Yazar: dadanist
24 Ağustos 2021
Aykun Taşdöner’in kareleriyle: Gölgeler, ışık oyunları, soft renkler ve minimal bir yaz

Sevdiğimiz fotoğrafçıların arşivlerine ve kareleriyle anlattıkları hikayelere dadandığımız seri kapsamında bu sefer Aykun Taşdöner ile birlikte yazı bitirmeye hazırlanıyoruz.

Sadece çektiği karelere değil, yazdığı yazılara da sıkça dadanıyoruz Aykun’un. Haliyle çektiği fotoğrafların hikayelerini anlatmayı da kendisine bırakıyoruz. Okurken ve bakarken uzaklara bakıp hayal kurmak serbest…

Harry Styles’ın sahilde kendisini karpuza gömdüğü, Lorde’un kumsaldaki mistik ayinleri… Ama en çok Eric Rohmer ya da François Ozon’un yazı… Mikael Jansson’un da İsveç takımadalarındaki sayfiyesinde kurguladığı hikayeler… Her yaz adaya gelmeden önce aklımda bunlar var. (Tamam, ilk ikisi son bir-iki senede zihnimin gerisinde dönmeye başladı.) Sonuç olarak Provence’ta, Yunan adalarında ya da hedonist İspanyol kıyılarında değiliz, olsun. Kınalıada hakkında sevdiğim aynı zamanda sevmediğim şeyler var. Mesela her sene değişmesi. Bıraktığını aynı şekilde bulamamak, bulduğunu kısa süre sonra kaybedebileceğini bilmek. Çok sevdiğin evin yeni sahibi, o çok güzel panjurları değiştirmiş olabilir; bir önceki yaz havlu atıp kayalardan atladığınız sahile bir anda şezlonglar kurşun asker gibi sıralanmış olabilir. Yaz sıcağını da severim ama, mayıs sonu ve ekim başında o ‘off-season’ ruh hali de güzel. Kalabalığın çekildiği o zamanlar. Güneşin bayıltmadığı, hatta bazen ısıtmakta zorlandığı, çay bahçelerinde sandalyelerin bir köşede istiflendiği, denize atlamadan önce birkaç kez düşünmek zorunda kaldığınız o günler. 

Biraz gelecek için zihni canlı tutmak, “aman anılarda durmasın da tarihe de kalsın” diye hafıza oluşturmaya çalışmak biraz da kafamda kurguladığım hikayeleri gerçeğe dökmek için kendimi bildim bileli (elbette iPhone çağında biraz daha fazla) adada her gördüğümü detaylar, geniş açılar, dikey ya da yatay şekilde çekmeye gayret ediyorum. Çünkü çok sevdiğim adaların yüzyıllardır devam eden tarihi hakkında çok az şey biliyorum ve biraz da geleceğe notlar olmasını hayal ediyorum.

editörün seçtikleri