Yazar: Zeynep Naz Inansal
7 Ekim 2021
Dadanizm magazin servisi sunar: Elon Musk ve Grimes’ın sonsuz sayılı günleri

İnsan her şeye alışıyor, Elon Musk ve Grimes çiftine bile… Bu yüzden de geçtiğimiz günlerde çiftin ayrılık haberini aldığımızda bir sarsıldık ve şaşkınlığa uğradık. Bir çift olarak karşımıza çıktıklarında şaşırsak da, tüm gariplikleriyle birbirlerine ne denli uygun olduklarını kısa sürede anlamıştık zira. Uzaydan yapay zekaya birçok ortak noktaya sahip bu çift, hangisinin daha garip davranacağını heyecanla beklediğimiz bir yarışa girmişti. Ancak bu macera artık sonlanmışa benziyor. Onlardan daha garip bir çift var mıdır bilmiyoruz, ama kesinlikle gariplik konusundaki çıtayı her anlamıyla uzaya taşımayı başardılar. Biz uzaydaki ilk düğünü beklerken, onların aşkı uzay boşluğuna karıştı bile. Evet, uzay şakalarına bir son vermemiz gerektiğinin farkındayız biz de.

İlk olarak 2018 yılında bir çift olduklarını öğrendiğimiz ikili, kameraların ve tüm dünyanın karşısına aynı yıl Met Gala’da çıkmıştı. Daha sonra ilişkilerinin farklı detaylarına hakim olmuş, yeri geldiğinde onların yaptığı espirileri anlamıyor olsak da onlarla birlikte gülmeye çalışmış, yer yer çokça da karışmıştık. Mayıs 2020’de, X Æ A-Xii bebek de aralarına katılınca garip bir aile olmuş ve bizi çocukcağız hakkında endişelendirmişlerdi. Peki onları hem bu denli garip ve itici, hem de takip etmesi bu kadar keyifli yapan şey neydi? Dadanizm magazin servisi ceketimizi giyiyor ve Elon Musk ve Grimes’ın sonsuz sayılı günlerine dadanıyoruz.

Çağımızın en garip çiftlerinden Elon Musk ve Grimes yeni nesile ayak uyduruyor ve aslında internet üzerinden tanışıyorlar. Musk, yapay zekayla ilgili oldukça niş bir espiri yapmayı ve bunu bir tweet atarak dünyaya duyurmayı planlıyor, ama aynı espiriyi daha önce Grimes’ın Flesh without Blood parçasının klibinde yaptığını öğrenince şarkıcının mesaj kutusuna dadanmaktan başka şansı kalmıyor. Grimes’ın da bu durumdan hiç şikayeti yok, çünkü o da uzun süredir hiç kimsenin bu espirisini anlamamış olmasının hüznünü ve yalnızlığını hissediyor. Musk’tan gelen bu mesajla dünyada yalnız olmadığını, onunla aynı espiri anlayışına sahip biri daha olduğunu anlamış oluyor. Biz faniler(!) için de espiriyi biraz açıklamaya çalışalım. Musk, “Rococo basilisk” diye bir tweet atmak istiyor ve Roko’s basilisk ve Rococo akımını birleştiriyor. Gelecekte dünyaya hakim bir yapay zekanın kendisinin oluşumuna katkıda bulunmayan herkesi geriye dönük cezalandırmasını anlatan Roko’s basilisk teorisini 18. yüzyıl Rococo akımıyla kıyaslayarak ikisinin de ne kadar uç ve abartılı olduğunu düşünüyor olabilir. Vallahi, aralarında gerçek bir uyum olduğunu bu şakayı açıklarken bile hissettik.

Mayıs 2018 Met Gala’da çıkıyorlar karşımıza. Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination temalı geceye birlikte katılan ikilinin beraberliği de tüm dünyaya böylece duyuruluyor. Etkinlikten hemen önce romantik prens Musk “Rococo basilisk” diye bir tweet atarak aşklarının başlangıcı olan espiriyi ölümsüzleştiriyor. Geceye uyumlu giyinerek katılan ikili kıyafetlerini güvendikleri bir ekiple birlikte tasarladıklarını anlatıyor. Bu gecenin ardından inişli çıkışlı ilişkilerini herkesin gözü önünde yaşayan çift arada bir birbirlerini sosyal medyada takip etmeyi bıraksa da her fırsatta birbirlerini ne kadar sevdiklerini dile getiriyorlar. Grimes, Musk’ın tanıdığı en ilginç insan olduğunu, Musk da Grimes’ın yaratıcılığına ve iş ahlakına hayran olduğunu anlatıyor farklı röportajlarda. Grimes’ın performansları sırasında Musk ona destek oluyor ve 2020 Noel gecesini Kim Kardashian ve Kanye West’le geçirerek ünlü ve garip çiftler kervanına katıldıklarını müjdeliyorlar adeta. 

Ocak 2020’de Grimes oldukça ilginç ve fütüristik bir şekilde Instagram’dan hamile olduğunu duyuruyor. Rolling Stone’a kapak olan ve hamileliği hakkında konuşan müzisyen kadınların hamilelik sırasında hem bedenlerinden hem de özgürlüklerinden feragat ettiğini anlatıyor. İlk defa bu tip bir bağlılığa girdiğini söyleyen Grimes, sevgilisine olan aşkı için bu yola çıktığını ve tüm hayatının değişmek üzere olduğunu dile getiriyor. Mayıs 2020’de, X Æ A-Xii bebek aralarına katılıyor, ama onlar da biz de ona kısaca X olarak hitap etmeyi tercih ediyoruz. Sebebini açıklamamıza gerek yok herhalde. İsmin esin kaynakları arasında yapay zeka, Elfçe, ikilinin en sevdiği uzay mekiği gibi detaylar bulunuyor. 

Musk, bebeğin bakımıyla ilgili kendisinden beklenecek derecede seksisit açıklamalar yapıyor. Şu aşamada bebeğin sadece yemek yiyip, kaka yaptığını ve bu yüzden Grimes’a daha çok iş düştüğünü, kendi rolünün daha büyük yaşlarında çocuğunu şirkete götüreceği zamanlarda artacağını anlatıyor. Çocuğunun bezini değiştirsen ölür müsün be herif? Zaten Twitter’daki radikal sağcı yazıları Grimes’ın annesini de rahatsız etmiş olacak ki, eşi yeni doğum yapmış yetişkin bir erkeğin bunlarla uğraşmak yerine eşiyle ve çocuğuyla zaman geçirmesi gerektiğini yazıyor. Ama zaten Musk’ın her düşüncesinin pek önemli olduğunu düşünmesi apayrı bir yazı konusu. Hatırlarsanız kendisi Covid için alınan önlemlerin yersizliğini de dile getirmiş ve radikal sağa yakın birçok fikrini de paylaşmaktan çekinmemişti. 

Bu yılın Mayıs ayında birlikte bir SNL skecinde rol alıyorlar. Grimes partnerinin performansını öve öve bitiremiyor, bu kızın gözü kör olmuş diye düşündürtüyor bizleri de. Ama Eylül ayının son haftası bu garip çiftimiz ayrıldıklarını duyuruyorlar. Ayrılık sebebi olarak iş yoğunluklarını ve farklı şehirlerde olmalarını gösterirlerken, birbirlerini hâlâ çok sevdiklerini, sık sık görüştüklerini ve oğulları için bu düzeni sürdüreceklerini söylüyorlar. Kim daha deli diye kavgaya girişen, Mars’ta yaşamak için yanıp tutuşan, yapay zekaya dair espirileri paylaşan ve tabii en sevdikleri uzay mekikleri aynı olan bir çift için şaşırtıcı bir haber diye düşünebiliriz. Ancak aslında yazının detaylarına baktığımızda Grimes gibi özgürlüğüne düşkün bağımsız bir kadının, Musk gibi arkaik düşüncelere sahip, oldukça cinsiyetçi bir adamla yapamayacağı da belliymiş sanki.  

Günün sonunda Grimes, teknolojinin ve insanlığın sınırlarını anlamaya, belki de yapay zekanın bizi getireceği yere bir sanatçı gözüyle bakmaya çalışan bir müzisyen. Başta Musk gibi kendisiyle aynı ilgi alanlarına ve dünyaya bakış açısına sahip biriyle karışlaşmak da ona kendini iyi hissettirmiş olabilir. (”O da benim gibi!”) Ancak Musk, tüm bu konseptlerin ve yeniliklerin dünyaya getirebileceklerinden veya insanlık için potansiyelinden heyecan duyan biri değil, aksine her şeye kendi iktidarına ve kârına bulunacağı katkı çerçevesinden bakan biri. Hatta modern terimleri kendine oyuncak bellemiş, arkaik bir zorba. Belki de bu yüzden ayrılık sonrası Grimes’ı Marx’ın Komünist Manifesto’sunu okurken gördük. Herkes bu fotoğraflar için çok heyecanlansa da Grimes, bunun planlı olduğunu ve magazincilerin en saçma başlığı atması için bu kitabı seçtiğini söyledi. Hmm… bkz. ‘Ayrılık Sonrası Yapılan Saçma Hareketler’. Umarız uzay prensesi kendi gibi özgür düşünebilen birini bulur ve X bebek de annesine çeker. Dadanizm magazin servisi sundu.  

editörün seçtikleri