Yazar: Yiğit Tuna
8 Ocak 2020
Düşünsenize, genç Ned Stark Orta Dünya’da…

Game of Thrones’un final sezonunu hariç tuttuğumuzda, dizinin yüzyılımızın en güzel gelişmelerinden biri olduğunu, bize Red Wedding gibi, Battle of Bastards gibi, ah ah Oberyn Martell’in gözleri gibi onlarca hiiiç alışık olmadığımız anı bırakarak gönlümüzün efendisi olduğunu inkar edemeyiz. Şimdi ne zaman eski sezonlardan bir bölüm açsak, gözlerimiz pıtır pıtır yaşarır, izleriz. Ama niyetimiz nostaljide kaybolmak değil. Çok sevdiğimiz bir dizinin en çarpıcı anlarından birini bize yaşatmış bir karakterin, çok seveceğimizi düşündüğümüz yeni bir diziye transferini kutluyoruz.

O karakteri ve o anı şöyle hatırlatalım. 2.12’den itibaren izlemenizi öneririz.

Nuuoooo, now it endssss…

Genç Ned’imiz Robert Aramayo, an itibariyle kesin olarak Amazon’un yapımcılığında hayata geçirilen The Lord of the Rings dizisinin (Beldor karakteri olacağını düşündüğümüz) başrolü. Düşündüğümüz diyoruz çünkü ilk duyurusundan bu yana aylar geçmiş olmasına rağmen hala dizi hakkında pek az şey biliyoruz, ama belki böylesi daha iyi. Ne kadar az bilgi, o kadar az beklenti.

Esasında Aramayo, bir son dakika transferi. Projenin başında Beldor için düşünülen isim Will Poulter iken, oyuncu takvim uyuşmazlıkları sebebiyle rolü kabul edemedi ve Beldor, Aramayo’nun oldu. Ona eşlik edecek bazı isimleri biliyoruz. Cate Blanchett elbette yok ancak Galadriel’in gençliğini Morfydd Clark canlandıracak. Kendisini dünya gözüyle görmek isterseniz son yıllarda oldukça aktif: Patrick Melrose, His Dark Materials ya da Netflix’e taze gelen Dracula’da Morfydd’e rastlayabilirsiniz. İkilinin yanında Ema Horvath ve Markella Kavenagh’ı da izleyeceğiz.

Game of Thrones’dan LOTR dizisine tek transfer Robert Aramayo değil, bize Westeros’un en güzel zamanlarını yaşatan yazar ve yapımcılardan Bryan Cogman da danışman yapımcı pozisyonunda, dizinin geliştirilme sürecinde çalışacak. Ayrıca bize kalırsa kendi hayran kitlesini oluşturmuş, yeğeni için kendini hiç olmadık şekillerde feda eden, hakkını hiçbir zaman ödeyemeceğimiz Joseph Mawle, namıdiğer Benjen Stark da oyuncu kadrosunda.

Kadro demişken, işin kamera önündeki isimlerin çoğu dediğimiz gibi henüz netlik kazanmasa da kamera arkasında canavar gibi bir ekip çalışıyor. Onları bazı referanslarıyla sayınca, eminiz siz de bizim gibi gözünüz kapalı güveneceksiniz: Yazar ekibinde Gennifer Hutchison (Better Call Saul, Breaking Bad), Jason Cahill (The Sopranos, ER), Justin Dohle (Stranger Things, Fringe) yer alırken yapımcılar arasında Bruce Richmond (Westworld, The Leftovers) ve Gene Kelly (Boardwalk Empire, Westworld) gibi yaşlı kurtlar bulunuyor.

Özetle kadromuz, şimdiye kadar netleşen kısmıyla gözümüzü gayet doyuruyor. Dizinin hikayesi hakkında bildiklerimizi hatırlayacak olursak; ilk sezonda Yüzük Kardeşliği’nin çok çok yıllar öncesinde, İkinci Çağ’daki olaylara tanık olacağız. İlk sezon diyoruz çünkü dizi şimdiden ikinci sezon onayını aldı, hatta Amazon’un ve yapımcıların niyeti diziyi uzun yıllar sürdürmek. Çekimler, tıpkı üçleme gibi yine Yeni Zelanda’da gerçekleşecek.

Hikayenin İkinci Çağ’da anlatılması, ufukta bazı ihtimallerin belirmesi demek. Çok sevdiğimiz bazı karakterlerle ilgili, bazı ihtimaller… Galadriel’in halihazırda dizide yer alacağını biliyoruz, ancak Tolkien’in destanında, Galadriel’le birlikte o yılları görmüş başka karakterler de var. Örneğin Elrond… Örneğin Gandalf… Tam da bu noktada yakın geçmişte Ian McKellen’ın “Yeni bir Gandalf geliyor, can sıkı değil mi?” minvalindeki bir soruya verdiği yanıtı hatırlamadan olmaz: “Ne demek yeni bir Gandalf? Buna ‘evet’ diyemem çünkü henüz bana teklif gelmedi. Ama bu karakteri oynayabilecek başka birini önerebilir misiniz? Gandalf 7.000 yaşını geçti, yani ben çok da yaşlı sayılmam.” Seviyoruz böyle açık kapıları, umut kırıntılarını. Ama şimdilik genç Ned’in önderliğini kabul ediyor ve yakında yüzüğe kavuşmayı bekliyoruz. #LOTRonPrime

editörün seçtikleri