Festival güncesi: Bozcaada’da gördüklerimiz bize kalsın, size yiyip içtiklerimizi anlatalım
yazar: Lian Penso

Yemek yerken bir sonraki yemeğin hayalini kuranlar burada mı? Biz konu Bozcaada olduğu sürece buradayız; yemeğin yolculuğunu, ada kültüründeki yerini dinledikçe de burada olmaya devam edeceğiz. Bozcaada’da

Göç hikayelerinden beslenen bir mutfak Bozcaada mutfağı. Nasıl evrildi, nasıl bugüne geldi adada uzun yıllardır üretim yapan ve bölge gastronomisinin sürdürülebilirliği için çalışan Madam Niça’nın kurucuları Saada Delen ve Oya Terzioğlu iştah açan sohbetleriyle Bozcaada Caz Festivali‘nin konuğu olarak karşımızdalar.

Gastronomiyi en çok iklim ve hayatın getirdiği koşullar etkiliyor. Troya da dokuz kere yıkılıp yeniden ayağa kalkan bir bölge. Burası nesiller boyu farklı kültürlere ev sahipliği yapmış. Açlık, kıtlık, savaş, göç, küllerinden doğmanın ve hayat şartlarının gastro kültürü nasıl etkilediği aşikâr. Göç mutfağı insanların sadece malzemeyle değil; çocukluklarından kalan, aile sofralarındaki damak hisleriyle oluşuyor. Tabii Ada’daki malzemeler aile sofralarındaki tarifler de ile birleşip evrimleşiyor. Ayrıca malzemenin kökten sapına kullanımı, ziyan olmaması adına bahçede ne varsa onun yemekte kullanımı atıksız bir mutfağın olmazsa olmazı. Oldukça yaygın bir tarif olan avukmalı patlıcandan bahsediyor Oya Hanım, “bahçede ne varsa tarifin içine koyulur, bu sebeple her yerde farklı bir lezzet deneyimlersiniz”.

Anlayacağınız yerel üreticilerin elinden adanın kendine has lezzetleri fazla süse gerek kalmadan sunuluyor. İşte lüks bu! İyi malzeme sofranın yıldızı olması için yeterli. Oya ve Saada Hanım buna “şehirleşmeden uzak” diyor. Yani krema, sos gibi şehirli malzemelerden uzak, sadece yerel malzemeyi ön plana çıkaran bir lezzet bu.

Adanın kendine has lezzetlerine deniz kestanesi, çiporte, koruk, oğlak dolma örnek verilebilir.

Adanın poyrazından beslenen asma yapraklarının ise yeri ayrı: keçi peynir, sardalya, bulgurla buluştuğu çiğ dolma ile ada mutfağının başlıca lezzetlerinden.

Yoktan var eden, lokal malzemeleri değerlendirip farklı sunumlarda buluşturan bu mutfak şehirleşmeye, fabrikasyon üretime ne de leziz direniyor değil mi?

 

 

Bozcaada’da Bozcaada’da