Advertisement
Bozcaada semalarında bir Keşif yolculuğu
yazar: dadanist

Bozcaada Caz Festivali, Ada’nın binlerce yayılan kültüründen beslenerek oluşturduğu dolu dolu programını BCF Keşif serisiyle dijital platformlara taşıyor ve bizi de Bozcaada semalarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Ah ah… Neler yapacaktık, şu lanet virüs olmasaydı… Konserlere gidecektik, yan yana şarkılara eşlik edecektik, yaz akşamlarının tatlı rüzgarını arkamıza alıp bir arada olmanın keyfini çıkaracaktık. Ama işte 2020, bizi beklemediğimiz bir yerden vurdu.

Neyse ki en kritik anlarda keşfettik dijitalin tüm engelleri yıkıp geçmeye muktedir olduğunu. Hele ki müzikle güçlerini birleştiriyorsa. Bozcaada Caz Festivali de ”kültür ve sanatın her koşulda devam etmesi gerekliliğine inanarak”, müzik ve söyleşilerle programını çevrimiçi platformlara taşıyor.

BCF Keşif 2020 - Performans - Bozcaada Ensemble 02

Bozcaada Caz Festivali’nin çevrimiçi programı BCF Keşif, geçtiğimiz haftalarda çevrimiçi panellerle yola çıkmıştı. Programın devamında ise Bozcaada’da çekilmiş özel performanslar ve sohbetlerden oluşan video serisi var.

Günbatımına karşı zihne işleyen sesler

Evet, başta da dediğimiz gibi, dijitalin nimetleri sayesinde oturduğumuz yerden dünyaları gezebiliyoruz. BCF Keşif de bizi kültürüyle, mimarisiyle, doğası ve lezzetleriyle geçmişi ta M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanan ve o zamanlardan bu yana her daim zihinleri ilhamla dolduran Bozcaada’ya götürüyor. Hem de harika müzikler eşliğinde.

Bozcaada’nın tüm bu harikalarını keşfe çıkan BCF Keşif programında iki özel performans var: Korhan Futacı ve Bozcaada Ensemble performanslarıyla bizi içinde olduğumuz mekandan ve zamandan çekip çıkarıp adanın o nefis günbatımı manzarasının tam orta yerine bırakıveriyor. Canlı performansı sırasında Korhan Futacı’ya Çağrı Sertel, Feryin Kaya ve Berkan Tilavel eşlik ediyor. Bozcaada Ensemble’ın bu yılki kadrosunda Anıl Şallıel, Onur Alatan ve Onur Aymergen ve Ozan Musluoğlu var.

Ada kültürüne dair söyleşiler

Ada’nın bin bir özelliği olunca, sohbet konusu da çok oluyor. BCF Keşif bünyesindeki söyleşilerde de sanattan gastronomiye doğru uzanarak dolu dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kuzey Ege Mutfağı adlı programda, Madam Niça’nın kurucular; Oya Terzioğlu ve Saada Delen bölgedeki çeşitliliği sofralarına nasıl taşıdıklarını anlatıyor. Sürdürülebilir Gıda ve Ekmek Yapımı programında ise Maya Bozcaada’nın kurucusu ve Ada gastronomisi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Selçuk Aykan ile çevre köylerden topladığı atalık tohumlarla ürettiği ekmeklerin hikayesini bizlerle paylaşıyor.

Bozcaada’da Bağcılık, Endemik Üzümler ve Poyraz programında da Ada’nın yaşayan en eski bağcı Haşim Yunatçı Bozcaada’nın endemik üzümleri olan Çavuş, Vasilaki, Kuntra ve Karalahna’nın hikayelerini ve her yıl çıkan üzümlere yaptıkları teşekkür seremonisini anlatıyor.

Bozcaada’da Sanatçı Olmak programında da ressam ve heykel sanatçısı Cansu Şimşek’in atölyesini ziyarete gidiyoruz. Şimşek, sanatçının adadan topladığı malzemelerle yaptığı üretimlerini de seyirciyle buluşturacak.

Yazar, gazeteci, akademisyen, televizyoncu Prof. Dr. Haluk Şahin’in katıldığı Herkes Kendi Adasını Yaratır ise, Ada’nın ve bölgenin efsanelerle dolu tarihini keşfe çıkıyor. Bugüne dek Bozcaada’ya dair yedi kitap yazmış olan Şahin, İlyada Destanı’ndaki Bozcaada’yı, Troya Savaşı’nda adanın nasıl bir rol oynadığını ve bölgenin pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış tarihini anlatacak.

Koleksiyoner M. Hakan Gürüney’in 6 binden fazla belge ve objeden oluşan koleksiyonunun yanı sıra sürekli güncellenen içeriğiyle adeta adanın belleğine dönüşen Bozcaada Müzesi gezisi de programın dikkat çekici yapımlarından.

Yayınlara devam

Festival kanalları üzerinden ayrıca sanatçılar, sektör profesyonelleri, sanat dünyasından isimlerin pandemi sürecinde yaşadıkları deneyimlerini ve üretimlerini konuştukları video ve podcast serisi Nasılız? ve bu yılki teması Ototelik’ten yola çıkarak hazırlanan Akış Sohbetleri de yayınlarına devam ediyor. Hatta karantinanın alev alev olduğu bir dönemde biz de konukları olmuştuk.

Bozcaada Caz Festivali’nin Türkiye’nin usta caz müzisyenlerini bir araya getirdiği müzik albümü Bozcaada Caz Festivali 2020 Keşif, gelecek hafta (yani 28 Ağustos) dijital platformlarda yayında olacak.

Şöyle bir Ada havası almak, gidemesek göremesek de festivali doya doya yaşamak için, daha iyi bir formül olamazdı herhalde.

Seneye, 16-18 Temmuz tarihlerinde, bu sefer yan yana festivalde buluşmak dileğiyle…

 

bozcaada semalarında  bozcaada semalarında  bozcaada semalarında