafından yönetiliyor: Atıklar. Çorak bir toprağın efendisi olmuş acımasız varlıklar. Ancak, bu solmuş dünyada hala birileri var. Birileri hala durmadan geri gelen çöp dalgalarını süpürüyor. Biri hala doğanın haklarını geri alacağını umuyor: Cadı Gaia Baba.

Performans 18-26 Eylül tarihleri arasında MobiletOnlive üzerinden izlenebilecek. Gaia Baba’nın macerası ise çöplerin arasında sonsuza dek kaybolduğunu düşündüğü şeyi tekrar keşfettiği gün başlıyor.

Oynayanlar: Rodriguez Mathias, Rafael Rey Domech, Daniel Gomez Iglesias

Müzisyen: Tomé Mouriño Covelo

Işık Uygulama: Carlos Gallardo

Format: Online (Çevrimiçi) – Video Streaming

Süre: 60 Dakika

Tür: Tiyatro

Somewhere Only We Know

Bu eser, etten ve kemikten olan, bildiğimiz ve özlediğimiz sahne işlerine özlem içeriyor diyorlar. Ve tabii ki bu tanım merakımızı daha da kabartıyor. 21 Eylül Salı akşamı, saat 20:00’da Fringe Zoom’da olacak.

Koreografi ve Performans: Ekin Tunçeli

Görsel ve Video: Buse Ceren Ekici

Müzik: Ekin Tunçeli

Teknik: Muhammed Ali Dönmez

Prodüksiyon Ortakları: Aerowaves, The Place, Fondazione Romaeuropa, National Dance Centre Bucharest, EN-KNAP/Spanski Borci, BMotion/OperaEstate Veneto Festival, Dansens Hus Stockholm, Bora Bora, Mercat de les Flors, O Espaço do Tempo and Tanec Praha.

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 30 Dakika

Tür: Dans

Bollywood Dans Atölyesi

Muhtemelen, Bollywood denilince Hint filmlerinin o vazgeçilmez dansları zihninizde canlanıyordur… Bolca jhatkaa, matka ve bir dolu drama. Atölye, eğlenceli bir ısınma ve filmlerde gördüğümüz gibi enerjik bir koreografiden oluşuyor. Biraz da vücudum kendini istediği gibi ifade etmeli diyorsanız, 19 Eylül Pazar, 11:00’da Zoom’da buluşalım.

Eğitmen / Trainer: Mihir Grover

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 90 Dakika

Tür: Dans

Çalgıcı Gül Ali Masalı (Boş Sahne)

“Bilmem ne” krallığının örnek birer lider olarak yetişen genç prensi ve prensesi bir gün kara bir duman tarafından kaçırılıyor. Kral da kraliçe de her şeyi yapmalarına rağmen çocuklarını bulamıyorlar. Haliyle ülkede de işler karışıyor, bir açmazın içine sürükleniyor. Karmaşanın ve kaosun ülkenin dört bir yanını sardığı günlerde saraydan yayılan bir haber ise bütün halka tekrar umut veriyor. Öğreniliyor ki kraliçenin yeni bir oğlu olmuş. Şenlikler ve kutlamalar kırk gün kırk gece sürüyor tabii. Ancak yıllar geçiyor ve genç prensin yüreğinde başka tutkular yattığını öğreniyoruz. Çalgıcı Gülali sorumlulukları arasında sıkışmış, güçlü olmayı sorgulayan ve farklı bir büyümenin yolunu arayan bir çocuğun hikayesi… 25 Eylül Cumartesi, 20:00’da DOTOrmanda olacak.

Yazan: Semih Ali Aksoy

Yöneten: Ceren Özcan

Oynayan: Semih Ali Aksoy

Müzik: Uygar Erkuş

Afiş Çizim: Sezgin Çiftçi

“Prens Ivan ve Çalgısı” adlı Rus halk masalından esinle yazılmıştır.

Süre: 90 Dakika | (Çocuk – Genç Oyunu)

Yaş Sınırı: 8+

Tüm etkinlikler için biletler Mobilet’te!

editörün seçtikleri