Yazar: Seden Mestan
15 Eylül 2020
”Hello Sidney”: Scream 5 hakkında ne biliyoruz?

Slasher türünün klişelerini tersyüz eden ve içinde bulunduğu dönemin popüler kültürüne referanslar yaparak harika bir mizah yaratan Scream serisi beşinci filmiyle geri dönmeye hazırlanıyor. Hem de o dev kadrosuyla… Peki Scream 5 hakkında başka neler biliyoruz?

Evet, serinin bu filminde Wes Craven’ın olmayacağını biliyoruz, maalesef.

A Night on Elm Street serisinin yanı sıra The Last House on the Left, The Hills Have Eye gibi filmleriyle de bilinçaltımıza feci korkular bırakan Wes Craven, 2015 yılında hayatını kaybetmişti.

Son 10 yılda dünya değişirken

Aslında Scream serisinin beşinci ve altıncı filmlerinin çekileceği 10 küsur yıldır konuşulan bir mesele. Serinin yaratıcısı Kevin Williamson önümüze küçük küçük ipuçları bırakıp kaçıyordu. Mesela beşinci filmin, dördüncünün çizdiği hattan ilerleyeceğini söylüyordu. Hatırlarsanız 2011 tarihli dördüncü film seriye yapılmış gençlik aşısı gibiydi. Üçüncü filmin 10 yıl sonrasına götürüyordu bizi ve dönemin getirdiklerini hikayeye dahil ederken bu sefer doğrudan değil, daha genç bir tayfa üzerinden Sidney’nin peşine düşüyordu.

Haklı olarak…

Aradan geçen 10 yıl hikayenin güncellenmesini gerektiriyordu. Oyuncuların yaşlanması bir yana, cep telefonu görünce şaşıran karakterlerden sosyal medya çağına atlamıştık bir anda. Zamanın dinamikleri değişmişti.

İlişkimize heyecan katmak için bizi yine genç liseli bir tayfanın orta yerine bırakmıştı seri. Sidney ve diğerleri yine vardı ama öncelikli hikaye onların değildi artık.

Wes Craven da prodüksiyon ve senaryo yazım sürecinde yaşanan zorluklardan yaka silktiği için eğer dördüncü film tutarsa beşinciye dahil olacağını şart koşmuştu o dönem; 2011 çıkışlı dördüncü film henüz ortalarda yokken. Ve evet, kontratında beşinci ve altıncı filmi yapacağına dair bir madde olmasına rağmen.

Aradan yıllar geçti… Wes Craven aramızdan ayrıldı, seriyi hayata geçiren Miramax’ın kurucularından Harvey Weinstein skandallarıyla dünyayı çalkaladı, Courtney Cox ile David Arquette boşandı(!)…

Kevin Williamson, beşinci film hemen geliverecekmiş gibi konuşmuş olsa da işlerin yeniden toparlanması uzun zaman aldı anlayacağınız.

İzleyici tarafında serinin devamına dair umut da çoktan rafa kalkmış olmalı…

Haliyle gelen peş peşe haberler ufak heyecan dalgaları yarattı.

Hello Sidney…

Evet, Courtney Cox’ın o iyi yürekli ama her seferinde hırslarına yenik düşen Gale Weathers, ex-kocası David Arquette’in de fazlasıyla naif dedektif (gerçi artık şerif oldu) Dewey Riley olarak seriye döneceğinin müjdesini almıştık.

Kader kurbanı Sidney Prescott rolüyle Neve Campbell’ın da filme dahil olduğunu duyunca işlerin ciddiye bindiğine ikna olduk.

Serinin ölüme meydan okuyan üçlüsü resmi olarak işin içinde olduğuna göre umutlarımızı yükseltmeye başlayabiliriz.

Aslında oyuncu kadrosu kadar önemli bir mevzu daha var: Yeni filmleri Wes Craven’ın ardından kim yönetecek?

Ya da Scream özelinde ”kimler” demek doğru olabilir çünkü beşinci filmin yönetmenliğini Matt Bettinelli-Olpin ile Tyler Gillett’in üstleneceği açıklanmıştı. Korku alemlerine yakınsanız kendilerini Ready or Not filminden de tanıyabilirsiniz.

Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett’ın, Chad Villella ile birlikte kurduğu Radio Silence ekibi aslında pek çok farklı korku filmine imza atmıştı geçtiğimiz yıllarda. Trio bazen birlikte çalıştığı gibi, bazen ayrı ayrı tekli işlere de imza atıyorlar. V/H/S, Devil’s Due, Southbound filmografilerindeki işlerden bazıları. Scream 5 ise adlarını daha çok duymamızı sağlayacak muhtemelen.

Scream’e sahip çıkalım!

Bu arada Neve Campbell’ın projeye tekrar dahil olmasında Matt Bettinelli-Olpin ile Tyler Gillett’in büyük emeği varmış.

İkili Neve Campbell’a Wes Craven hakkındaki hislerini dile getiren bir mektup göndermiş. Wes Craven’ın kendilerine ne kadar çok ilham verdiğinden bahsederek bu filmi de onu onurlandırmak için çekeceklerini söylemişler. ”Ki bu benim için çok ama çok önemli” diyor Neve Campbell, ikilinin mektubunda neler yazdığını aktarırken. Sonuçta evet, kült bir serinin devam filmini devralan yönetmenlerin serinin kimliğine sahip çıkabilmesi gerekir, her ne kadar filmleri güncele taşıyacak olsalar da.

Zira yazarlar arasında Kevin Williamson yok. Yapımcılar arasında adı geçse de (dışarıdan bir göz olarak kolaçan edecek belli ki ortalığı) hikayenin yazımında yer almayacağı söyleniyor. Yani gerçekten ve gerçekten Matt Bettinelli-Olpin ile Tyler Gillett’a çok iş düşüyor.

Genç tayfa

Bu arada bu yeni film de dördüncüdeki gibi genç tayfa ile eski tayfanın buluştuğu bir hikaye anlatacak belli ki bize. Kevin Williamson’ın açıklamaları ile çekirdek kadronun filme dönmüş olması öyle gösteriyor… Hem daha fazla ipucu aramaya da gerek yok: Çekirdek ekibin yanında filmde rol alacak genç oyuncuların da isimleri açıklandı çünkü.

Amazon’un süperkahramanlı yapımı The Boys’tan tanıdığımız Jack Quaid, Netflix’in stalker hikayesi You’nun ikinci sezonunda karşımıza çıkan Jenna Ortega, Vida’nın genç yıldızlarından ve yakında In the Heights adlı yapımda da izleyeceğimiz Melissa Barrera… İsimler pek tanıdık gelmediyse çok üzülmeyin, hepsi çok genç.

Ama yakında, çok yakında aşırı ünlü olabilirler.

Scream’in (ve Wes Craven’ın) değdiği bazı isimler sonradan aşırı ünlü olabiliyor. (bkz. Sharon Stone ve Johnny Depp… İkisi de ilk olarak Wes Craven filmlerinde rol almıştı; nasıl bir tesadüf bu!)

Scream, çoktan star olmuş Drew Barrymore ile açılışı yapıyor, biliyorsunuz. Hatta çok ironiktir, filmin en yıldız oyuncusunun ilk birkaç dakika içerisinde katledilmesi.

Bu yıldız oyunlarına her daim devam etti yapımlar. Mesela ikinci filmde Sarah Michelle Gellar, benzer bir şekilde karşımıza çıkıyordu. Adeta bir görünüp bir yok oluyordu.

Filmlerde bu çok ünlülerin yanında bir de az ünlüler ve hatta daha önce hiç görmediklerimiz oluyor genelde. İşte bu son kategoridekiler zaman içerisinde büyük sürprizler yapabiliyor bazen. Şöyle geçmişe gidip filmlere tekrar bakınca ”Vov, bu da mı buradaydı” diyeceğiniz türden şaşırmacalar yaşayabilirsiniz. (Beni en çok sarsan Portia de Rossi olmuştu.)

O yüzden beşinci filmdeki genç tayfaya da iyi bakın, sonradan daha sık karşınıza çıkmaya başlayabilir.

Vizyon tarihi mi?

İşte onu en sona sakladık.

2020 bizi fena hırpaladı; verilen hiçbir tarihe inanasımız gelmiyor.

Buna rağmen çok cengaverce bir hareketle, Scream 5 için bir vizyon tarihi verilmiş: 14 Ocak 2022.

2020 gördükten sonra kim korkar hayalet suratlı bir katilden!

 

Scream 5 hakkında Scream 5 hakkında

editörün seçtikleri