Accidentally Wes Anderson: Çok yakında raflarda!
yazar: Nazlı Senem Dalgıç

Filmleriyle renk renk zihnimize işleyen Wes Anderson’ın dünya çapındaki ünü malum. Instagram’ın nadide hesaplarından biri olan @accidentallywesanderson da bunun en büyük kanıtı. Şaşırtıcı olan ise uluslararası bir fotoğrafçı ekibinin eserlerini içeren bu hesaptaki bazı fotoğrafların Wes Anderson’ın önsözüyle birlikte kitap haline gelecek olması…

Pastel renklerde, retro, samimi, estetik ve tabii ki simetrik detaylarla inşa edilmiş bir kariyer düşünün… 20 yılı aşkın bir süredir tüm sinemaseverleri etkisi altına almış, her filmiyle gönüllerdeki yerini sağlamlaştırmış dolayısıyla sadece kendine özgü bir tarz yaratmakla kalmayıp aslında bu tarzı insanlığa hediye etmiş birinden bahsediyoruz. Kimilerinin ilk cümleyi okuduğunda çoktan o dünyalara doğru hülyalara daldığını biliyor, bu sebeple lafı daha fazla uzatmıyoruz.

@accidentallywesanderson hesabı ise Wes Anderson’ın imzasını sadece sinema sektörüne atmadığının en büyük kanıtı olsa gerek.

Malum, Wes Anderson senaryosundan yapımcılığına hatta müzik seçimine kadar filmlerinin her detayında, her aşamasında kendine özgü dokunuşlarla karşımıza çıkan yeni nesil auteur’lerden biri. Ve filmlerindeki renk paleti ise muhtemelen, tek bir filmini bile izlememiş olanların bilebileceği kadar meşhur. Şu dünyada Wes Anderson renk paleti diye bir gerçek var…

Bu arada ”tek bir filmini bile izlememiş olanlar” dedik ya… Yapmayın etmeyin! En hızlısından aşağıdaki videoyla işe koyulun.


Huşu uyandıran mimari yapıların, temiz film karelerinin ve pastel ağırlıklı renk paletlerinin bir kurgudan ibaret olmadığını tüm dünyaya kanıtlayan @accidentallywesanderson hesabı bir milyondan fazla takipçiye de sahip. Hesabın kurucusu olan Wally Koval 2017 yılından bu yana gerçek hayatta Wes Anderson dünyalarını kovalayan ve yakalayan hayranlarının paylaştığı fotoğrafların küratörlüğünü de yapıyor. Gerçekten aşırı kutlanılası bir hareket olarak da bir milyondan fazla olan bu uluslararası toplumluluğun çektiği kareler Wes Anderson’ın ön sözüyle birlikte bir kitap haline geliyor. Eşine rastlanır bir olay daha önce gerçekleşmiş midir bilinmez fakat resmen bir Instagram topluluğunun fotoğrafları basılı olarak kayıt altına alınıyor…

Zaten bize kalırsa da hesap sadece güzel fotoğrafların yayınladığı bir mecradan fazlasıydı. Wes Anderson da Dazed için özel yaptığı açıklamada Wally Koval ve arkadaşlarının hem eğlenceli bir resim koleksiyonu hem de çekici bir seyahat rehberi oluşturduğunu söylüyor.

Yönetmenin kendisi tarafından yetkilendirilmiş olan bu fotoğraf kitabı, dünya çapında 200’ün üzerinde ilginç ve görsel olarak çarpıcı Anderson tarzındaki kareleri içeriyor. Her fotoğraf, tıpkı Instagram hesabında olduğu gibi, konum ve tarih bilgisi içerecek şekilde hatta orada yaşayan veya çalışan insanları bile detaylandırarak karenin arkasındaki hikayesi ile birlikte sunulmak üzere hazırlanıyor. Etkileyici kareler arasında Gürcistan’daki bir otel, büyük bir opera binası, Mısır’ın heybetli Memnon Heykelleri, Pittsburgh’da bulunan bir olimpik havuz ve Hırvatistan’da yağmurlu bir günde çekilmiş eski bir pancake kulübesi gibi Wes Anderson gibi kendine münhasır yerleri barındırıyor.

Ekim ayında piyasaya sürülmesi beklenen kitap Anderson’ın merakla beklenen fakat pandemi sebebiyle ertelenen The French Dispatch filmi öncesi sevenlerini mutlu edecek gibi duruyor. Yazar ise son cümlesini tamamlamaya hazırlanırken ve Wes Anderson hayranlığını tazelemişken düşünmeden edemiyor; dünyaya sadece adını ve eserlerini bırakmaktan öte resmen bir kültür armağan etmek acaba insana nasıl hissettiriyor?