Yazar: dadanist
1 Mayıs 2021
Her şerde bir hayır vardır: Disaster Girl’ün meme olan fotoğrafı NFT olarak yüz binlerce dolara satıldı

Yanan bir evin önünde, tek bakışıyla saykoluğun kitabını yazmış, melek yüzlü şeytan tiplemesine feci şekilde uyan küçük bir kız çocuğu. Böyle başlayan değil ama böyle biten filmler biliyoruz açıkçası. Kolektif bilincimize işlemiş tekinsiz küçük kız imajının gerçek hayattaki versiyonu gibi. Oysa aslında tam olarak gördüğümüz bu değil. Evet, doğru görüyoruz da işin aslı zihnimizin çağrıştırdığı hikayedekiler gibi değil, yanlış yorumluyoruz.

2005 yılında, o zamanlar henüz dört yaşında olan Zoë Roth ve ailesi, mahallede yanan bir eve bakmaya gidiyorlar. Olay yeri Mebane, North Carolina. Evi yakan elbette ki Zoë DEĞİL. İtfaiyeciler arkada telaşla yangını söndürmeye çalışırken amatör bir fotoğrafçı olan babası, artık Zoë’deki ”ışığı” mı gördü, yoksa o garip anı ölümsüzleştirmek mi istedi, orasını bilmiyoruz ama işte tam o saniye basıyor deklanşöre. ”Yakarım bilirsin” temalı bu fotoğraf internete düştükten sonra da tüm sanal alemde ”disaster girl” adıyla dolaşmaya başlıyor. Viral olup meme’leri süslemesi de çok sürmüyor zaten. Zihinlere kazınıyor Zoë… Güldürürken tedirgin ediyor. ”Yok canım, masum bir kız çocuğu, yakmamıştır o evi” derken gülüyoruz ama bir şüphe de düşmüyor değil. Ters köşe yapıyor işte bu fotoğraf bize. Upuzun bir tezatlar ve ihtimaller zinciri…

16 sene sonra bu fotoğraftan yine yeniden bahsetmeye başlamamızın bir sebebi var elbette. Zoë Roth, tarihe geçen bu sayko fotoğrafının orijinalinin NFT olarak yaklaşık 500 bin dolara sattı!

Yüz bin dolarlar bizim sıradan yaşantılarımız için çok büyük bir miktar olsa da NFT alemleri için oldukça ”normal”. Klasik sanat eserlerinden dijital bir tuvalete, tweet’lerden şarkılara kadar NFT üzerinden satışa çıkarılmış pek çok eserin veya dijital ürünün diyelim, yüz binlerce ve hatta milyonlarca dolara satıldığını görmüştük, şu kısacık zaman içerisinde.

Yaklaşık 16 yıldır internette ”fayda sağlayan” bir fotoğrafın 500 bin dolara karşılık bulması da emeğin bir karşılığı diyelim… ”Daha önce ‘meme’ olan kimsenin böyle bir şeye kalkıştığını sanmıyorum ama bir anda işler böyle gelişiverdi” diyor Zoë Roth; ”Şans mı? Kader mi? Hiçbir fikrim yok, ama kabulümdür”.

Şu aralar 21 yaşında olan Zoë Roth, elde ettiği geliri üniversite masrafları için kullanacakmış. Bu arada satışı da Nyan Cat, Grumpy Cat, Keyboard Cat, Doge, ‘Success Kid’ ve David After Dentist gibi diğer internet meme’lerinin de NFT satışını yapan ”NFT girişimcisi” Ben Lashes aracılığıyla gerçekleştirmiş. Anlayacağınız üzere, yıllarca internette bedavaya kullanıp yaydığımız tüm o ürünler, bir şekilde karşılıklarını buluyorlar sonunda.

Zoë Roth’unki de tam bir internet çağı örneği… Fotoğrafın viral olmasından, yüzlerce dolara NFT olarak satılmasına kadar…

editörün seçtikleri