Geoff MacCormack fotoğrafları ile David Bowie
yazar: dadanist

Üzerine geçirdiği o sıra dışı personaları, her biri birer sanat eseri niteliğindeki kıyafetleri ve müzik tarihine geçen sahne şovlarıyla zamanın akışını değiştiren benzersiz bir ikon David Bowie. Ve evet, onun bu ihtişamlı anlarından çekilen fotoğrafları hem büyüleyici hem zihin açıcı. Ama günlük hayattan çekilmiş sıradan anlarını gösteren o karelerde de heyecan verici çok detay var. Uzaydan bir yerlerden kopup geldiğine emin olduğumuz bir karakterin aslında bizim gibi bir fani olduğunu hatırlattığı için belki de. Kahve içerken, metroda giderken, yolda yürürken, makyajını yaparken… Çok yükseklere yerleştirdiğimiz şu idole yollarımızın kesişir gibi olduğunu hissettiğimiz onlar. Elinizi uzatsanız değebilecekmişsiniz gibi. Biraz da dikizlemenin o tatlı hissi var tabii… Bir ikon nasıl yaşar, onu gösteriyor hepimize.

Geoff MacCormack’in çektiği David Bowie kareleri ise onun hem ihtişamlı hem de ”gerçek” hayattaki hallerini bir arada, tüm doğallığıyla gösteriyor ve tam da bu doğallıktan ötürü hayranlığımızı daha da pekiştiriyor.

Hikaye çok eskiye dayanıyor elbette…

1970’lerin ilk yılları…

David Bowie, diskografisinin anlı şanlı albümlerini çoktan yayınlamış ve peş peşe patlattığı başarılarıyla şöhreti semalara fişek gibi yükselmiş… Çok geçmeden de kapsamlı bir turnenin yolları gözükmüş kendisine ve o zamanlardaki grubu the Spiders from Mars ile başlamışlar ülke ülke dolaşmaya.

İşte, fotoğrafçı Geoff MacCormack’in telefonu da o günlerden birinde, güzel bir haber için çalmaya başlamış. Kendisine bu kapsamlı turnede David Bowie ile tayfasına eşlik etmesi teklifi gelmiş. Evet, grupla birlikte o da yollara koyulacak ve grubun her anını fotoğraflarıyla belgelendirecekti.

Geoff MacCormack o sıralarda Londra’da yayınlanan bir inşaat dergisinde reklam satış bölümünde çalışıyormuş. İşinden pek memnun değilmiş. Yani işine bayılsa bile, David Bowie’ye seyahatlerinde eşlik etme teklifi alıyor. En iyi işten bile daha iyi bir teklif.

Aslında Geoff MacCormack’in özel bir fotoğraf eğitimi yok ve David Bowie ile çıktığı bu yolculukta çektiği fotoğrafları ”birkaç tatil fotoğrafı işte” diyerek özetlese de müzisyenin o dönemlerdeki hayatını hikayelendiriyor, bizi de o hikayenin bir parçası haline getiriveriyor.

David Bowie ve Geoff MacCormack yan yana, yanak yanağa

Geoff MacCormack, üç yıl boyunca seyahatlerinde David Bowie’nin yanında yer alıyor. Sadece Avrupa değil, ABD’ye kadar uzanıyor yolları. Konserlerin sahne arkasından müthiş kareler çekiyor, The Man Who Fell to Earth filminin setini görüntülüyor, Trans-Siberian Express ile yaptıkları yolculuğun (Bowie uçak fobisinden ötürü, 70’lerde genellikle uçak, gemi, araba vs ile yolculuk etmeyi tercih ediyordu) her anına kamerasıyla eşlik ediyor.

Bu fotoğarflar, internet aleminin David Bowie sevdası sayesinde sıkça önümüze düşüyor Instagram ya da Pinterest gibi platformlarda. Şimdilerde ise bir sergide toplanıyor.

Rock ‘n’ Roll with Me Bowie/MacCormack 1973-76 adlı sergi 7 Ekim’de Brighton’daki Brighton Museum and Art Gallery’de sergilenmeye başladı bile. Gidip göremeyeceğimiz bir sergi daha yani. (Brighton’dakiler, haydi yine iyisiniz.) Ama merak etmeyin, apar topar bitecek bir sergi de değil: 6 Haziran’a kadar devam edecek.

Sergideki karelerden bazıları da bize buradan eşlik etsin bari.