Sıkı tutunun: Elon Musk ve beyne hükmeden firması Neuralink ile ”gerçeklik hızla garipleşiyor”
yazar: Nazlı Senem Dalgıç

Elon Musk’ın firması Neuralink ile birlikte imza attığı işler aslında biraz ironik. Zira Musk, yapay zekalardan biraz ”korkuyor”; eğer doğru kullanılamazsa bu teknolojinin insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor. Belki de bu sebepten dolayı, insan beyni ve yapay zekayı birleştirerek gerçek anlamda kontrollü bir güç yaratmaya çalışıyor.                         elon musk

Kabul edelim 2020’ye dair pek bir beklentisi olmayanlar bile bu yıldan daha farklı şeyler bekliyordu. Türlü doğal afetler, şoke eden kayıplar, pandemi ve Black Lives Matter hareketinin büyümesi gibi olaylar biz dünyalıları birçok konuyu sorgulamaya yönlendirdi. Enteresan bir şekilde hepsinin verdiği mesaj aynıydı. Artık dünya ve insanlık adına iyi bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Kıymet bilmek bir yanda, eşitliği savunmak diğer yanda derken dersini alan aldı kalan da yakında belli olacak gibi.

Hepimizin gündemi bunlardan ibaretken dünya hatta uzay adına yeni bir gelişme meydana geldi. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi Uluslararası Uzay İstasyonuna astronot gönderen ilk özel şirket oldu. Her konuya olduğu gibi bu konuya da farklı açıdan yaklaşanlar, hayran olanlar ya da umurunda bile olmayanlar mevcut. Kapitalist sistem eleştirileri de etrafta salınıyor. Elon Musk ise dünyayı yöneten devletlere rağmen insanlığı değiştirecek adımlar atmaya devam ediyor. Kendisinden bir kahraman gibi bahsettiğimizi sanmayın sonuçta bu uzay işinin de bir ekonomisi, turizmi hatta mülkiyeti bile gelecekteki sohbetlerimizde yerini alabilir. Arazi kapma telaşları ve göktaşları şakalarımıza malzeme de olabilir.

Ne yaşanırsa yaşansın Musk yeni çağın önderlerinden biri olacağa benziyor. Geçen yıl temmuz ayında Neuralink firması adına yaptığı bir açıklamada 2020 hedefleri arasında insan beynine çip takmayı planladıklarını söylemişti. Biz gündemin yoğunluğundan unutmuşuz fakat geçen ay bir takipçisinin Tweet’ine cevap veren Musk bu konuda epey yol kat ettiklerini belirten bir cevap verdi.

Takipçisi Neuralink’in harika olacağını söylerken, Musk’ın cevabı; “Kesinlikle bir sonraki seviye. Gerçeklik hızla garipleşiyor.

‘Çip nedir? Kimlerdendir? Nasıl takılır?’ gibi türlü sorular gündemi meşgul edeceğe benzerken akıllara bilim kurgu filmlerinden sahneler de gelmiyor değil.

Fakat bu ciddi bir mesele. Mars’a giden roketler ve elektrikle çalışan otomobillerden sonra sıra hepimizin en büyük gizemi ve hazinesi olan insan beynine geldi. Neuralink, Musk ve arkadaşları tarafından 2016 yılında sessiz sedasız kurulmuş 2017 yılında ise kamuoyuna duyurulmuş bir şirket. Dünyanın en ünlü sinir bilimi uzmanlarını bünyesinde bulunduran firma bir nevi beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışıyor. ”Peki beyin nasıl çalışıyor” derseniz, nöronların etkileşimiyle diyebiliriz. İki beyin hücresi bir ‘sinaps’ yani bağlantı noktası oluşturuyor böylelikle diğer nöronlara ya da kas veyahut salgı bezlerinin hücrelerine istenilen mesaj iletilmiş oluyor. Bu işlem gerçekleşirken de hücreler çevrelerinde mikro bir elektrik alanı oluşturuyor ve eğer birileri çıkıp bu alana incecik bir kablo (Matrix’teki kablolar gibi düşünmeyin gerçekten ince, saç telinin 1/10’u kadar) ya da elektrot koyarsa o alandan yayılan sinyalleri yakalamış oluyor. O sinyallerde yakalanınca pek tabii sadece kaydedilmekle kalmıyorlar. Sıra o sinyalleri kullanmaya geliyor.

Bu da demek oluyor ki düşünülen eylem o an başka uzuvlara ihtiyaç duyulmadan gerçekleşiyor. Mesela, bilgisayarda bir dosya açmak istiyorsunuz… Beyniniz önce bunu düşünüyor sonra kolunuza ve elinize sinyal yolluyor, parmaklarınız dosyaya tıklıyor ve açıyor ya, işte, bu işlemler bu yöntemle artık demode. Bu teknolojiyle düşündüğünüz an o dosya direk açılıyor. Böylelikle boşuna kas enerjisi de harcanmamış oluyor. Bu kadarcık enerjinin hesabına mı düştük tartışmalarına girmeden bilmenizi isteriz ki bu teknoloji felç, Alzheimer ve ALS gibi hastalıklarla uğraşanlara daha rahat bir hayat yaşamayı vadediyor.

Daha çok bilimsel açıklama isterseniz…

Kim bilir, belki de ilerleyen zamanlarda bu teknoloji herkesin kullanabileceği düzeye ulaşır ve daha uzun bir hayat yaşanmasına vesile olabilir. Zaten Elon Musk projenin sunumu sırasında beyne takılacak çip ve telefona indirilen bir uygulama sayesinde bu teknolojinin günlük hayatta kolaylıkla kullanılabileceğini belirtiyor. Apple’a güncelleştirme şakası yapmaktan da kendini alamıyor.

Konunun sağlık ve insanlık tarafı gerçekten içinde bulunduğumuz günlerde umut ışığı niteliğinde. İronik olanı ise Elon Musk’ın aslında yapay zekalardan biraz korkuyor oluşu çünkü kendisi eğer doğru kullanılamazsa bu teknolojinin insanlığın sonunu getirebileceğini düşünüyor. Belki de bu sebepten dolayı, insan beyni ve yapay zekayı birleştirerek gerçek anlamda kontrollü bir güç yaratmaya çalışıyor. Hatta bu niyetle Neuralink ile birlikte çalışan OpenAI adlı bir şirketi daha var. Bu şirket ise yapay zekaların insanlık için nasıl daha yararlı kullanılabileceğini araştırıyor…

Dememiz o ki 2020’nin bitmesine daha çok var, öngöremediklerimiz bir yana insanlığın kaderini değiştireceği düşünülen planlar daha hayata geçmedi bile. Bu sefer sadece devir değil, insan beyninin sınırları da değişiyor azizim, sıkı tutunun.

 

Elon Musk Elon Musk Elon Musk Elon Musk Elon Musk Elon Musk