Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
14 Eylül 2021
MET Gala 2021: Kırmızı (krem) halı görünümleri, influencer’lar ve meme’ler eşliğinde…

Dün geceden beri akıllarda tek bir soru var: Met Gala’nın halısında Kim Kardashian’a eşlik eden, Kanye West miydi yoksa Balenciaga’nın kreatif direktörü, son yılların moda dehaları arasında sayılan Demna Gvasalia mı? Aslında Kim Kardashian’ı gördüğümüzden beri kafamızda başka başka şeyler de var… Kimi kabusları, en derin korkuları tetikleyen ama neyse, şimdilik asıl meseleye dönelim.

Her yıl, modanın en büyük ve en ünlü etkinliklerinden biri kabul edilen Met Gala, gezegenin en tanınmış ünlüleri eşliğinde New York semalarından popüler kültüre yön veriyor. Geleneksel olarak Mayıs ayının ilk pazartesi günü gerçekleşse de bu sene malum sebeplerden biraz ertelendi. Açıkçası tematik coşkusunun bünyemizde ve sosyal medyada yarattığı etkileri ne kadar özlediğimizi de fark etmemizi sağladı. Yani şu bir gerçek ki bir Met Gala’nın ne kadar ses getirdiği sosyal medyadaki meme’lerin kalitesinden(!) belli olur… Bize kalırsa, bu sene de hakkını verdi. Öyleyse, pop yıldızı Billie Eilish, tenisçi Naomi Osaka, aktör Timothée Chalamet ve şair Amanda Gorman’ın ev sahipliği yaptığı galaya dair tüm ayrıntılara doyasıya dadanıyoruz.

 

Öncelikle bu seneki ana temayı “Amerika’da” gibi düşünebilirsiniz. Kendi içinde ikiye ayrılan bu temanın ilki “In America: A Lexicon of Fashion” yani “Amerika’da: Bir Moda Lügatı”. İkincisi ise “In America: An Anthology of Fashion” yani “Amerika’da: Modanın Antolojisi”. Görünümlere şöyle bir baktığınızda da zaten fark edeceksiniz. Matrix film serisinden Özgürlük Heykeli’ne kadar ‘Amerikanvari’ olan her şeyden ilham alınmış… Elbette, her zamanki gibi gereksiz şaşırtan ve tematik sorgulamalara yönelten de pek çok isim mevcut. Ancak işin en zevkli kısmına geçmeden önce bu anlı şanlı galanın tarihçesine değinmek gerek.

Esasen, Metropolitan Museum of Art bünyesindeki Costume Institute tarafından her yıl düzenlenen etkinlik, moda ile sanatın birleştiği bir serginin galası. Ayrıca, her ne kadar kırmızı daha doğrusu ‘krem’ rengi halıdaki görünümlerden sıklıkla konuşuyor olsak da bu etkinliğin bağış toplama gibi epey de önemli bir amacı bulunmakta. 1948 yılında başlayan etkinlik başlarda sadece New York’un yüksek sosyetesine ve moda dünyasının belli başlı isimlerine ev sahipliği yapıyor. Kimilerine göre de epey sıkıcı bir etkinlik. Biraz da bu sebeple Vogue Amerika genel yayın yönetmeni Diana Vreeland danışman olarak enstitüye dahil oluyor, 1972 itibariyle de etkinlik yüksek sosyeteye ait olmaktan çıkıp, tam anlamıyla popüler kültüre yön veren bir konuma yükseliyor. O gün bugündür de galanın bünyelerde ve basında yarattığı heyecan dalgası etkisini hiç yitirmedi. Galanın bir tema altında düzenlenmesi fikri de Diana Vreeland’in dahil olmasından sonra başlıyor. O yılki serginin teması her ne ise, galaya gelecek konukların da bu temaya uygun bir şekilde giyinmesi isteniyor.

Bu sene etkinliğin ilk ertelendiği zamanlarda; “bir evin farklı odaları olduğunu ve her odanın farklı sakinleri olduğunu düşünün” gibilerinden bir açıklama da yapılmıştı temaya dair. Yani, farklı sakinlerin gelenekleri, alışkanlıkları, duyguları ve davranışları yansıtılmak isteniyordu. Son bir senedir yaşanan politik ve siyasal dönüşümleri göz önünde bulundursak ciddi toplumsal mesajlar da taşıyor aslında bu tema. Evet, Amerika büyük bir ev ve pek çok farklı kültürden insanlar da o evde yaşıyor. Ancak, “Kapsayıcılık ve eşitlik bu büyük evde gerçekten mevcut mu ve günlük hayata sağlıklı bir şekilde eşlik edebiliyor mu?” gibi sorular da temanın verdiği yetkiye dayanarak sorgulanmalı sanki… Zaten dünya basınında yer yer temanın “Amerikan bağımsızlığı” olarak yazılıp çizildiğini de görüyoruz. Velhasıl, farklı kültürlerin kutlandığı ya da herkesin kendince kutlamaya çalıştığı, kimilerinin odağına 20. ve 21. yüzyıl modasını aldığını kimilerinin de neyi kutladığını tam çözemediğimiz bir Met Gala’yı daha geride bıraktık.

Bu yıl etkinliğe Facebook ve Instagram da sponsordu haliyle davetli listesinde influencer’lara da genişçe yer ayrılmıştı. TikTok’ta 82,5 milyon ve Instagram’da 38,6 milyon takipçisi olan 20 yaşındaki sosyal medya yıldızı ve şarkıcı Addison Rae ve şimdilerde 20 yaşında olan, 10,5 milyon abonesine hayatı hakkında vlog hazırlamak için liseyi bırakan YouTuber Emma Chamberlain gibi pek çok yeni medya ünlüsü de gecenin konukları arasındaydı. Ki bu hem Met Gala için yenilikçi bir şey hem de bizce heyecan verici. Yeni yüzlere ihtiyacımız var.

Etkinlik öncesinde, moda dünyasının ne olursa olsun yıkılmayan kalesi, etkinliğin ayrıca ev sahibi olan Vogue Amerika yayın yönetmeni Anna Wintour, 2021’deki Amerikan modasının “birçok farklı mercekten görüldüğü gibi, içinde yaşadığımız dünyayı yansıtan bir mozaik” olduğunu ifade eden bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamadan sonra alışılagelmiş Chanel tercihi yerine, çiçekli Oscar de la Renta elbisesiyle geceye katıldı. Büyük şok.

 

 

Oscar de la Renta giyen bir diğer ev sahibi Billie Eilish ise Marilyn Monroe ve Grace Kelly arasında bir yerlerdeydi.

Bir de neyse ki, Timothée Chalamet’ye günden güne artan sevgimiz ve hayranlığımız, kayıtsızlıkla büzülmüş beyaz saten takım elbise ceketi ve bir çift Converse spor ayakkabının içine tıkıştırılmış Haider Ackerman jogger pantolonuna rağmen zarar görmedi. Çünkü o ne giyse yakışıyor ve aslına bakınca temaya da çok uygun düşüyor bu stili.

Veee kişisel favorimiz Lil Nas X, gözlerimizin önünde resmen katman katman açıldı. Altın zırhı ve altın işlemeli tulumu ile akşamın en dramatik girişlerinden birini yaptı. Şimdi Lady Gaga düşünsün.

Öte yandan, artık yer yer görmekten sıkıldığımız ve gerçekten anlamlı olup olmadığından emin olamadığımız sloganlı görünümler de konuşulanlar arasındaydı. Hele ki söz konusu olan kişi Alexandria Ocasio-Cortez olunca. Bu konu tartışmaya açılabilir: Elitliğin tepesindeki bir etkinliğe haute-couture içinde ama sırf olsun diye ”Zenginlerden vergi alın” mesajını ‘giyerek’ gelmek ne kadar samimi olabilir? Ya da gerçekten kaleyi içten çökertmek için etkili bir yol sayılabilir mi bu? Kafamızda deli sorular…

Son olarak, Kim Kardashian Metropolitan Sanat Müzesi’nin merdivenlerinde yüzünü tamamen kapatan siyah Balenciaga elbisesiyle belirdiğinde bizim için Met Gala bu yılki görevini de tamamlamıştı. Önümüzdeki günlerde, türlü çeşitli meme’ler eşliğinde en çok kendisini konuşacağımızın artık hepimiz bilincindeydik… İstediğimizi almıştık.

 

 

editörün seçtikleri