Advertisement
Sofia Coppola yeni filmi için Bill Murray ve Rashida Jones ile New York sokaklarında
yazar: Seden Mestan

Sofia Coppola, yeni film, Bill Murray, Rashida Jones… Evet, bu birkaç anahtar kelime bile bazı coşkun hislere doğru yol almak için yeterli. Sizi bilmiyoruz ama tüm bunların bizdeki çağrışımı, mutluluk karışımı birşeylere denk geliyor. Sofia Coppola yeni filmi

Işıklar kenti New York. Belki tarihindeki en kötü yıl değil ama 2020’de çok zorlandığı kesin. Pandeminin fena vurduğu bu şehir, Black Lives Matter protestoları ve polis şiddetiyle çalkalandı sonra. Uzaktan bakanlar için manzara hiç büyülü olmadığı gibi, oldukça distopik. İçinde yaşayanlar için de çok kolay olmasa gerek.

Sofia Coppola’nın yedinci filmi On the Rocks, işte bu krizler öncesi New York’una bir güzelleme gibi çıkıyor karşımıza. Başrollerde ise Bill Murray ve Rashida Jones var. Baba-kız rolünde…

Geçtiğimiz hafta, Entertainment Weekly filmden ilk görselleri paylaşmıştı, özel bir haber eşliğinde Şu tek kare aslında filmin nerelere açılacağının sinyallerini verir gibiydi. Bünyeye iyi gelmişti.

sc

Filmden ilk fragman da sonunda bugün paylaşıldı, ki hislerimizin bizi yanıltmadığının bir kanıtı gibiydi. Eğer başta saydığımız anahtar kelimeleri görmek bile sizi mutlu etmeye yettiyse, bir de şu fragmanı izleyin.

On the Rocks’ın hikayesi görünüşte ”sıradan” bir yerden geliyor aslında. 2010 tarihli Somewhere ile izleyiciyi yine bir baba-kız ilişkisinin orta yerine bırakıveren Sofia Coppola, bu sefer çok daha farklı profilde bir baba ve kızının muhabbetlerine dalıyor.

Sofia Coppola’nın dediğine göre Laura karakterinin yaşadığı kafa karışıklıklarını, kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatmış. Çocuk sahibi olduktan sonra o da benzer şüphelere düşmüş partnerine karşı. Bir de tabii orta yaş dönümü bunalımları da söz konusu. Ne var ne yoksa yüklemiş karakterine. Ve hikayeye babasını da ekleyerek yine garip bir ikili yaratmış.

Bir yaş dönümü bunalımı

40’lı yaşlarında bir kadın Laura. Evli ve çocuklu. Mutlu gibi de ama işler biraz sarpa sarmış gibi. Kocasının kendisine olan ilgisizliğinden dolayı biraz kalbi kırılır gibi. Hatta kendisini aldatıyor bile olabilir! Kafasında deli sorular, alıyor babasını karşısına, başlıyor da anlatmaya. Baba-kız, iki martini eşliğinde dökülüyorlar birbirlerine…

Bill Murray’nin canlandırdığı babamız yani Felix, belli ki eski zamparalardan. Zengin de… Biraz old school tip belli ki, etrafındakilerle iletişimi, giyinişi, duruşu; bu dönemin hızlı ve soğuk dinamiklerine biraz ters. Kızına da kendi yapıp ettiklerinden yola çıkarak kocasının neler düşünüp hissedebiliyor olacağını anlatmaya çalışıyor, nasihatler veriyor. Fragmanda görüyoruz ki pek de başarılı olamıyor ya da daha doğrusu, bu nasihatler kızının pek işine yaramıyor; gerçekleri çok da yumuşatmadan söylediği için, belki de kalp kırıyor. (Of bir fragmana neler yükledik!)

”Belki de seni aldatıyordur, hemen peşine düşüp takip edelim” demesiyle birlikte, Felix’in lüks arabasının içinde, başlıyorlar New York sokaklarını turlamaya. Krizler sonrası New York’un eski halini özleyenleri ağlatabilecek güçte görüntüler var gibi.

Ekim’de, izleyici karşısında

A24 ve Apple Original Films iş birliğiyle ortaya çıkan On the Rocks, Ekim ayında Apple’ın dev dijital platformu Apple TV+ üzerinden izleyiciyle buluşacak. Tabii vizyona da girecek. Yani öyle söyleniyor. Artık geleceğe dair pek emin konuşmamak gerek. (Ağzı yananlar…) Yine de filmi karantinadan önce çekebilmiş olmaları (çekimler 2019 yazında gerçekleşmiş) ve projeyi tamamlayıp bugüne getirebilmiş olmaları bile büyük şans. Onlar için de, biz izleyici için de… 2020’de güzel şeyler için heyecanlanabilmek büyük bir lüks ne de olsa.