Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
8 Ekim 2021
House of Brothers Lounge, “Ustalaşma Döngüsü” ile genç sanatçıları ağırlıyor

Contemporary İstanbul’un 16. edisyonu 5 Ekim’de kapılarını tüm sanatseverlere açtı. Yerli ve yabancı çağdaş sanat galerilerini bir araya getiren fuar bu sefer Tersane İstanbul’a davet ediyor bizleri. Şimdiden hem aklımızı alan hem de Instagram story’lerimize seviye atlatan sayısız sanat eserine şahit oldu bu gözler. Fakat Pernod Ricard Türkiye’nin genç sanatçılar ile usta isimleri bir araya getirdiği Ustalaşma Döngüsü projesi kalbimizi de tam on ikiden vurdu sanki.

Sanata, özellikle de genç sanatçıların yaratıcı ruhlarına ve beyinlerine epey ihtiyacımız olan günlerden geçerken Ustalaşma Döngüsü projesi de farklı bir anlam üstleniyor: Sanatsal aktarımın, paylaşımın ve iletişimin besleyici taraflarını vurgularken ustaları ve genç sanatçıları bir araya getirerek “ustalaşma döngüsü” ilişkisini de bizzat görmemizi sağlıyor. Proje kapsamında buluşanlar ise yapıtları yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda ve müzelerde yer alan ödüllü sanatçı Seçkin Pirim ile genç sanatçı Yağmur Çalış. Yağmur Çalış’ın REM Uykusu adlı kağıt heykel enstalasyonu, 20 metrekarelik bir alanda fuar boyunca sergileniyor olacak. Elbette, fuara yolu düşen tüm ziyaretçiler tarafından da ziyaret edilebilecek.

Genç ve usta sanatçılar arasındaki etkileşimi sade bir şekilde yansıtan Ustalaşma Döngüsü projesi, bağımsız çalışan genç bir sanatçı ile ilham veren ve bilinen usta bir ismi bir araya getirerek bu döngünün kelimenin tam anlamıyla somut bir örneğini sunmakta. Ustalaşan gencin bir sonrakine dokunmasıyla ustalık döngüsünün hiç durmadan sürüyor olması aslında bu karşılıklı ilişkinin ne kadar geliştirici olduğunun bir kanıtı.

Yağmur Çalış, REM Uykusu’nu, bulunduğu toplumsal sistemin kendisine etkisinin tepkisel ve alegorik gölgesi olarak tarif ediyor. “Yaşadığımız hayatta, içinde bulunduğumuz çevrede, kendimize ne kadar aitiz?” sorusunu da usulca aklımızın bir köşesine bırakıyor. Ayrıca eser, Seçkin Pirim’in dokunuşu ile Ustalaşma Döngüsü’nü de cisimleştirmiş oluyor.

Bu arada tüm etinlik süresince, hem REM Uykusu’nun hem de Ustalaşma Döngüsü projesinin hikayesini ve detaylarını PernodRicardTR ve Brothers1801 hesaplarından takip edebilirsiniz. Bize soracak olursanız, fuar alanında görmenin tadı kesinlikle bir başka. Sonuçta hayat, sanatla yakın temasta oldukça güzelleşiyor değil mi?

editörün seçtikleri