Yazar: Gamze Akyol
11 Temmuz 2021
Getty Images, yeni yetenekleri keşfetmek amacıyla başlattığı fotoğrafçılık bursunun kazananlarını açıkladı

En zengin stok fotoğrafçılığı arşivlerinden birine sahip olan Getty Images, henüz keşfedilmemiş yetenekli fotoğrafçıları sektöre kazandırmak amaçlı geçtiğimiz yıl başlattığı burs programının kazananlarını açıkladı. Women Photograph, National Association of Black Journalists, Asian American Journalists Association ve National Association of Hispanic Journalists ile ortaklaşa yürüttüğü bu burs projesinin toplam hibesi ise 40.000 dolar olarak duyurulmuştu. Görsel iletişim denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Getty Images, ortaklarının isimlerinden de anlaşılacağı üzere, burs sağlayacağı kişileri yeterince temsil edilmeyen ya da ayrımcılığa maruz kalan fotoğrafçılardan seçmeye özen gösterdiğini açıkladı.

Getty Images, böylesine büyüyen bir dijital dünyada fotoğrafçılığa en uzak kişilerin bile öyle ya da böyle adını duyduğu bir ajans aslında. 80 milyonu aşkın fotoğraf ve de 50 bin saatten fazla stok film görüntülerine sahip Getty Images, bunları kendi arşivinde saklıyor ve de görüntülerin yasal tedariğini sağlıyor. Anlayacağınız, artık neredeyse varlığımızın bile dijitale kopyalandığı günümüz dünyasında etkisi güçlü olan şirketlerden biri. Bu fotoğraf ajansı, hem kendi arşivlerini daha da zenginleştirmek hem de hevesli, yetenekli ve de yeterli maddi imkanlara sahip olmayan fotoğrafçılara finansal destek sağlamak amacıyla geçtiğimiz sene bir burs programı başlattığını duyurmuştu. Ve bunu da, ırkçılığa ya da herhangi bir başka ayrımcılığa maruz kalan gruplara mensup foto muhabirleri/fotoğrafçıları destekleyen dört farklı medya şirketinin desteğiyle gerçekleştirmişti.

Bu dört şirketin her biri seçtikleri bir fotoğrafçıya 10.000’er dolar burs sağlayacağını söylediler. Binlerce katılımcı arasından birbirinden etkileyici fotoğraflarıyla sıyrılıp büyük bursu kazanan sanatçılar Michael Blackshire, Angelica Edwards, Kylie Cooper ve Tshepiso Mabula oldu. Kazanan fotoğraf karelerinde çoğunlukla tüm dünya için oldukça yıpratıcı ve de kaotik geçen bir yılın yansımalarını görebiliyoruz.

Fotoğraf: Michael Blackshire/c/o Getty Images

Burada, ABD’de geçtiğimiz yıl yaşanan çok sayıdaki polis şiddetinin kurbanlarından biri olan Rayshard Brooks’ın anısına kaldırdığı yumruğuyla gözyaşlarına boğulan bir protestocu görüyoruz. Brooks, 12 Haziran 2020’de Atlanta’da, polisle yaşadığı arbededen kaçarken bir restoranın önünde sırtından vurularak hayatını kaybetmişti. Bu restoran, haftalarca protestoların merkezi olmuş ve de “Black Lives Matter” sloganlarıyla yankılanmıştı.

Fotoğraf: Michael Blackshire/c/o Getty Images

64 yaşında olan ve 17 yaşından beri çiftçilik yapan Doug Wilson, pamuk mevsimi başlarken tarlasına “aşkla” bakıyor. Missisippi’de yaşayan Wilson “47  yıldır burada çalışıyorum ve çalışırken ellerimi kirletmekten hiç çekinmedim” diyor.

Fotoğraf: Michael Blackshire/c/o Getty Images

16 Haziran 2020’de Georgia/Atlanta’da çekilen bu fotoğraf, yine Rayshard Brooks protestolarına ait. Protestoculardan biri, yoğun kavşaktaki trafiği durdurmak için hafif makineli tüfek kullanıyor.

Fotoğraf: Angelica Edwards/c/o Getty Images

Kuzey Karolina Üniversitesi’nde düzenlenen güreş müsabakalarında çekilen bu fotoğraf, ikinci sınıf öğrencilerinin maçlarından bir anı yakalıyor.

Fotoğraf: Angelica Edwards/c/o Getty Images

27 Ocak 2020’de çekilmiş bu fotoğrafta, 78 yaşındaki Louise Gooche; Durham, Kuzey Carolina’daki bir gösteri merkezindeki provasında tezahürat yapıyor. Gooche, kolon kanserinden kurtulduktan sonra ileri yaştakiler arasında sağlıklı yaşamı teşvik etmek için 2004 yılında Durham Divas isminde bir amigo grubu kurmuş. Hayatı boyunca bir “amigo kızı” olmanın hayalini kuran Gooche, şimdilerde gerçekleştirdiği bu hayalin keyfini çıkartıyor.

Fotoğraf: Angelica Edwards/c/o Getty Images

Nunny Reece, 4 Ocak 2020’de Fayetteville, Kuzey Karolina’daki Venus Vogue Weddings and Formals mağazasında hayalindeki gelinliği bulmuş olmanın verdiği heyecanla dans ediyor.

Fotoğraf: Kylie Cooper/c/o Getty Images

1 Haziran 2020’de, George Floyd için düzenlenen bir protesto sırasında çekilmiş bu fotoğrafta protestocular polisin attığı biber gazından kaçmak için Benjamin Franklin Parkway’e koşuyor.

Fotoğraf: Kylie Cooper/c/o Getty Images

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene, ABD’de tepki çeken nefret söylemlerinin bir diğer muhatabı da Asyalı Amerikalılardı. Donald Trump’ın Coronavirüs yerine “Çin virüsü” ifadesi kullanmasının da etkisiyle Asya kökenli Amerikalılara yönelik nefret suçları bir önceki yıla göre dokuz kat artmıştı. Protestoları başlatan vahim olay ise Georgia eyaletinde, üç farklı masaj salonuna düzenlenen silahlı saldırılarda toplam sekiz Asya kökenli kadının öldürülmesi olmuştu. Kylie Cooper’a ait bu fotoğrafta, New York’da bulunan Union Square’da bu saldırıda hayatını kaybetmiş Yong Yue anısına yakılmış mumları görüyoruz.

Fotoğraf: Kylie Cooper/c/o Getty Images

Cooper, 1 Haziran 2020’de Philadelphia, Pennsylvania’da George Floyd için düzenlenen bir protesto sırasında çektiği bu fotoğrafta, bir protestocunun “eller yukarı, ateş etmeyin!” ikazlarına verdiği tepkiyi böyle ölümsüzleştirmiş.

Fotoğraf: Tshepiso Mabula/c/o Getty Images

Tshepiso Mabula’nın “babamın evinin arka odasında çektiğim bir otoportre” şeklinde tanımladığı fotoğrafı.

Fotoğraf: Tshepiso Mabula/c/o Getty Images

Yıllarca yeraltında, bir kömür madeninde çalışan ve “kömür işçisi pnömokonyozu” olarak da bilinen akciğer hastalığından hayatını kaybeden Paulos Maloyi’nin eşi Patricia Maloyi’nin portresi.

Fotoğraf: Tshepiso Mabula/c/o Getty Images

Burada da Soweto/Jabavu’daki St Paul’s Anglikan kilisesinde, Pazar ayini sırasında bir ilahiye eşlik eden Boitumelo More’yi görüyoruz.

editörün seçtikleri