Banksy’den bir teklif: Yıkılan heykelin yerine heykeli yıkanların heykeli yıkarkenki heykeli yapılsın
yazar: dadanist

Hatta Bristol’daki Edward Colston heykelinin protestocular tarafından alaşağı edildiği o anın bir çizimini de geldi Banksy’den. Kusursuz…

ABD’yi saran ırkçılık karşıtı protestolar hızla okyanusu aştı ve Black Lives Matter hareketi, özellikle yüzyıllardır siyahilerin beyaz üstünlüğü altında baskılandığı, şiddete uğradığı ve öldürüldüğü diğer ülkelerde de büyük karşılık buldu. Bakınız mesela İngiltere ve köle ticaretinin en yoğun yaşandığı şehirlerden olan Bristol…

Geçtiğimiz hafta sonu Bristol’da gerçekleşen Black Lives Matter rotestoları sırasında 17. yüzyılın şanı yürümüş köle tüccarlarından Edward Colston’ın heykeli (ki böyle vahşi bir kişiliğin heykelinin neden şehrin ortasında boy gösterdiği zaten tartışılan bir konuydu şehir ahalisi tarafından; yüceltilmesi büyük tepki çekiyordu) halatlarla kaidesinden düşürülmüş doğruca nehrin dibini boylamıştı…

EPİK BİR FİNAL!

Sonra bir de heykeli sudan çıkarmak için çabalayan faşistlerin videoları düştü internete. Boşuna debelenmişler… Onlarınki de insanın içinin yağlarını eriten, epik bir başarısızlık.

Bristol’ın bağrından kopup gelen Banksy

Bristol’daki bu sembolleri devirmesiyle sembolleşen bu büyük ana dair en iyi cevap, tabii ki şehrin en ikonik isimlerinden biri olan Banksy‘den geldi.

Anonimliğiyle efsaneleşen, her bir işiyle lafı gediğine koyan ve her daim haklının yanında haksızın karşısında olan Bansky, Bristol’da 90’lı yıllarda, yeraltı üretimlerin en yoğun ve zihin açıcı olduğu dönemde (evet, trip hop sahnesi cayır cayırken) göstermeye başlamıştı imzasını. Ana akıma ve onun iki yüzlü politikalarına karşı ful fors harekete geçen şehrin yeraltı üretimlerinin sembollerinden biri aslında Banksy. Aktivist duruşuyla, kendine has espri anlayışıyla, tekniğiyle… Bristol’da geçtiğimiz hafta epik bir şekilde kaidelerinden indirilen heykelle ve bu eylemin sembolik önemiyle ilgili en sağlam fikirlerin ondan çıkmasına da şaşırmamalı haliyle.

Boş kalan kaidenin üzerine ne konulması gerektiğine dair fikirler yükselmeye başlamışken, Banksy’nin Instagram hesabı üzerinden şöyle bir paylaşım çıktı karşımıza:

 

Aslında tüm tarafların işine yarayabilecek gibi gözüken bir fikirle çıkagelmiş.

Diyor ki:

Bristol’ın orta yerindeki bu boş kaide ile ne yapacağız?

Hem Colston’ın heykelini özleyenler hem de özlemeyenler için cazip gelecek bir fikrim var.

”Heykeli sudan çıkaralım, kaideye geri koyalım, boynuna o halatları geçirelim ve protestocuların gerçek boyutlardaki heykellerini hazırlayarak, heykelin yerinden edildiği o anı canlandıralım. Herkes mutlu olur böylece. Böylesine ünlü bir gün de hep hatırlanmış olur.”

Şöyle bir düşününce… Çok mantıklı!