Emma Stone’lu yeni Cruella filmi hakkında neler biliyoruz?
yazar: Nazlı Senem Dalgıç

Birçok kez beyazperdeye ve televizyona uyarlanan Dodie Smith’in 1956 tarihli romanı 101 Dalmaçyalı’nın yıllar boyunca çeşitli versiyonlarını severek izledik. Genelde filmin kötüsü Cruella’nın hain planlarına karşı mücadeleleri anlatan bu filmlerden sonra bu sefer Disney’in ikonik kötülerinden birine dönüşen bu karakteri anlamaya, anlatmaya çalışan bir film çıkacak karşımıza. Bunu 101 Dalmaçyalı’nın ön izlemesi gibi de düşünebilirsiniz, zira Cruella neden böyle kötü oldu diye derinlere inen, karakterin geçmişine giden bir film olacak bu. İşte sonrasında da biliyorsunuz, hikaye 101 Dalmaçyalı’ya bağlanıyor. Cruella filmi

Cruella’nın filminden peş peşe fotoğraflar ve sonunda da bir fragman geldi. Defalarca görmüş olacağınız üzere bu kötü yürekli karakteri Oscar’lı oyuncu Emma Stone üstlenecek. Elbette eleştiriler söz konusu; yani Emma Stone’a karşı değil elbet, projenin geneline… Yavru köpekleri öldürmek isteyen kötü bir karakterin insanlaştırılmaya çalışıldığı yönünde tepkiler söz konusu. Biz de Disney’in karakteri tekrardan nasıl işleyeceğini merakla beklerken, Cruella de Vil’in nasıl acımasız olduğunu açıklamayı vadeden filme, hakkında şimdiye dek öğrendiklerimiz eşliğinde dadanıyoruz.

Film 1970’ler Londra’sında, yükselişe geçen punk-rock sahnesinin tam orta yerinde açılıyor. Özellikle en son yayınlanan bir dakikalık teaser, yaratılan görsel dünyanın hayal ettiğimizden daha fazlası olacağını da gösteriyor. Estella de Vil, muhtemelen Barones ile ilk defa tanışacağı bir kıyafet mağazasına giriyor. Tabii saniyeler ilerledikçe, Estella’nın yavaş yavaş değiştiğine, yavaş ama emin adımlarla karanlık tarafa doğru geçişine de tanık oluyoruz.

Hatta karakterimizi başlarda temizlik yaparken görüyor, acımasız moda dünyasına girmek için kişisel tasarımları üzerinde nasıl tutkuyla çalıştığına da şahit oluyoruz. Evet, biraz The Devil Wears Prada hissi de var belli olduğu üzere. Zaten tarzına ne kadar düşkün olduğunu da biliyoruz, yani tüm 101 Dalmaçyalı hikayesi, neredeyse bir tarz meselesi 🙁

Filmin aslında Aralık 2020’de gösterime girmesi planlanıyordu, ancak salgın nedeniyle tarihler haliyle biraz ileri atıldı. Disney’in en son yaptığı açıklamalara göre de Cruella’nın Disney+’ta yayınlanması şimdilik söz konusu değil; proje tamamen perdeye yönelik planlanmış. Ama yine de kesin kararlarını da iletmiş değiller. Şimdilik, 28 Mayıs 2021’de ABD ve İngiltere sinemalarında vizyona gireceğini biliyoruz sadece.

Tabii son bir ayda art arda yayınlanan teaser’lar ve fragmandan sonra Disney’in Cruella filmi ile hayvanlara karşı yapılan zulmü normalleştirdiği yönünde ciddi eleştiriler de yapılmaya başlandı. Hikayede çünkü moda tasarımcısı Estella de Vil, sonunda Cruella olarak bilinen acımasız ve dehşet verici bir karaktere dönüşüyor, köpeklere özellikle Dalmaçyalılara takıntılı hale geliyor.

Elbette, Cruella halihazırda kötü karakter sınıfında yer alıyor. Ancak birçok kişinin temelde konuştuğu mesele, Cruella’ya daha ılımlı olunacağı yönünde. Yani Cruella’nın basit bir kötü olması yerine, Disney’in Maleficent filmindeki gibi izleyicinin bir zamanlar saf kötü olarak gördüğü karakterlere sempati duymasının amaçlandığı düşünülüyor. Joker ve Harley Quinn ile yapılan karşılaştırmalar da tartışmaların yaygın konusu.

Öte yandan tüm söylenenler, Cruella’nın geçmişte anlatılan hikayelerinden kaynaklı da olabilir. Ayrıca bu düşüncelerin ve varsayımların yalnızca bir tanıtıma dayandığını da belirtmekte fayda var. Başka bir kesim de Maleficent filminin aksine, karakteri bir noktada temize çıkarma amacının güdülmediği bir yapımın bizi beklediğini düşünüyor. Bakalım, bir de filmi izleyelim değil mi?

1996’da 101 Dalmaçyalı ve 2000 ‘de devam filmi olan 102 Dalmaçyalı’da Glenn Close tarafından canlandırılan Cruella de Vil karakteri de yıllar geçmesine rağmen unutulmamış, kötülerin aleminin sağlam bir ikonu haline gelmişti.

Hatta yapım ekibi bu yeni proje için Close’un onayını almış; ona çok büyük bir hayranlık ve saygı duyduklarını da pek çok kere belirtmişlerdi zaten. Stone’un başrole seçilmesinin ardından da Close, 2019 yılında verdiği bir röportajda, “Nasıl oynadığını görmek için sabırsızlanıyorum” demişti, Stone için. Cruella’nın baş düşmanı Barones von Hellman’ı ise İngiliz klasiklerinin baştacı, her rolü zahmetsizce üzerine geçiren Emma Thompson canlandırıyor olacak. Sinema dünyasının yetenekli Emma’ları ile dolu olan film aralarındaki harika oyunculuğu da yansıtacak gibi.

Yönetmen koltuğunda ise I, Tonya ile zihnimize kazınan Craig Gillespie yer alıyor. Senaryo da How to Be Single yazarı Dana Fox ile The Great yazarı Tony McNamara tarafından kaleme alınmış. McNamara ve Stone daha önce 2018 yılında vizyona giren The Favourite filminde de birlikte çalışmışlardı bu arada. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Mark Strong, Paul Walter Hauser, Emily Beecham, Joel Fry, Kirby Howell-Baptiste, Jamie Demetriou, Tony McCarthy ve John McCrea gibi isimler de yer alıyor.

Açıkçası, bizler geri sayıma geçtik. Emma Stone’un arıza rolleri ne kadar iyi üstlendiğini de biliyoruz neticede. Hayalet beyazı makyajı ve punk kıyafetleri ile karanlık Londra sokaklarında intikam peşinde koşan Cruella’ya nasıl dönüşeceğini de merak ediyoruz. Glenn Close’unki biraz abartılı bir canlandırmaydı tabii. Yani zaten Cruella abartılı, elbette Glenn Close’a laf ediyor değiliz. Onun yer aldığı filmlerin çocuksu bir tarafı da vardı. Bu Cruella ise Emma Stone’un o kırmızı rujuna inat, daha da karanlık olacak gibi.