Beyoncé’li, Taylor Swift’li ve bol GIF’li bir Grammy özeti
yazar: dadanist

63. Grammy Ödülleri pandemi koşulları altında, dijitalin ful fors imkanlarıyla düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Herkesin Grammy’si kendine ama biz galiba Beyoncé diye sayıklayacağız önümüzdeki birkaç gün. Çünkü kraliçeler bunu gerektirir…

Ödül törenleri de olmasa tutunacak bir şeyimiz kalmayacaktı belki şu hayatta… Tamam abarttık; pandemi koşullarındaki ‘yeni’ dünyanın birinci yılını devirmiş olmanın verdiği arabesk hisler içerisinde atıp tutuyoruz. Gerçi bu yazıda, yani Grammy’lerde arabeske de yer yok; country var ama, hani belki aynı yanık hisleri bünyeye saçması açısından.

Ödül törenleri olmasa tutunacak bir şeyimiz olurdu muhtemelen. Ekran başında geçirdiğimiz süre rekor üstüne rekor kırarken ne diziler, ne filmler izledik. Evet, 2020 film ve dizi endüstrisini şöyle sağlam bir çarptı ama neyse ki Nomadland, Minari gibi cevherler de karşımıza çıktı. Müzik tarafına gelecek olursak… Aynı anda hem Fiona Apple hem de Cardi B ile coşabilecek kadar alev almış biriyseniz 2020 sizin yılınızdı muhtemelen. Arada The Weeknd ve Taylor Swift de iniş yaptı. The Weeknd de ”Z kuşağı TikTok’ta” söyleminin hakkını vererek kendini TikTok’a atıp konser verdi. Taylor Swift de gerçek bir indie prensesine dönüştü, evinde kaydettiği albümleriyle birlikte karalar bağladı, tıngır mıngır çaldı söyledi. ”Albümler” dedik ama doğru dedik, iki albüm kaydetmiş pandemi koşullarında evde takılırken.

İşte evet, ödül törenleri olmadığında bunlara tutunuyoruz. Ödül törenleri ise bize tüm bunları tekrar hatırlayıp bolca geyik döndürmemiz, biraz coşkulu olacak ama iyisiyle, kötüsüyle tüm bunları ”kutlamamız” için bir vesile oluyor. Geçtiğimiz senelerde belki de Grammy’lerin yüzüne bile bakmayacakken oturup Grammy Ödül Töreni hakkında bir yazıya girişmemiz de bundan… ”Evet, 2020’de güzel şeyler de olmuştu… Galiba…”

Geçen seneki Grammy’lere majör kategorilerdeki ödülleri götüren Billie Eilish damga vurmuştu hatırlarsanız. Heykelcikler kucağına dizilmişti. Ona helal olsundu. Bu sene de ödül aldı; muhtemelen kendisi bile şaşırdı: everything i wanted ile Yılın En İyi Kaydı ödülünü almak için sahneye çıktığında, bu ödülü ben değil, Savage ile Megan Thee Stallion almalıydı dedi. Böyle büyük yürekli şovlara alışığız, daha sertini görmüştük. Vaktiyle Adele de yapmıştı böyle bir şey, Yılın Albümü ödülü benim değil, Beyoncé’nin olmalıydı diye…

Beyoncé demişken… Evet, geçen seneki tören Billie Eilish’in zaferiyle aklımızda. Bu seneki kimin zaferi diye düşündüğümüzde karar vermemiz çok zor. Beyoncé dört ödül birden aldı. Hatta dokuz yaşındaki kızı Blue Ivy de ödül aldı. Nasıl oldu demeyin, neler oluyor şu dünyada… Blue Ivy, Beyoncé’nin görsel şölen niteliğindeki albümü Black is King‘deki Brown Skin Girl parçasının klibini çekmişti. Tabii ki dokuz yaş imkanlarıyla. Grammy tayfası yine de görmüş kızımızın emeklerini, ödüllendirivermiş. Beyoncé ile Jay Z’nin çocuğunu da es geçmeyelim dediler belki de. Rekor kırmadı ama Blue Ivy, ondan daha genç ödül alanlar da olmuş geçmişte. Blue Ivy, ikinci en genç isim olmuş ama.

Ama Taylor Swift de dört ödül birden aldı, Folklore ile birlikte Yılın Albümü ödülü de dahil. Hatta bu ödülüyle birlikte Yılın Albümü kategorisindeki ödüllerini üçlemiş; hatta tarihe geçmiş. Yani matematik işin içine girdiği için karıştı biraz: Taylor Swift bu ödülü üç kere kazanan ilk kadın müzisyen olmuş.

Beyoncé ve Taylor Swift’in yanında Megan Thee Stallion da var. Bu arada gerçekten Beyoncé’nin yanında Megan Thee Stallion. Daha doğrusu ikisinin düeti Savage, En İyi Rap Şarkısı ödülünü kazandı. Zihne usul usul işleyen sinsi bir parçadır. Hatta malum her yeri sarmış, challenge’ıyla TikTok’u da alıp götürmüştü.

@keke.janajah

NEW DANCE ALERT! 🚨 if u use my dance tag me so i can see🤗 @theestallion #writethelyrics #PlayWithLife #foyou #fyp #foryoupage #newdance #savage

♬ Savage – Megan Thee Stallion

Gerçi bakınca şöyle bir, The Weeknd hariç, 2020’de zihnimize çarpan neredeyse her müzisyen, her şarkı bir şekilde ödüllendirilmiş. The Weeknd zaten töreni protesto etti. Ben yılın en’lerine imza atan bir albüm yaptım, Super Bowl’u bile salladım, bana nasıl doğru düzgün adaylık vermezsiniz diyerek tepkisini dile getirdi. Haklı… Ve Grammy’lerin siyahi sanatçıları görmezden geldiğini söyledi. Ki yine haklı…

Ariana Grande ile Lady Gaga’nın Rain on Me parçası bile En İyi Pop-Grup Performansı ödülü aldı. Ama biliyorsunuz, Lady Gaga İtalya’da, Adam Driver ile birlikte House of Gucci’nin çekimlerinde. Ödülünü almak için videoyla bağlanmayınca da şöyle şakalı bir tweet atmıştı yoldaşı Ariana.

Bu arada Grammy’lerdeki şu kategori isimleri çok saçma. Türkçeye çevirince daha da saçma. Mesela En İyi Solo Performans gibi… Pop-grup performansı varsa, solo performans da vardır tabii. Solo performans ödülünü de karpuz güzeli, gecenin açılışında yine giydiğiyle o zarif gülümsemesiyle nice canlar yakan Harry Styles aldı, Watermelon Sugar ile. Şovunu iyi yaptı yine. Çocuk gerçek bir star. Twitter’da zaten TT oldu. Bir Beyoncé bir de o zaten. Ona da bu yakışır.

Evet, Harry Styles yine güzel yaptı şovunu ama pardon, Cardi B’nin olduğu yerde herkese susmak düşer:

Sahne şovunun en kıymetli olduğu törenlerden biri Grammy. Çünkü müzikle ve performansla iç içe. O yüzden neyse ki, pandemi koşullarına rağmen bize yine bunları ulaştırmanın bir yolunu buldular. Zaten tören de yarı dijital yarı fiziksel; yani o şık tanımıyla ‘hibrit’ bir şekilde gerçekleşti. Altın Küre’lerde de gördük ki bu formül tuttu gibi. Daha birkaç sene daha bu şekilde izleriz törenleri. Koca koca Beyoncé’yi Jay Z’yi maskeyle görmek bir garipmiş ama. Onlar da bizim gibi diyor insan. Tüm o ihtişamın arasından kendine bir pay çıkarıyor.

Dünkü sorumuza gelecek olursak:

TikTok 2021 Grammy Ödülleri’nde söz sahibi olabilecek mi?

Evet, henüz bir parçanın TikTok’taki challenge sayısı, ödüller üzerinde etkili değil belli ki ama ne kadar sevildiğinin bir kanıtı. Yine Savage deyip sözü bırakalım. TikTok’u Grammy’lere taşıyan en esaslı şarkı o oldu gibi.

Ful kazananlar listesi için size şuraya alalım. Gün içinde Oscar adaylıkları açıklanacakmış, biz onun mesaisine doğru kaçalım.