Yazar: dadanist
19 Ağustos 2021
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 2 Eylül’de Annette ile açılışı yapıyor

Özlemini duyduğumuz tüm festivallere birer birer kavuşuyor olmanın sevincini yaşarken yollarını gözlediğimiz bir festival daha vardı. Neyse ki sonunda o da ufukta gözüktü: Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 2-8 Eylül tarihleri arasında dördüncü kez sinemaseverlerle buluşacak. Açılış filmini gördüğümüzde ise ufaktan sevinç tezahüratları atmış olabiliriz: 2 Eylül’de Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek açılış törenin ardından Leos Carax’ın Annette’ini izleyeceğiz. Adam Driver, duy sesimizi!

İlk kez 2018 yılında, Azize Tan’ın direktörlüğünde ”Ekimde Ayvalık başkadır” diyerek yola çıkan festival, sadece biz izleyiciyi o yılın en çok ses getiren filmleriyle buluşturmakla kalmamış; Ayvalık sokaklarını sinemanın öne çıktığı muhabbetlerle doldururken etkisi tüm yıla yayılan bir sinema platformuna da dönüşmüştü. Sloganından da anlayacağınız üzere festivalle ekim ayında buluşmaya alışmıştık ama neyse ki eylülde de Ayvalık bambaşka. Hem de ansızın gelen o meşhur poyrazına rağmen çok daha sıcak… Festival programı ise iki mekana yayılıyor bu sefer. Açık hava gösterimlerinin gerçekleşeceği Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro ile şehrin hafızasında önemli bir yer edinen Vural Sineması. İki mekanda da gösterimler pandemi kurallarına uygun olarak, gerekli önlemler altında yapılacak.

Evet, biz de yazının açılışını yılın en çok konuşulan (ve beklenen) filmlerinden olduğu için Annette ile yaptık ama festival programında ayrıca Türkiye’den yeni filmler ve dünyanın önde gelen festivallerinden ödüllerle dönmüş yapımların yanı sıra son dönemde sonuçlarına katlandığımız iklim krizini ele alacak özel bir bölüm, öğrencilere yönelik atölyeler ve paneller bulunuyor.

Festival afişi bu yıl Cansu Uzun Gün’ün illüstrasyonu ve Emel Işıtan’ın görsel tasarımıyla hazırlandı.

Programda ayrıca her sene olduğu gibi izleyiciler ile film ekiplerini bir araya getiren sohbetler ve Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları işbirliğiyle düzenlenen çocuklar için özel gösterimler de bulunuyor. Festival programı ise çok yakında duyurulacak.

Festival bünyesinde Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) tarafından önceki yıllarda Nuri Bilge Ceylan, Emin Alper ve Ümit Ünal’a verilen KAV Yılın Yönetmeni Ödülü de bu yıl dördüncü kez sahibini bulacak. Bu yıl ödül alacak yönetmen ise Selim Eyüboğlu, Esin Küçüktepepınar, Onur Saylak, Müge Turan ve Ümit Ünal’dan oluşan Danışma Kurulu tarafından belirlenecek.

Şimdilik nefeslerimizi tutuyor, Annette’in fragmanını yine yeniden döndürerek ısınma turları atıyoruz. Detaylı bilgiler ise burada.

editörün seçtikleri