Yazar: dadanist
20 Ekim 2020
Nasıl başladı nasıl bitti: Sosyal medyadaki ibretlik kıyaslamalar

Nasıl başladı, nasıl bitti; before/after tadında, değişim hikayelerinin anlatıldığı bir sosyal medya akımı. Başta romantik hikayelere açılan bu akım, şimdilerde yargı dağıtan ellerde, ibretlik konulara değiniyor.

Çok yakın bir tarihin, henüz tozlanmamış raflarını deşmeye başlıyoruz: Sosyal medyayı şu ara şenlikli bir hale getiren, ”Nasıl başladı, nasıl bitti” akımı, sahiden de nasıl başladı? Kaynaklar bizi üç hafta öncesine kadar götürüyor. İlk nasıl çıktığını henüz hâlâ kestiremesek de nostaljiye sevdalı bünyelerin öncü olduğu ”10 year challenge” ya da ”geçmişte/bugünde” gibisinden eski ve yeni iki fotoğrafın birbirleriyle kıyaslanacak şekilde yan yana kolajlandığı o serilerin bir devamı gibi düşünebiliriz. Yaş aldığı gerçeğiyle fena halde çarpışan Y ve Z kuşağının geçen zamanı elinde tutma çabası da olabilir tüm bunlar. (Yani Z kuşağı nostalji yapamayacak kadar bebe sayılabilir; ama geçmiş ile bugünü kıyaslayacak kadar da yaşları var tabii ki.)

Nasıl başladı, nasıl bitti yani sosyal medyayı domine eden İngilizcesiyle ”How it started, how it ended” akımı da benzer bir kıyaslamayla ilerliyor. Twitter’dan çıkan akımın öncüsü ise mutlu çiftler. 

Aslında hepsi hem çok romantik hem de biraz matrak. Çiftler flörtleşmeye başladıkları, hatta daha ortada ”fol yok, yumurta yok” denecek o ilk dönemlerden bir fotoğrafı ya da konuşmalarının olduğu bir ekran görüntüsünü alıyorlar hemen yanına da bugünkü mutlu mesut hallerini koyuyorlar. Yine bir kıyaslama yaparak, ”Neredeeeen nereye” dedirtiyorlar, tebessüm ettiriyorlar. Matraklığı da o kocaman gülümsemeyle birbirine bakan ya da öpüşen mesut çiftlerin, ”olacaklardan habersiz” o ilk flört hallerine şahit olmak. (Yani herkese matrak gelmeyebilir de biz güldük işte.)

Üç hafta kısa bir süre gibi gelebilir ama son sürat ilerleyen internet alemi için epey vakit demek. Mutlu çiftlerin başlattığı bu akım da bir-iki hafta içerisinde bu ilk çıktığından farklı yerlere doğru yollandı. Artık paylaşımlar daha bireysel… Bazıları hicivli ve ironik (tam da bu yüzden önceki paylaşımlardan da matrak), bazıları ise ilham verici. Başlangıç ve sonuç arasındaki değişim ne kadar büyükse etkisi de o kadar artıyor tabii paylaşımların. Her şey neticede kıyasa dayalı.

İnternet aleminin ”nabzını tutan” Buzzfeed’e göre bu yeni versiyonun geçmişi bir haftayı geçmiyor. Hatta bireysel paylaşımlar da boyut atlıyor. Dağınık bir evin, dekorasyon dergilerine çıkacak şekilde yenilendiği bir paylaşım da var; bir dürüm macerasının klozette yaptığı o finalde. (Bu da herkese matrak gelmeyebilir ama biz yine güldük.)

Yani kısacası bir sürece, bir değişime vurgu yapan, ibretlik bir şekilde before/after çakan her paylaşım, hele de hicvi bolsa internet aleminde popülerliğini katlıyor.

Moda dünyasına yargı dağıtan Diet Prada da sözü devraldı mesela. Lüks moda markalarının dönüşümünü feci şekilde suratlarımıza çarptı. Yeni nesilleri tavlayabilmek adına, kimliğini komple değiştiren hatta olmayacak yerlere savrulan yüksek moda temsilcilerini iyice gömerek.

Her halükarda ibretlik bir tarafı var tüm paylaşımların. Değişim iyileşmeye yönelikse de ibretlik, olmayacak bir yola girildiğini gösteriyorsa da… Başlangıçta tatlı sularda yüzüyordu tüm bu paylaşımlar ama Diet Prada gibilerin eleştirel bakışlarıyla çok yakında boyut atlayabilir, güldürürken düşündürebilir.

(Mutlu çiftlere ait fotoğraflı paylaşımlar, Bored Panda‘dan.)

editörün seçtikleri