Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
19 Ocak 2021
Borusan Contemporary’den Acı Reçete

ACI REÇETE #02 sergisi, 21 Ocak Perşembe akşamı Borusan Contemporary’nin YouTube kanalında sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Çağdaş sanatın değişim, gerçeklik, insan ve teknoloji ilişkileri üzerine bir yorumu niteliği taşıyan bu serginin farklı katmanlarda sorgulamalara ve uyanışlara götürmemesi de imkânsız gibi. Israrla dadanmak açısından fazlasıyla yeterli sebepler sanki ne dersiniz?

Bir sanat eserinin yarattığı etkileri sindirmeye ve sorgulamaya çalışırken gözlerimizi boğazın etkileyici manzarasına çevirip bir sonuca bağlayamıyoruz uzun zamandır. Fakat bu durum, güncel sanatın yeni formlarının zihinsel sınırlarımızı genişletmek için bizi zorlamaya devam etmediği anlamına gelmiyor. Teknoloji ve sosyal ağlar alıştığımızın dışında yakınlıklar kurmamıza yardımcı olurken, ACI REÇETE #02 sergisi kapsamında Borusan Contemporary YouTube kanalı üzerinden “ACI REÇETE Çevrimiçi Konuşmalar” serisinin devamı niteliğinde MAK Müzesi Dijital Kültür Küratörü Marlies Wirth ile bağımsız küratör ve danışman Fredo De Smet konuk oluyor ekranlarımıza.

Serginin gündeme taşıdığı çok mühim konular var elbet. Zaten çağdaş sanat doğası gereği toplumsal meselelere odaklanırken, son bir senedir özellikle hibrid gerçeklik, insan ve teknoloji ilişkileri konusunda değerli sanatçılarımızın yanı sıra, sorgulamayı seven birçok kişi de daha fazla kafa yormaya başladı bu konulara. Eğer sorgulamalarınıza devam etmek ya da yeni bakış açıları kazanmak arayışındaysanız, insan-makine etkileşimleri ve dijital çağda etik gibi meselelerin konuşulacağı bu sergiye ihtiyacınız olabilir. Özellikle belirttiğimiz önemli konuklar, serginin farklı katmanlarını kendi uzmanlık alanları açısından “Hibrid Gerçeklik, 21. yüzyılda Yeniden Malzemesizleşme” başlıklı söyleşide yorumluyor olacaklar.

Borusan Contemporary, uzun yıllardır sanatın yeni formlarına verdiği önemi, pandemi koşullarında da göstermeye devam ediyor. Kaldı ki, hepimizin bizzat deneyimlediği bu değişim süreci, sanat üzerinde fazlasıyla dönüştürücü etkilere sahip. ACI REÇETE #02 sergisi de siyah ve gökkuşağı renkleriyle gözler önüne seriyor bu hali. Serginin merkezinde yer alan Puff Out yerleştirmesi, simlerin değişen renkleri ve robot süpürgelerin ortaya çıkardığı geçici desenlerle küresel gündem ve 21. yüzyıl teknolojisinin yarattığı muğlaklıkların altını kalın bir kalemle çizerek vurguluyor adeta. Sağlık tedbirleri kapsamında ziyarete kapalı maalesef Perili Köşk. Fakat performatif yerleştirme, hareketli kamera sistemi aracılığı ile koreografik bir video aktarımına dönüştürülerek sanal ortamda tüm dünyadaki sanat izleyicisi ile buluşuyor. Sanatın mekândan ve zamandan bağımsız olduğunu da bir kere daha hatırlatıyor bizlere.

‘Ebedi’ kelimesinin hakkını sonuna kadar veren değişim durumu, esasen olayları buralı zihnimizle algılayan bizler için tarif etmesi epey zor şimdi. Gerçeklik algısı da en çok değişim durumuyla şekilleniyor. Çoğu zaman kelimelere dökülemeyenlerin de görsel olarak bedenlenmesi de bundan belki. Teknolojinin sağladığı olanaklar hayatlarımızın en ufak detayına dahi dokunmuşken sanatın ve sanatçıların getirdikleri yorumlar sadece sanat evreninin değil, kendi gündemlerimizin şekillenmesinde de önemli bir role sahip bu sebeple.

21 Ocak Perşembe günü saat 18:00’de Borusan Contemporary’nin YouTube kanalından izlenebilecek olan etkinlik, 31 Ocak tarihine kadar Borusan Contemporary’nin internet sitesi üzerinden ve İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Borusan Müzik Evi’nin vitrinine yerleştirilen ekrandan da 7/24 canlı olarak izlenebiliyor olacak. Hatırlamak adına okumayı sevenlerdenseniz de serinin tüm oturumlarının kısaltılmış konuşma metinleri Türkçe ve İngilizce olarak Borusan Contemporary Blog’da sizleri bekliyor.

 

 

editörün seçtikleri