Advertisement
Kaybedenler Kulübü, Evde Kal Fest için yayında
yazar: Seden Mestan

”İyi geceler sayın dinleyen…” 90’ların kült radyo programı Kaybedenler Kulübü, Kendine Has’ın online festivali Evde Kal Fest için yeniden bir araya geliyor.

Radyolar bol dımtıslı müzikler ve anı kurtaran laklaklarla dolarken, aradığımız muhabbetler de kendilerine bağımsız internet radyolarında ve podcast’lerde yer bulmaya başladı. Ama radyonun o frekanslar arası geçişler sırasında çıkardığı cızırtılar ve iç içe geçen sesler… Dijitalin önünde saygıyla eğilsek de radyoya olan romantik ve nostaljik hislerimizden hiçbir şey vazgeçiremez bizi.

Bu arada bu nostaljiyi tetikleyen de Kaybedenler Kulübü oldu tabii. Eskilere doğru daldık. Galiba 90’larda bir yerdeyiz. Aradığımız radyoyu bulabilmek için ibreyi dikkatlice çevirmeye çalışıyoruz. Yıl kaç, kim bilir ama…

Kent FM’de, Kaan Çaydamlı ile Mete Avunduk‘un karşılıklı uzun uzun döktürdüğü Kaybedenler Kulübü, dinleyen için, sanki yanı başında dönen bir muhabbete ortak olmak gibi bir şeydi. Cevap verseniz duyacaklarına emin olabilirdiniz. Öyle garip bir bağ oluşurdu. Ayrıca çaldıkları şarkılar nicelerinin müzik zevkini şekillendirir, hayatlarında kallavi bir yer edinirdi.

2011’de Kaybedenler Kulübü’nün hikayesi bir film olarak karşımıza çıkmıştı. Mete Avunduk ve Kaan Çaydamlı’nın hayatları ve programda anlattıkları hikayeleştirilmiş; başrolleri de Yiğit Özşener ile Nejat İşler üstlenmişti. Programın kendisi gibi insanın zihninde yer eden bir filmdi.

Yakında yollarımız çok fazla kesişmedi Kaybedenler Kulübü’yle. Gerçi sık sık andık o muhabbetlerini. Aklımıza bazı kült lafları geldi, yine yeniden duysak ya dedik.

Instagram’da, canlı yayında

Ama o özlemi giderecek online bir ”etkinlik” var karşımızda. Şimdiye dek canlı performanslarla evimize gelen, Türkiye’nin ilk online festivali Evde Kal Fest için, Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk yeniden mikrofon başına geçecek; 11 Nisan Cumartesi günü saat 23.59’da @KendineHasOnline hesabı üzerinden canlı yayın yapacaklar.

Evde Kal Fest Kaybedenler Kulübü BB (2)

Alıştığımız sesleri (ve hatta sessizlikleri) yeniden duyacak olmanın coşkulu hisleri içerisindeyiz. Ayrıca ikiliye bu yayında Tuna Kiremitçi de katılacak ve o muhabbet kim bilir nerelere doğru taşınacak…

Kaybedenler Kulübü’nü daha sık duyabilmek dileğiyle deyip, bir dinleyici mektubu gibi bitirelim bu yazıyı da. 11 Nisan’ı 12 Nisan’a bağlayan gecede, buluşmak üzere…