Yazar: Yiğitcan Genç
21 Ağustos 2020
Önce TikTok, sonra Spotify: The Weeknd ve dijital maceraları

Geçtiğimiz Mart ayında After Hours albümünü yayınlayan The Weeknd, pandemi nedeniyle konser düzenlenemeyen şu talihsiz günlerde, dijital ortamda yaptığı iş birlikleri ile evlerimize konuk oluyor. İlk olarak Fortnite ile Travis Scott’ın başlattığı sanal performans akımını, artık ana sosyal ağlardan biri olarak kabul edilen TikTok ve online müzik dinleme platformu Spotify’a taşıyan The Weeknd bizlere yeni bir şarkı da hediye ediyor.

Garip zamanlardan geçiyoruz… Pandemi hareket alanımızı sınırlarken hayatımıza yeni yeni formüller sunmaya da devam ediyor. Biz her ne kadar bunları izleyici/dinleyici tarafından deneyimlesek de, yaratıcıların tarafında da büyük değişimler yaşanıyor.

Dijital bu süreçte, yeni bir buluş olmasa da, bizi birbirimize bağlayan ve bir nevi hayatta kalmamızı sağlayan en önemli araç oldu. Sadece iletişim değil, kreatif alanlarda da umulmadık deneyimler yaşattı.

Zoom üzerinden kayıtları tamamlanan albümler ve live konserler, müzik sektörüne bir süre daha yön verecek gibi. Haliyle The Weeknd’in dijital çıkışı, kaçınılmazdı bir noktada. Ama TikTok üzerinden bir konser? İşte, 15 saniyelik eğlenceli videolarla zihnimize kazınmış şu platformda buna çok da hazır değildik sanki. Spotify ile yaptığı iş birliği ise o moda tabirle son derece ”inovatif” ve zihin açıcı. Bu platformda da alışılmışın dışına çıkıyor anlayacağınız…

İlk olarak 30 Temmuz’da TikTok üzerinden gerçekleştirdiği The Weeknd Experience ile dijital ortamda karşımıza çıktı The Weeknd. Yanına son zamanların popüler ismi Doja Cat’i de alarak bizlere 20 dakikalık kusursuz bir performans sergilemişti. O pek popüler Pray for Me şarkısıyla başlayan bu sanal konserde, Doja Cat ile yaptıkları yeni şarkıdan bizlere tadımlık bir parça da dinleten The Weeknd, son albümünün kesinlikle en iyi şarkılarından olan Blinding Lights ile devam ettiği performansı Save Your Tears ile noktalayarak, konsersiz kaldığımız bu pandemi günlerinde bizlere ilaç gibi geldi.

TikTok ile gerçekleştirdiği muhteşem performansın etkisini üzerimizden atamamıştık ki bir de Spotify ile olan işbirliğini duyurdu The Weeknd: Son albümü After Hours’u bu kez yapay zeka ile deneyimlememizi sağlıyor. Yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş, kişiselleştirilmiş bir mikro site yardımı ile sanal da olsa The Weeknd ile bire bir sohbet etme şansı bulduğumuz “Alone With Me” projesi, sanatçının son albümü After Hours’a da yeni bir anlam kazandırıyor. Biraz bilim-kurgu gibi ama şu ara her şeyin biraz öyle bir hissi yok mu?

Olaylar şöyle gelişiyor: Spotify hesabımızla siteye giriş yaptıktan sonra The Weeknd’in sanal yüzü ile karşılaşıyoruz ve kendi sesiyle bize seslenmesinin ardından sanal deneyim yolculuğumuz başlıyor. Spotify algoritmalarının da verilerine dayanarak kişiye özel hazırlanan konularla bizimle sohbet etmeye başlayan The Weeknd, yıllar boyunca müziğinde yaşadığı değişimleri, albümlerinin kayıt sürecini ve deneyimlerini anlatarak, “Alone With Me” projesi ile son albümü After Hours için samimi bir dinleme partisi düzenliyor.

İlk olarak Fornite ve Travis Scott ile başlayan bu dijital performans akımı The Weeknd’in gerçekleştirdiği işbirlikleri ile devam ediyor. Bakalım virüs nedeniyle dijital ortama kayan bu özel performansların bir yenisini daha görebilecek miyiz?

editörün seçtikleri