İnterneti yıkan Bernie Sanders’tan yine koca yürekli bir hamle
yazar: dadanist

Bölüm sonu canavarı uçağa atlayıp da gittiğine göre ABD semalarındaki yeni hikaye de resmi olarak başlamış oldu. Biden büyük bir şova dönüşen yemin töreniyle birlikte ABD başkanlığını devralmış bulunuyor. Modadan müziğe popüler kültüre yıl boyunca konuşulacak bir dolu malzeme vererek.

Bu onun günüydü. Yani onun günü olacak gibiydi ki Vermont senatörü Bernie Sanders o koca pofuduk eldivenleriyle sahne ışıklarını kendisinden çalana kadar.

Koca eldivenleri, termal ceketiyle kendi kendini ısıtmaya çalışırken etrafında dönen tüm yanarlı dönerli şovun karşısında duruşuna yakışır bir kayıtsızlıkla oturan bir adam…

Tüm görsel tasarımcıları, art direktörleri, Photoshop sihirbazlarını iş başına çağıran müthiş bir kompozisyon.

İnternet şöyle bir sallandı, etkileri tüm dünyayı sardı. Kimisi onun Lady Gaga’lı, J.Lo’lu şovun karşısındaki umursamazlığına tav oldu, kimisi de sıcak daha da sıcak olacak fikriyle üzerine geçirdiği kıyafet seçimine… Tabii bir de Bernie Sanders olmasına. Son iki seçimde Demokratların büyük umuduydu Bernie Sanders. Kalplerdeki başkan… Onun için atan kalpler yine hüsrana uğradı ama belli ki ona olan hisler pek dinecek gibi de değil.

ABD haber kanalları hemen Sanders’a ulaştı tabii. “Bizim oralarda (Vermont) en büyük öncelik soğuktan korunmaktır, şık görünmeyi pek de umursamayız” dedi gülerek, o desenli eldivenlerini açıklamak için. Ama mevzu eldivenin çok ötesinde tabii.

Ve bir web sitesi içeriği için görsel toplamak o kadar zor olmamıştı. Ama şöyle özetlemeye çalışalım: Yakın ya da uzak, popüler kültür tarihine geçen her ama her görsel materyale Bernie’nin o “kayıtsızlık”la yüceleşen oturuşu “şoplandı”. Sadece ABD’de değil üstelik. Türkiye’de bile karşılık buldu.

İşler nereye varacak diye (ve daha da fazlasının gelmesi için) beklerken, en büyük hamle yine Sanders cephesinden geldi.

O meşhur pozunun olduğu görselleri, bir sweatshirt’e bastırdı Sanders ve ekibi. Boy boy, beden beden… Brendan Smialowski’nin o meşhur andan çektiği fotoğrafla oluşturulan Chairman Sanders Crewneck adlı bu tasarım 45 dolardan satışa çıkarıldı sonra.

Fırsatçılığın böylesi demeyin hemen; Sanders’ın niyeti başka: Bu sweatshirt’lerden elde edilen gelirin tamamını, ihtiyaç sahiplerine günlük yemek dağıtan yardım programına Meals on Wheels’a aktarılacağını açıkladı.

Hâlâ üşüyor musun, bilmiyoruz be Bernie ama yürekleri ısıttığın kesin…