Advertisement
Cynthia Nixon’dan dinliyoruz: Hanımefendi ol dediler
yazar: dadanist

Cynthia Nixon’ın seslendirdiği Hanımefendi ol dediler, günümüz dünyasında kadın olmanın sert bir özeti.

Kalplerin Miranda’sı, oyuncu ve LGBTİ+ aktivisti Cynthia Nixon en ciddi yüz ifadesiyle kamera karşısına geçiyor ve feminist blogger Camille Rainville’in 2017 yılında yazdığı ”Be a Lady, They Said” adlı insanın yüreğinin orta yerine oturuveren o sert metni seslendiriyor: ”Hanımefendi ol dediler, eteğin çok kısa, gömleğin fazla yukarıda. Pantolonun çok dar. Tenini çok gösterme. Kalçalarını çok gösterme. Memelerini gösterme…” diye başlıyor ve devam ediyor. Her kadının her gün, bazen açıkça bazen de üstü kapalı  bir şekilde duyduğu, duymaya alıştığı sözler.

Bir anda internetin orta yerine düşüveren videoyu zihinlerde bu kadar çarpıcı kılan bir diğer tarafı da önümüzden akan görüntüler. İzleyen absürt gibi gelen fakat metinde geçen durumları yaşamış kadınların bizzat bildiği üzere gerçekliklerden de çok da uzak olmayan görüntüler. Kimi zaman gülebilirsiniz de. Ağlanacak hallere…

Girls. Girls. Girls dergisinin bir projesi olan video, daha ilk günden milyonu aşan izleyici sayısına ulaştı. Sosyal medyada bu kadar çok paylaşılıyor olması da (ki sadece kadınlar paylaşıyor sanki bu videoyu) metinde geçen her sözün, günlük hayatta ne kadar büyük bir karşılık bulduğunun bir kanıtı.