Bildiğiniz Robert Pattinson geçmişte kaldı
yazar: Nazlı Senem Dalgıç

Bembeyaz kesilmiş vampir makyajıyla gönülleri ateşe veren Robert Pattinson, son birkaç filmiyle o imajı yerle bir etmek için çalışıyor gibiydi ama son noktayı Batman ile koyacak anlaşılan. Bir Nirvana şarkısı eşliğinde karanlıklardan karşımıza çıkan Robert Pattinson, kariyerinde bu sefer farklı bir zirveye doğru tırmanıyor. robert pattinson geçmişte

(Kapak fotoğrafı, GQ US Haziran sayısı için, karantina hallerini görüntülediği çekimden.)

Nereden nereye… Harry Potter serisindeki kırmızı yanaklı golden boy Cedric Diggory (talihsiz bir karakterimizdir) rolünde izlemiştik ilk olarak Robert Pattinson’ı. Böylesine yarı kült bir rolle çıkış yaptıktan sonra kurgu aleminde ne kadar kült varsa filmografisine taşıyacağını nereden bilebilirdik ki? Hem de hiçbirinin altında ezilmedi. Bakmayın bizim başlıkta vampirliğine laf attığımızda: Twilight serisiyle Edward Cullen’ı geçmişte bir yerde bıraktığına bizi çoktan ikna etti.

1986 Londra doğumlu İngiliz oyuncu Robert Pattinson, eğitimini Tower House ve Harrodian okullarında alıyor. İlk oyunculuk deneyimini ise 2004 yılında Ring of the Nibelungs’daki yardımcı oyuncu rolü ile yaşıyor aynı yıl Vanity Fair dizisinde de ufak bir rolde yer alıyor fakat sonradan o sahneler siliniyor maalesef. Pattinson da sektörün ilk ayıbını yaşamış oluyor. Yapımcılar sonradan çok pişman olmuştur kesin. Tarihin tozlu sayfalarına gömülen o sahneleri birileri bulup çıkarmış neyse ki.

2005 yılında ise The Woman Before adlı tiyatro oyununun kadrosuna girmeyi başarsa da birkaç oyundan sonra kadro dışı kalıyor. ‘‘Bu ne bahtsızlık’’ demeyin aynı yıl Harry Potter ve Ateş Kadehi filmindeki efendi Cedric Diggory karakteri sayesinde “Geleceğin İngiliz Yıldızı” ödülünü kazanıyor.

Ateş Kadehi DVD’sindeki ekstralardan birinde tatlı tatlı, makyaj yaptırmayı sevdiğini anlatıyor. “Dürüst olmak gerekirse makyajı çok seviyorum; hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmıyor. Bir önceki gece, geç saatlerde dışarıda takılıp sabahları tam bir enkaz gibi görünebilirdiniz” diyor. Batman setinde çok eğlenmiş olmalı o yüzden… Zira fragmanda gördüğümüz kadarıyla rolü için yüzüne bu sefer sağlam bir gotik makyajı yapılmış.

Set yemeği hakkında ki cevapları da gerçekten çok doğal Robert Pattinson’ın. Araştırmamızı çok farklı yerlere sürükledi: “Beleşe yiyorum, o yüzden yemekler iyi mi, kötü mü çok sallamıyorum. Zaten çok da yemiyorum.” Şaka maka tam bir Hufflepuff değil mi ya?

Oyunculuğa paralel olarak sürdürdüğü modellik kariyeri ise aşağı yukarı 2008 yılına kadar devam ediyor. Sonraları artık “fazla kaslı ve erkeksi” olduğunu, eskisi gibi ilgi çekmediğini belirterek bu macerasına son veriyor. Ya da belki de Twilight’ın başarısıyla birlikte ek bir işe ihtiyacı kalmıyor. Kim bilir…

Asıl çıkışını ise herkesin bildiği ve muhtemel unutmayacağı ‘vampir çocuk’ karakteriyle yapıyor. Üstelik Stephenie Meyer tarafından yazılan ve beyazperdeye uyarlanan Twilight serisinde canlandırdığı Edward Cullen karakteriyle çoğu MTV ve Teen Choise olmak üzere dile kolay tam 17 ödül kazanıyor. Fakat daha sonra yaptığı açıklama hayranlarını birazcık üzmüştü: “Filmi izleyen biri olsaydım kuşkusuz ederdim.’’ Sonrasında sağlam papara yemiş olmalı ki bu gafını unutturmaya çalışacak şu açıklamayı yapmıştı: “Twilight aslında bir sanat filmiydi.”

Hmm…

Twilight sonrasında da genç kızların gözdesi olma yolunda ilerleyecek gibiydi. 2010 yılında, romantik dram türündeki Remember Me filminde sergilediği performansıyla Teen Choice ödüllerinde En İyi Drama Filmi Erkek Oyuncusu ödülüne layık görülmüştü. Üzerine kalpler yağmıştı…

Farklı bir yola baş koyduğuna bizi inandırması haliyle çok kolay olmadı. 2019’da The Lighthouse’taki performansını görmsesydik, belki hâlâ da inanmazdık. (Biz de etiketledik mi fena etiketliyoruz.)

20. yüzyılın başlarında Maine’de yaşayan, iki deniz feneri bekçisinin hikayesini anlatıyor The Lighthouse. Ufak bir adada deniz fenerinin içine hapsoluyorlar ve zamanla devreleri yakmaya başlıyorlar. Robert Eggers’in 1920’li ve 1940’lı yılların ekipmanlarını kullanarak 35 mm kamerayla siyah-beyaz olarak çektiği filmde Pattinson başrolü Willem Dafoe ile paylaşıyordu. Sonrasında yaptıkları açıklamalara göre sette çekim aralarında birbirleriyle tek bir kelime bile konuşmamışlar. Rolleri ve zorlu hava şartları onları o kadar yoruyormuş ki, muhabbete çok güçleri kalmıyormuş… Çekimler bittikten sonra gerçek anlamda birbirlerini tanıma fırsatı yakalamışlar.

Bu çıkıştan sonra Johnny Depp ile Barbarları Beklerken filminde başrolü üstlenmişti Robert Pattinson. Şimdilerde ise Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet ile gündemde.

Pandemi sebebiyle gösterim tarihi üç kez ertelenen filmin 26 Ağustos’ta vizyona girmesi planlanıyor. Filmin senaryosunu bir kez ‘kapalı kapılar’ ardında okuduğunu, senaryonun türler arasında gidip geldiğini ve bu rolün kendisine nasıl verildiğini bir türlü anlamadığını söyleyen Pattinson, Tenet setinden de yönetmen Christopher Nolan’a yalan söyleyerek ayrılmış ve The Batman seçmelerine katılmış. Fakat Nolan hemen yalananı yakalamış. Neden diye sorarsanız; ‘Acil ailevi bir sorun’ var diyerek yalan söylediği için olabilir… Neyse şimdi onu övme aşamasındayız. Bruce Wayne rolü için Aaron Taylor-Johnson, Armie Hammer ve Nicholas Hoult ile mücadele eden Pattinson projeye kabul edildiğini de 2019’un mayıs ayında öğreniyor. (Neredeyse bizimle aynı anda öğrenmiş gibi.)

Geçtiğimiz gün yayınlanan fragman da yıktı ortalığı; 24 saatten daha kısa bir sürede 7 milyondan fazla görüntülendi. Robert Pattinson’ın başrolünü üstlenmesi bir yana kadroda başka isimler de bizi bekliyor. Filmde Catwoman’ı Zoë Kravitz, The Riddler’ı Paul Dano, bir diğer ikonik kötü karakter Penguin’i Colin Farrell, Komiser Gordon’ı Jeffrey Wright, Alfred’i Andy Serkis, Carmine Falcone’u da John Turturro canlandırıyor. Ayrıca Matt Reeves “karanlık bir Batman hikayesi” anlatılacağını belirtiyor. Malum olaylar sebebiyle mart ayında çekimlere süresiz ara verilen filmin yeni çekimlerinin ise yakında başlayacağı söyleniyor. Hiçbir şey kesin olmamakla birlikte (2020’deki diğer her şey gibi) vizyon tarihinin 1 Ekim 2021 olmasının planlandığı da konuşulanlar arasında.

Robert Pattinson’ın Batman’ine gelecek olursak… Tek bir fragmana bakarak yorum söylememiz zor olacak ama belli ki 2021’de kendisini daha çok konuşacağız. Hatta belki de gelecek yıla dair kesin olan tek şey bu.

 

Robert Pattinson geçmişte Robert Pattinson geçmişte Robert Pattinson geçmişte