RuPaul’s Drag Race’in 12. sezonunun üstünde kara kara bulutlar var
yazar: Seden Mestan

Tam on iki sezonu geride bıraktı RuPaul’s Drag Race ama daha önce hiç bu kadar çok talihsizliği peş peşe yaşamamıştı muhtemelen.

Hem sadece, tüm dünyanın akışını durduran şu beter salgına denk gelmiş olmasından bahsetmiyoruz. Bu sezonun en güçlü isimlerden biri olan Sherry Pie’ın karanlık ötesi geçmişi çöktü yarışmanın ve hem kendini hem başkalarını sevmek üzerine verdiği o mesajlarının üzerine.

Gökkuşağı bayraklı bir hanedanlık

RuPaul hanedanlığı, son iki-üç yıldır daha da çalışkan, daha da üretken. 2009 yılında ABD’de yayın yapan LGBTQ+ kanalı Logo TV’de başlayan RuPaul’s Drag Race’in rengarenk coşkusu artık tüm yıla yayılıyor. ABD’nin en iyi drag queen’inini seçmek için yola koyulan yarışmanın etki alanı, ülkenin iki ayrı kıyısında gerçekleşen paneller (Evet, yarışmadaki tüm queen’lerin hayranlarla buluştuğu DragCon), yarışmanın favori isimlerinin bir kez daha kozlarını paylaştığı All Stars ve geçen sene Ada semalarına giriş yapan RuPaul’s Drag Race UK ile artık iyice genişlemiş bulunuyor. (Bu arada yarışmanın sahne arkasını gösteren müthiş gerilimli Untucked bölümlerini de unutmayalım.) Hem yalnızca ”coğrafi” bir etki alanından da bahsetmiyoruz. LGBTQ+ kültürünün orta yerinden çıkan bu yarışma artık sınır tanımadan pek çok farklı kitle tarafından sahipleniyor. VH1’a taşınması bunun sayesinde olduğu gibi, yine VH1 sayesinde çok daha ulaşılabilir ve izlenir oldu RuPaul’s Drag Race.

Eğlence dünyasının içinden çıkan drag kültürü gereği, öncelikle eğlenmeyi ve eğlendirmeyi esas alsa da sözünü hiçbir anlamda sakınmayan bir yarışma RuPaul’s Drag Race. Sıradan bir reality şov olmadığını anlamışsınızdır zaten ama onu asıl farklı yapan verdiği mesajları. Her bölümü ”Eğer kendini sevmezsen başkalarını nasıl sevebilirsin ki” diyerek kapatan RuPaul, 12 sezon boyunca bir kere bile çatışmayı desteklemedi. Tam tersine, moral olarak düşecek gibi olan yarışmacıları ayağa kaldırdı, onlara kendi değerlerinin farkına varmaları için konuşmalar yaptı. Reality TV’de kavga çok sevilse de arka planda ortalığı karıştırmaya çalışanlara şüpheyle baktı…

rupauls drag race season 12 rupaul charles

RuPaul!

Her daim politik oldu bir de; Ru da, yarışma da… Yarışmacıları kendi hikayelerini anlatma konusunda hep teşvik etti mesela; kişisel olan politiktir sözüne vurgu yaparcasına. Televizyon karşısında benzer hikayeleri yaşayanlara yalnız olmadıklarını hatırlattı. Ya da televizyon karşısında dünyadan bihaber takılanlara LGBTQ+ kimliklerin nasıl bir mücadele verdiğini gösterdi. Her halükarda verilen mesaj hiç değişmedi: ”Biz kocaman bir aileyiz ve her şeyin üstesinden birlikte gelebiliriz.” Çoğu drag queen’in ”öz” ailelerinden ayrılmak zorunda kalıp sonradan bir araya geldiği drag aileleri sayesinde hayata tutunduğunu düşünecek olursak Mama Ru bu kocaman kucaklayışıyla birbirini sahiplenmeyi hiç bırakmayan drag kültürüne kocaman bir selam çakıyor aslında.

Hal böyle olunca, bir yarışmacının sahtekarlık ve tacizle adının anılması, yarışmanın üzerine gölge gibi çöküveriyor, izleyici olarak bizim de yüreğimize oturuyor.

Heyecanı ilk bölümden doruğa çıkaran bir sezon

12. sezon, 28 Şubat’ta ful fors bir başlangıç yapmıştı. 13 yeni yarışmacıyla ilk kez karşılaştığımız birinci bölümlere, ”Kim kimdi” karmaşası hakim oluyordu genelde. Kendini ilk kez gösterme fırsatını yakalayan yarışmacılar tarafına da yansıyan bir karmaşa. Bu sezonun iki ayrı bölümle başlangıcı yapması ve yarıştırmacıları bizimle tanıştırması çok daha keyifli oldu o yüzden. Tüm yarışmacıları tek tek görüp değerlendirebilmek için iyi bir fırsat.

Evet, RuPaul’s Drag Race artık yeni yapımlarla tüm yıla yayılsa da ABD’dedeki bu yarışma her şeyin başladığı yer olduğu için serinin fanatiklerinin kalbinde ayrı bir yere sahip. Burada rüştünü ispatlayan ancak dünya çapında bir yıldız oluyor sonuçta. Hepsi ABD’de, kendi yaşadıkları şehirlerin sahnesinde bir şöhrete sahip olsalar da tüm dünyaya kendilerini bu yarışma sayesinde gösteriyorlar. Haliyle seyirci de koca bir yıl boyunca yarışmanın bu ABD versiyonunu bekliyor. Sezon başlangıcı o yüzden büyük bir coşku sebebi izleyicinin kalbinde.

Tam da bu hislerle, iki bölümlük açılışın ardından şöyle bir keyiflenmişti ki beter bir haber düştü önümüze.

Ve bir skandal…

Yarışmanın favorilerinden olarak gösterilen ve gerçekten de yeteneği ile daha ilk andan zihne kazınan Sherry Pie, geçmişte çok pis bir şey yapmıştı ve diskalifiye olmuştu. Tabii tüm bölümler 2019’da çekildiği için geri alamıyorlardı. Hem tüm diğer queen’lerin emeğine de haksızlık etmemek adına, sezon bölümleri yayınlanacaktı ama Sherry Pie, Nisan’da çekilecek final bölümünde yer almayacaktı. Son üçe kaldığını tahmin etmek zor değil…

Başa saralım… Daha ilk bölümden zirveyi kapan, The World’s Worst ve Gay’s Anatomy bölümlerinde performansıyla sağlam döktürerek birincilik kazanan Sherry Pie’ın catfishing (internet üzerinden dolandırıcılık, en beteri) ve hatta cinsel istismara varan bazı vukuatları ortaya çıkıyor.

Sherry Pie ya da sahne dışındaki adıyla Joey Gugliemelli’nin üniversite yıllarında kendini casting direktörü olarak tanıtarak sınıf arkadaşlarını dolandırdığı iddia edilmişti. Hatta bu üniversite yıllarıyla sınırlı kalmamış, bir dönem birlikte çalıştığı bir tiyatro kumpanyasındaki aktörleri de aynı şekilde dolandırdığı ortaya çıkmıştı. Bu iddiaların ve açıklamaların hepsi de bizzat Gugliemelli’nin yaptıklarına maruz kalanlara ait.

Email yoluyla kendini casting direktörü olarak tanıtan Gugliemelli, aktörlerden rol icabı deneme videoları çekmelerini istemiş. Videoların çoğu da yine rol icabı ”müstehcen”. Hatta açıklama yapan aktörlerden biri Gugliemelli’nin kendisine videoda mastürbasyon yaptırdığını söylüyor. Hatta BuzzFeed’in haberine göre, A Nightmare Before Christmas’ın bir parodi-müzikal versiyonunun çekileceğini ve hatta Tim Burton’ın da projede olduğunu söylüyor bir aktöre. Tabii ondan da bu parodi-müzikal için bir video alıyor.

”İddia” değil ”gerçek”

Açıklamaların peş peşe düşmesiyle birlikte Joey Gugliemelli de Facebook üzerinden bir metin yayınlıyor ve iddiaların doğru olduğunu böylece kabul ediyor: ”Ben Joey, sebep olduğum tüm travma ve acılardan dolayı ne kadar üzgün olduğumu ve kendimden ne kadar utandığımı ve tiksindiğimi söyleyerek söze başlamak istiyorum.”

RuPaul Charles ve ekibi derhal diskalifiye ediyor tabii Sherry Pie’ı. Ama koskoca sezonu iptal etmek ve yeniden çekmek mümkün olmayacağı için farklı bir formül düşünüyorlar.

Sherry Pie’ın tekli olduğu tüm sahneler kurgudan çıkarılıyor. Tabii yarışmacıların kamera karşısında yorum yaptığı o tekli bölümler de. Dediğimiz gibi, birinci olduğu bölümler var; orada kolektif bir çalışmanın parçası olarak Sherry Pie’ın sahneleri korunmuş ama bölüm sonunda kazandığı para ödülleri, genç LGBTQ+ bireylere destek olmak için çalışan intihar yardım hattı The Trevor Project’e bağışlanmış. Her bölümün başında ve sonunda çıkan açıklamalar, bunlara yönelik işte…

Yarışma tarafının olaya hemen müdahale etmesi sayesinde yarışmanın temsil ettikleri bu feci durum karşısında çarçur olmadı neyse ki. Zaten ne RuPaul’un ne de VH1’ın böylesi bir rezalet karşısında durup izleyici kalacağını düşünmedik bile. Sezonu, Sherry Pie’ı elimine ederek yayınlamak ise doğru bir karar. Gerçekten de orada kan, ter, gözyaşı demeden çalışan, yoktan var eden, inanılmaz performanslar sergileyen harika insanların da emeği söz konusu. Sherry Pie güçlü bir yarışmacıymış sahiden ama bu sezon ondan daha parlak yeteneklerle dolu.

rupauls drag race season 12

Finalin ne olacağına gelirsek…

Bahar aylarında izleyici karşısında büyük bir gösteri gibi kurgulanarak çekilen final bölümü bu yıl COVID-19 engeline uğrayacak büyük ihtimalle. Henüz yarışma tarafından gelen bir açıklama yok ama sıra dışı zamanlardan geçiyoruz işte, bu bilinmezliğin vurmadığı hiçbir sektör kalmayacak belli ki.