Yazar: Gamze Akyol
26 Mayıs 2022
Halsey’nin haklı isyanlarıyla beraber: Müzik şirketlerinin TikTok zorbalığını konuşuyoruz

Geçtiğimiz sene yayınladığı If I Can’t Love I Want Power albümüyle dünyayı kasıp kavuran pandemiden en güçlü çıkan isimlerden biriydi Halsey. Geçirdiği hamilelik ve annelik sürecini albümün temasına yerleştiren genç sanatçı, yaşadığı acı ya da tatlı tüm süreçleri bizimle olanca açık yürekliliğiyle paylaştı. Şimdilerde yeni albümünün dünya turnesine başlayan Halsey, yayınlamak istediği yeni bir şarkısı olduğunu ama müzik şirketinin şarkıyı yayınlamak için kendisine “TikTok’ta viral olabilecek bir paylaşım yapma” şartı koyduğunu açıkladı. Halsey’den önce FKA Twigs, Ed Sheeran, Florence Welch gibi sanatçılardan da benzer şeyler duymuştuk, haliyle iddianın gerçekliğinden neredeyse emin olduk. Dolayısıyla biz de müzik şirketlerinin bu TikTok merakının peşine düştük ve Halsey’nin dediklerine kulak verip onun yanındaki yerimizi aldık.

@halsey

I’m tired

♬ original sound – Halsey

Halsey, şüphesiz son dönemlerde her alanda üretkenliğiyle göz dolduran pop yıldızlarının başında geliyor. Zaten ilk albümünden bu yana sürekli yazıp çizdiğini, hiç boş durmadığını biliyoruz. Ama özellikle kariyerinin son yıllarında bu üretkenliği şekil değiştirmeye başladı ve artık sadece şarkı yazmıyor; şiir kitabı yayınlıyor, şahane resimler çiziyor, albüm filmi çekiyor, bir makyaj markası çıkarıyor,  çeşitli kampanyalarla farkındalık yaratıyor ve daha sayamadığımız bir sürü şey yapıyor. Tüm bu temposunun arasında bir de anne oldu kendisi, Ender Ridley ismini verdikleri çocuğunu geçtiğimiz sene kucağına aldı. Uzun yıllardır anne olmayı ne kadar çok istediğinden ve endometriozis sebebiyle birkaç kez düşük yaptığından bahsediyordu hatırlarsanız. Ne mutlu ki bu dileği gerçek oldu.

Ama geçen haftalarda öğrendik ki Ender’in doğumundan sonra kendisinde birtakım sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlamış. Sjögren ve Ehlers-Danlos sendromu gibi çoğu otoimmün olan kronik hastalıkları sebebiyle sürekli hasta hissettiğinden, kelimenin tam anlamıyla her şeye alerjisi olduğundan ve birkaç kez anafilaksi sebebiyle hastaneye kaldırıldığından ama yine de sahneye çıkabilmek için elinden geleni yaptığından bahsetti bir sosyal medya paylaşımıyla: “Açıkçası, hamile kaldığımdan ve doğum yaptığımdan beri sağlığım çok değişti. Gerçekten çok daha hasta olmaya başladım ve yetişkin hayatımın büyük bir bölümünde zaten hastaydım, ama bu durum gerçekten kötüleşmeye başladı. Eğer beni ortalarda görmezseniz ya da görmüyorsanız lütfen bunu kişisel algılamayın. Zor şartlar altında elimden gelenin en iyisini yapıyorum.”

@halsey

“u look sick” BC I AM! LET ME LIVE!

♬ I Already Know – Walworth & Howell

Ardından göğsündeki kalp monitörüyle, TikTok’ta ve Instagram’da bu söylediklerini özetleyen birer paylaşım yaptı. Elbette kendisinin bu hastalıklarla mücadele ettiğini öğrenmek ve tüm bu olanlar yüzünden yorgun düştüğünü görünce biz de kendisi için endişelendik ve bir an önce toparlanmasını diledik. Ama kendisinin bu gönderisinin altı bile görünüşü hakkındaki “çok zayıflamışsın” ya da “çok sağlıksız görünüyorsun” şeklindeki kötücül yorumlarla doldu. Halsey de bu yorumları görünce “yaşamama izin verin” dediği bir TikTok videosu paylaştı. Ayrıca her şeye rağmen, eski temposunda hazırlanamasa da “Love and Power” turnesine devam edeceğini söyledi.

Okuma önerisi – Senden önce, senden sonra: Taylor Swift müzik endüstrisini nasıl alt etti?

Turnesinin konserlerine başladıktan kısa bir süre sonra da yine bir sosyal medya paylaşımında “aslında sevdiğim ve sizinle en kısa sürede paylaşmak istediğim bir şarkım var ama müzik şirketim izin vermiyor” diyerek bir başka çarpıcı açıklama daha yaptı (Taylor Swift, duy bunları). Ve gerekçe olarak da müzik şirketi Astralwerks-Capitol’un kendisine “TikTok’ta viral olmadan” yeni şarkısını yayınlamayacaklarını söylediğinden, bu şartı birçok sanatçıya daha koyduklarından bahsetti Halsey: “Sekiz senedir bu sektördeyim, kayıtlarım 165 milyondan fazla sattı ve müzik şirketim şarkıyla TikTok’ta viral olabilecek bir paylaşım yapmadığım sürece parçayı yayımlayamayacağımı söylüyor.” Müzik şirketinden bir temsilci ise Variety’e yaptığı açıklamada kendisinin bu iddiasına direkt cevap vermese de “Halsey’in müstesna ve önemli bir sanatçı olduğuna inancımız tam ve sarsılmaz. Muhteşem yeni müziklerini dünyanın duyması için sabırsızlanıyoruz.” dedi. Ve Halsey’in müzik şirketi hakkındaki bu isyanını bir TikTok videosuyla duyurması da ironik bir şekilde kısa sürede 8 milyon izlenmeye ulaşarak viral oldu…

Müzik şirketlerinin çabucak viral olmaya müsait paylaşımlar yapılabilen bir uygulama olan TikTok sevdasını aslında daha önce de duymuştuk. FGA Twigs “bugün yeterince çaba göstermediğim için azarlandım” diye yazmış ve müzik şirketinin kendisinden günde dört-beş tane TikTok paylaşımı beklediğini söylemişti. Charli XCX, Florence Welch ve Ed Sheeran da aynı şekilde bir TikTok paylaşımıyla aynı şeyden şikayet etmiş ve müzik şirketlerinin bu isteğiyle dalga geçmişlerdi. Halsey ise müzik şirketlerinin TikTok içeriğine yönelik artan taleplerinden şikayet eden ilk sanatçı olmasa da “böyle bir iddiayla sebepsiz yere ortalığı karıştırmak veya bunu bir reklam aracı olarak kullanmak için fazlasıyla tanınmış biriyim” diyerek kendisini yalan söylemekle suçlayanlara cevap verdi ve ardından Twitter’da “bana istediğinizi sorun, her şeye bir cevabım var. Artık olan oldu ve geri dönüş yok” diyerek bu konuyla ilgili soruları cevapladı. Daha sonra “Tiktok’taki öfkeli paylaşımımın ardından şirketimle konuştum. Bana ‘vay canına, TikTok gerçekten çok güçlü bir platform’ dediler. Peki şimdi şarkımı yayınlayabilir miyim diye sorduğumda ise ‘bakacağız’ şeklinde cevap verdiler” şeklinde bir tweet attı (ironi gibi bir ironi daha).

Evet, gerçekten de TikTok, Instagram, Twitter adı ne olursa olsun milyonlarca kullanıcıya sahip her uygulamanın inkar edilemez bir gücü var günümüzde. Ve viral olan her paylaşım daha çok konuşulmaya, duyulmaya ve nihayetinde birilerine para kazandırmaya yarıyor. Müzik şirketlerinin son zamanlardaki bu TikTok zorbalığının sebebi de elbette bu nihai sonuçtan geliyor. Sanatçılar da bu şirketlerle yaptıkları sözleşmeler sonucu eserlerinin çıkış zamanı, şekli ya da reklamı konusunda şirketin isteklerine uymak durumda kalıyorlar. Neyse ki Halsey gibi güçlü isimler şirketlerinin bu zorbalıklarını ve saçma isteklerini akıllıca kendilerine karşı kullanabiliyor da bizim de olan bitenden haberimiz oluyor. Tabi bu noktada müzik şirketlerinin aynı şartı Taylor Swift’e koysalar başlarına gelecekleri tahmin bile edemiyoruz. Swift’in müzik endüstrisine karşı verdiği ve kazandığı mücadele malum; son olarak biz de kendisini Halsey’e desteğe çağırıyor ve şirketin başına gelecekleri (ve tabii ki Halsey’in yeni şarkısını) merakla bekliyoruz.

editörün seçtikleri