Küfür-kıyamet bir macera romanı: Meksika Maden Günlükleri
yazar: dadanist

Kalbimizdeki kitap aşkını körükleyen biricik yerlerden biri Yeniköy Kitapçısı. Her detayıyla gerçek bir kitap tutkununun ellerinden çıktığını belli eden bu kitapçıya olan sevdamızı daha önce de dile getirmiştik zaten.

Yeniköy Kitapçısı, zaman içerisinde kitabı müzikle, müziği sanatla, sanatı yine kitapla buluşturmuştu. Şimdilerde ise bu kesişimden çıkan yepyeni bir işle karşımızda: Meksika Maden Günlükleri.

Kitapçı, artık bünyesinde YOK adlı bir yayıneviyle yoluna devam ediyor. Jean Dupont’un gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı Meksika Maden Günlükleri de işte bu yayınevinin çıkardığı ilk kitap olarak karşımızda.

Kitapın yayınlanmasının arkasında pek çok farklı süreç de var dediğimiz gibi.

Meksika Maden Günlükleri’ni Fransızcadan Türkçeye Can Gönenç çevirmiş.

Kitabın kapağındaki illüstrasyon, Elif Kayaman’a ait; kitabın kendine has karakterini renkli sembollerle anlatıyor bize.

Berke Can Özcan ile Barlas Tan Özemek de Abberlasker adlı bir müzikal projede buluşmuşlar ve kitaptan yola çıkarak 10 parçalık bir albüm kaydetmişler. Evet, Meksika Maden Günlükleri, sesleriyle dijital dünyaya da taşınmış böylelikle. Bu albüm için, kitabın soundtrack’i diyebiliriz hatta.

Yeniköy Kitapçısı ve YOK, 2021’e hızlı bir başlangıç yaptı anlayacağınız. Hem planlarında kısa süre içerisinde edebiyat, düşünce ve fotoğraf eserleri ile daha da büyümek var.

Şimdi yavaşça arkamıza yaslanalım ve Abberlasker’in müzikleri eşliğinde bu küfür-kıyamet maceranın içine dalalım.