Oscar Ödülleri’nde (zorunlu) değişim vakti
yazar: dadanist

Pandemi 2020 takvimlerinde ne var ne yok, hepsini ezdi geçti. Tabii, vizyon tarihi aylar hatta belki de yıllar öncesinden belli olan filmlerin geleceği de o kocaman büyüyen belirsizliğe karıştı. Ertelenen vizyon tarihleri, iptal edilen veya dijitale taşınan festivaller, durdurulan çekimler derken sıra Oscar Ödülleri’nde. Bu zorunlu değişime ayak uydurmak zorunda kalan Akademi, peş peşe açıkladığı başka yeniliklerle de karşımızda.

Vizyon zorunluluğu 2021 ödülleri için geçerli değil

Aslında en büyük değişimi geçtiğimiz haftalarda yapmıştı Akademi. Sinema salonlarının kapılarını kapamasıyla birlikte, gösterimler de vizyona giremeden doğrudan dijitale taşınmıştı. Dijital platformlarda yayınlanan filmler ödül sezonları için her daim bir tartışma konusu olsa da bu sefer tartışılacak bir durum kalmadı. Salonlar kapalı. Haliyle, filmlerin salonda izleyiciyle buluşması şartı da ödüller için bir kriter olmaktan çıktı: Oscar Ödülleri’nde önümüzdeki yıl, filmlerin salonlarda da gösterilmesi şartı aranmayacak, dijital üzerinden yayınlanan filmler de değerlendirilecek. Fakat bunun sonsuz bir özgürlük alanı sağladığı düşünülmesin. Bu yeni düzenleme, vizyon tarihi pandemi nedeniyle kaydırılan, ”mağdur” filmleri kapsıyor. Yani sadece dijital platformlar için çekilen ve daha en baştan vizyona girmek gibi bir niyeti olmayan filmler aradan kaynayamayacak. O kadar kolay değil…

Gerçi Oscar’lar, dijital platformlar açısından biraz daha açık fikirli. Yani Cannes gibi geleneklerini seven festivallere göre… Filmlerin el mahkum dijital ortama taşınması, kimi kuralları esnetip yeni bir dönem başlatır mı? ”Değişim çanları çalıyor” deyip durumu yorumlamaya kalkışmak için o kadar erken ki…

Ses Miksajı ve Ses Kurgusu kategorilerini de birleştirme kararı almıştı Akademi. Ayrıca Uluslararası Film ve Müzik kategorilerinde de bazı düzenlemeleri var. Girişmişken hepsine bir el atmışlar belli ki.

Tören tarihi ertelendi

Bu arada, vizyon tarihleri ileri, çok ileri bir tarihe ertelenmişken, daha çok filmin değerlendirilebilmesi için ödüllerin dağıtılması da iki ay sonrasına kaydırılacak. Yani evet, 28 Şubat 2021’de gerçekleşmesi planlanan 93. Oscar Ödül Töreni, 25 Nisan 2021’e alındı. Başvuru tarihi de uzatılmış, 28 Şubat 2021’e çekilmiş.

2022 hedefleri…

2022 yılı için planları da konuşmaya başlamış Akademi üyeleri. Çoğulculuktan uzak tavrıyla her daim ağır eleştirilere tutulan Akademi, kendine çeki düzen verme konusunda da kararlı. Zaten Black Lives Matter’ın başlattığı bu yeni süreçle birlikte, kararlı olmama gibi bir şansları kalmadı artık. Geçmişten gelen yaralarla yerle bir ederler o töreni. Neyse…

Academy Aperture 2025 adlı yeni projesini duyuran Akademi, daha çoğulcu olabilmeyi hedeflediklerini açıkladı. Böylece hedeflerinde daha fazla kadın sinemacıya üyeler arasında yer vermek ve beyaz ağırlığını kırmak var. Hatta bunun için bir komite oluşturacaklarmış, Oscar’larda yer alacak filmlerin kapsayıcılık ve çoğulculuk anlamında belirlenmiş kriterlere uygun olup olmadığını değerlendirmek için.

Bir diğer mühim yenilik ise En İyi Film kategorisinde; aday olacak filmlerin sayısı 10’da sabitleniyor. Ama uygulaması 2022 için geçerli olacak. 93. Oscar Ödülleri’nde yine 5-10 film değerlendirmeye alınacak.

Tüm dünya değişirken, Akademi’nin yerli yerinde durmasını beklemiyorduk herhalde. 2021 için alınan kararlar, kriz anına yönelik geçici uygulamalar için ama 2022 ile birlikte, artık ”eski” bir çağa aitmiş gibi gözüken bu ödüllerde de köklü değişiklikler olacak gibi.

Şimdilik ”gibi” sözcüğüne ayrıca vurgu yapıyoruz.