Yazar: dadanist
3 Eylül 2020
Bozcaada’nın sesleri tek bir albümde

Geçtiğimiz yıllarda Bozcaada Caz Festivali sahnesinde izlediğimiz isimler güçlerini bu sefer bir albüm için birleştiriyor. Festivalin bu yıla özel olarak hazırlanan sürprizlerinden biri, Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü. Ve evet, yedi gıcır şarkıdan oluşan, kapağını Sedat Girgin’in çizimleriyle donattığı albüm, Space Goats iş birliğiyle artık huzurlarımızda.  Bozcaada’nın sesleri tek bir albümde

Bozcaada’nın havasını, suyunu birer şişeye doldurup getireseler ancak bu kadar mutlu olurduk herhalde… (Tabii, bizzat gidip görmeyi de isterdik ama malum, şartlar yerimizden kıpırdamaya müsait değil.) Alp Ersönmez, Cenk Erdoğan, Çağrı Sertel, Deniz Mahir Kartal, Elif Pıtırlı, Emir Ersoy, Sarp Maden, Seçil Akmirza ve Volkan Öktem Ada’nın bünyelerine yaydığı ilhamların peşinden giderek bu albüme özel yepyeni parçalar bestelemişler. 

Seçil Akmirza’nın, Bozcaada’nın meşhur rüzgarıyla salınan vokalleri eşliğinde açılışı yapıyor Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü ve her şarkıda Ada’nın farklı bir yerine sıçrayarak bizi de farklı ruh halleriyle sarmalıyor. Kapanışta ise bizi Ege’ye has sesler ve ritimlerle iç içe geçmiş olan, Bozcaada’nın gediklisi Vahit’in yerine selam çakan Vahit çıkıyor karşımıza. Bozcaada’ya olan sevdayı daha da alevlendiriyor. Ada’nın bünyeye yaydığı hisler o kadar güzel hikayelere bürünüyor ki tüm şarkılarda…

Zamanın ve mekanın çok çok ötesine geçebilen bir albüm var karşımızda. Neredeyse bizi ışınlanma teknolojisinin varlığına inandırabilecek kadar güçlü. Bir anda kendimizi Bozcaada’da buluvermemiz başka nasıl açıklanabilir yoksa?

(Bu arada albüm, Apple Music üzerinden de dinlemeye açık.)

Bize kalsa, her bir şarkının bizi götürdüğü yerleri uzun uzun anlatırdık ama sözü yaratıcılarına devredelim; şarkıların hikayelerini bir de müzisyenlerden dinleyelim.

Seçil Akmirza & Alp Ersönmez – Beşik

‘Beşik’i ailemize gelecek ilk çocuğa yazmıştım. Ağabeyimin oğlu Ömer doğduktan sonra da tamamen tesadüf eseri ‘Beşik’in ilk kaydına onun sesini koymuştum. 2018’deki Bozcaada Caz Festivali’nde ise Seçil ile ilk kez bebek müjdemizi tüm arkadaşlarımızla  paylaşmıştık. Bozcaada’nın esintisine çok uygun olduğunu düşündüğümüz ‘Beşik’i bu yüzden albüme çok uygun gördük. Bozcaada ve ‘Beşik’ birbirlerine çok güzel uydu.


Çağrı Sertel – Geçer

Enstrümanımın başındayken dünyada olup biten ve tüm hayatı etkileyen ve tüm dengeleri alt üst eden bütün konuların düzeleceğine inandığım anlarda çıkmış bir parça. Çünkü sürekli “bu da geçecek”, “hepsi geçecek bunların ve tekrar düzlüğe çıkacağız birlikte” diyordum. Parçanın düzenlemesini yaparken de bir yandan Bozcaada Caz Festivali sırasında kaldığımız yerden Manastıra yani konser vermeye giderken, araçta camı sonuna kadar açıp ada rüzgarını soluduğum anları düşündüm . Ve ortaya en umutlusundan bir “Geçer” çıktı.

 

Deniz Mahir Kartal ft. Cenk Erdoğan – Polente Feneri

Çocukluğumdan beri pek çok anı biriktirdiğim Bozcaada’ya, Bozcaada Caz Festivali kapsamında tekrar gelecek olmak beni çok heyecanlandırmıştı. Bu haberi aldıktan hemen sonra solo çaldığım “KafaNar” performansına Ada’ya özel tınılar katmayı planlamıştım. Burnuma gelen şarap kokularını, tenime çarpan tatlı esintiyi, akşamüstü tam da güneş batmaya yüz tuttuğunda ara sokakların birinde küçük bir balıkçıda geceye başlamayı hayal ettiğimde kafamın içinde melodiler dönmeye baslamıştı. Bu şarkı o anıların, o melodilerin üzerine kurulmuştu. Festivalden sonra da performansın en değişmez bölümü olarak kaldı. Cenk Erdoğan’ın tam da bu anlattığım hislerdeki inanılmaz dokunuşlarıyla bendeki döngüsünü tamamladı. Artık dinleyen herkesin keyif alma zamanı! Bu şarkı ile nice anılarınız olsun!


Emir Ersoy – Lefkofris

Aslında hissettiklerim parçaya değil, Bozcaada’ya karşı oldu. Yeni bir festival olmasına rağmen kısa zamanda çok sevilip tam büyümeye başlamışken Covid-19 sebebiyle yapılamayacak olması başta müzisyenler olmak üzere herkesi çok üzdü. Festival ruhunu yaşatmaya çalıştığınız bu sürecin bir parçası olmak benim için çok değerli bir an oldu. Aslında doğaçlama bir parça yapmıştım ama Latin müziğine dayanamayıp Volkan Öktem’in eklenmesi ve Caner Üstündağ’ın muhteşem riff’leri ile resmen yaz akşamı Bozcaada’da bir şarap tadımı havasına girdik. Parçanın finali ise hepimizin gaza gelip kayıt sonunda 2 ölçü fazla çalması yüzünden uzadı da uzadı. Bize de sizlere de güzel bir anı oldu.


Elif Pıtırlı – Vahit

Vahit… Herkesin zihninde yer eden bazı anlar ve yerler vardır. Vahit’in Yeri, Bozcaada denince ilk akla gelen, keyifli anılar biriktirilen ve Bozcaada Caz Festivali ile çok özdeşleşmiş bir mekân. Oraya bir şarkı yazılsa nasıl olurdu denince kağıda dökülen kelimelerle başladı ‘Vahit’ parçası, bir gecede de yazılmış bulundu. Çok değerli müzisyenlerle çalışma imkânı bulduğum ve Bozcaada Caz Festivali bünyesinden çıkacak bu değerli projede olduğum için bir hayli heyecanlı ve mutluyum. Herkesin bir büyüğe danışırken aynı keyfi alarak dinlemesini umuyoruz.


Sarp Maden – Cazadabo

‘Cazabado’, Bozcaada’da geçirdiğim zamana dair bir parça. Adı Bozcaada’nın bir anagramı. Adaya iki kere Bozcaada Caz Festivali’ne katılmak için gittim ve bunlardan bende kalan imgeler neşeli, tasasız günler, tatil, arkadaşlar, zamanın keyifli akışı oldu. Dolayısıyla parçanın havası da bunları yansıtıyor. Parçayı Kaş’taki ev stüdyomda besteleyip kaydettim. Alper Yılmaz bas gitar, Volkan Öktem davul çaldılar.


Volkan Öktem – Mira

Bozcaada Caz Festivali’nde hem sahnede hem de sahne dışında çok keyifli anlar geçirmiştik, pandemiden dolayı festivalin olamayacağını duyduğumdaki üzüntüm bu yılın anısına yapılacak Bozcaada Caz Festivali Albümü’nde bir bestem ile yer alacağım için mutluluğa dönüştü. Daha önce kızım Mira için yapmış olduğum bestemin, Bozcaada’nın ve orada bulunduğum dönem içinde konakladığım Akvaryum Koyu’nun dingin ve doğal güzelliğine çok yakışacağını düşündüm. Süreçten dolayı bir araya gelemeden evlerimizde ayrı ayrı kaydettiğimiz şarkıda piyanoda Ercüment Orkut bas gitarda da Alper Yılmaz’ın harika yorumlarını dinleyebilirsiniz.

editörün seçtikleri