Scott Pilgrim vs. the World 10. yılında her zamankinden de güçlü bir şekilde yeniden vizyonda
yazar: Burak Kazim Diken

Scott Pilgrim vs. the World’ün gişelerde en üst sıralarda olması için ihtiyacı olan her şey mevcuttu aslında: Yönetmen koltuğunda Cornetto üçlemesi ile gönüllerde uçsuz bucaksız bir yer edinen Edgar Wright; Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Brie Larson, Jason Schwartzman, Chris Evans gibi yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu, çok satan bir çizgi romana dayanan bir senaryo. Fakat öyle olmadı…

Çizgi roman uyarlamaları henüz endüstride bir fenomene dönüşmemişti; Marvel ve DC’nin -e tabii daha çok Marvel’ın- kurdukları sinematik evrenlerle karşımıza çıkmaya başlamasından çok önce vizyona girdiği için yaşandı bu hüsran diyenler oldu. Tagline’ında da belirtildiği gibi “An epic of epic epicness” Scott Pilgrim vs. the World, ilk kez gösterime girdiği 2010’da gişe rekorları kıran bir yapım haline dönüşmedi, evet. Fakat yıllar içinde kült bir seviyeye ulaşması de asla bir sürpriz değildi.

Şimdi ise, yıllardır ikinci film için can atan hayranları istediklerini alamasa da yine de oldukça sevindirici bir haber geldi: Filmin vizyona girişinin 10. yılında, yönetmen Edgar Wright 24 Mart’ta attığı bir tweet ile filmin “şimdiye kadar göründüğünden ve duyulduğundan daha iyi” şekliyle yeniden beyazperdeye döneceğini açıkladı. Bir de filmin ‘yeni halinin’ fragmanını paylaştı.

Filmde Scott’ın ‘ekstra can’ kazandığı sahne… Şimdi bu durum filmin kendisi için geçerli gibi görünüyor.

Wright’ın bu açıklamasına göre Scott Pilgrim’in vizyona dönmesi AMC Theatres ile güçleri birleştirerek ortak bir çalışmaya imza atmışlar. Bu yeniden gösterim ile filmin 2010 versiyonu arasında önemli bir fark da var: Yapımda, sektördeki en iyi görsel/işitsel teknolojilerden olan Dolby Atmos ve Dolby Vision kullanılmış. Tweet’e göre 30 Nisan’da yeniden izlenebilecek olan Scott Pilgrim’i 2010’dan beri tekrar –ya da çoğu sıkı hayranı gibi yılda birkaç kez- seyrettiyseniz bile, şimdiye dek asla olmadığı kadar iyi haliyle izleme şansınız olacak. Maalesef Türkiye için konuşmuyoruz bu arada, şimdilik Kuzey Amerika dışında açıklanan bir vizyon lokasyonu bulunmuyor. Türkiye’deki hayranlarının -yine Wright’ın açıklamasına göre- sonradan piyasa sürülecek 4K Ultra HD Blu Ray halini beklemesi gerekecek gibi görünüyor. O da gelirse tabii.

Bryan Lee O’Malley’nin çok satan çizgi romanından uyarlanan Scott Pilgrim vs. the World, Sex Bob-omb isimli (aslında film için Beck’in şarkılarını yazıp söylediği) kurgusal bir punk grubunda bas çalan 23 yaşındaki (ismini 1983 tarihli bir Plumtree şarkısından alan) Scott Pilgrim’in ‘ilişki dertleri’ni izlediğimiz, türün en şahsına münhasır yapımlarından biri.

Çok ilgilenmediği ve -özellikle- sevmediği biriyle birlikte olan, ayrıldığı sevgilisinin bir rock yıldızı olmasına katlanamayan Scott, sinema ve çizgi roman tarihinin belki de en havalı karakterlerinden “ninja-teslimatçı” Ramona’ya aşık oluyordu ve hayatı birden değişmeye başlıyordu. Ve bu ‘rüyalarındaki kız’ ile sevgili olabilmek için onun yedi ölümcül eski sevgilisini ‘dövmesi’, alt etmesi gerekiyordu.

“Ramona’nın Evil Ex’leri Ligi” adıyla anılan bu eski sevgililer arasında bulunan kaykaycı film dublörü, ikiz Japon DJ’ler, “yarı ninja yarı çağdaş sanatçı” gibi özgün karakterler ile Scott’ın mücadelesi boyunca görmeye ve anlatılmaya değer inanılmaz eğlenceli olaylarla dolu olan, çizgi romana ve onun estetiğine oldukça sadık bir yapımdı film. Beck, T-Rex, The Rolling Stones ve Metric gibi isimlerin müziklerinin oluşturduğu soundtrack’i ve manga stiliyle çizilmiş çizgi romanlarında gördüğümüz çoğu efektin Edgar Wright’ın o özgün dili aracılığıyla bire bir aktarıldığı görüntüleriyle, yenilenmiş bir şekilde beyaz perdede -ve umarız ki ardından Blu-Ray’de de- izlenebilecek olması da Scott Pilgrim evreninin takipçileri için oldukça heyecan verici.

Filmin kurgusal gruplarından The Clash at The Demonhead’in Metric şarkısı Black Sheep’i çaldığı sahne ve filmin diğer sahnelerinden oluşan bir kolajı şuraya bırakıverelim.