Yazar: İrem Türkmen
31 Ocak 2021
Müziği ve felsefi görüşleriyle biz faniler için sonsuz bir ilham kaynağı: SOPHIE

SOPHIE, disko hayranı bir anne ve rave hayranı bir babadan doğdu. Babasıyla olan bağını müzik üzerinden kurarken elektronik müziğe ilk duyuşta aşık oldu. Doğum gününde aldığı klavyeyle kollarını sıvadı ve SOPHIE olmaya giden yola çıktı. 12 yaşında okuldan eve döner dönmez odasına kapanmış ve odasında kurduğu stüdyocukta müzik yapmaya başlamıştı bile. Üniversitede heykel okudu, üniversite sonrası Berlin’de katıldığı Motherland hem müzik kariyerinde hem performans sanatında kilometre taşları oldu.

Sophie Xeon’u gördüğünüzde, biraz dinlediğinizde başka dünyalara öykünen birini görüyorsunuz. Biraz daha kulak verip izlediğinizde, keşfettiğinizdeyse zaten o dünyalara ait olduğunu fark ediyorsunuz.

Felsefi görüşleri ve hayat deneyiminin otobiyografisi gibi müziği, performansları ve elinden çıkan her iş 360 derecelik bir deneyim, her dokunduğunu SOPHIE’leşiyor. Örneğin geç dönem kapitalizmine olan ilgisi ve eleştirisini müziğinde sık sık kullandığı, bilgisayar efektleriyle tanınmaz hale gelen metal seslerinde duyuyoruz. Vokalleri çoğu zaman karikatürize derecede efektli. O öyle bir evren kurdu ki, It’s Okay to Cry’da hem sesi hem bedeniyle tüm çıplaklığıyla karşımızdayken, bu doğallık onun için sentetikti. Ama bu sentetiklik eğreti değildi onun için, içine adım attığınız an kaybolduğunuz, geri dönmek istemeyeceğiniz bir evrendi. Öyle ki SOPHIE’nin bu evrende yazdığı Lemonade şarkısı, biz fanilerin evreninde onun eleştirdiği her şeyin odağında duran McDonalds’ın limonata reklamında kullanıldığında onun için önemli olanın, kendi vermek istediği mesaj olduğunu söylemişti. Belli ki McDonalds için onun mesajı, Sophiece’den çeviride kaybolmuş.

Christine and the Queens’e ilham oldu, Madonna’dan Charli XCX’e, Vince Staples’tan ’ya birçok kişiye prodüktörlük yaptı. 30 Ocak’ı sabahına bağLayan gece İskoçyalı prodüktör, DJ ve müzisyen SOPHIE Atina’da dolunayı izlemek için bir tepeye tırmanırken kaza geçirdi ve 34 yaşında hayatını kaybetti. Umalım ki gittiği yer SOPHIE evrenine daha yakın, dolunayı bol bir yer olsun.

editörün seçtikleri