Advertisement
Radiohead halk kütüphanesine hoş geldiniz
yazar: Seden Mestan

Dijital çağın dinamikleri söz konusu olduğunda müzik endüstrisinin öncü isimlerinden biri Radiohead. Burada kendilerine bu konuda olan hayranlığımızı dile getirmiştik zaten.

Bugün itibariyle yeni bir dijital projeyle karşımızda grup: Radiohead Public Library.

Screen Shot 2020-01-20 at 15.24.30

Yani Radiohead Halk Kütüphanesi.

Tahmin edeceğiniz üzere, Radiohead’e ait dev bir arşivden söz ediyoruz: İçinde klip de var, tişört de; konser kaydı da var, ful albüm de… Yani Radiohead’e dair HER ŞEY! Hem klipleri, reklam vs. gibi ‘engel’lere takılmadan da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca sağlam bir fotoğraf arşivi olduğunu da söylemeye gerek var mı?

Radiohead.com adresi üzerinden ulaşılan bu dijital kütüphane, albümlerin dönemlerine göre ayrılmış; en yeniden en eskiye doğru gidiyor. A Moon Shaped Pool ile açılışı yapıyor ve o dönem yayınlanmış tüm videoları, tasarlanmış tüm ‘resmi’ tişörtleri, single’ları bir araya getiriyor. Hemen altında ise The  King of Limbs var. Bölümler arası geçişler ise albümlerin kapağında hakim olan renkler üzerinden belirlenmiş. Son derece pratik ve sürükleyici bir tarafı var sahiden tasarımın.

Screen Shot 2020-01-20 at 15.27.09

Hem bu lansmanın şerefine, bazı eski kayıtlarını da dijital platformlar üzerinden yayınladı Radiohead: 1992 tarihli ilk kısaçalarları Drill ve 2005 tarihli Help!: A Day in the Life toplama albümündeki parçaları I Want None of This ve 2011’de çıkardıkları remiks albümleri TKOL RMX8 artık dijital evrende de kendine yer edindi.

Bu arada burası ciddi bir kütüphane. (Ne de olsa kanda İngilizlik var.)

Bakın bu da kartı. 415464’üncü üye olmuşum.

Radiohead Public Library - Member 415464 (1)

Ayrıca bugün itibariyle her hafta farklı bir Radiohead üyesi, bu platformun kütüphaneciliğini üstlenecek, arşivi düzenleyecek ve sosyal medya kanalları üzerinden de paylaşacak.

Daha ne olsun…