Sonunda çiçekler açan bir oyun: Jotun YeşilAdımlar sizi şifa ormanı kurmaya çağrıyor
yazar: dadanist

Jotun YeşilAdımlar kampanyası dördüncü yılında, ilhamını aldığı çiçekler gibi renkli bir oyun eşliğinde geldi. Amaç ise, başarıya ulaşan her oyunla birlikte ekinezya, kekik, lavanta ve çok daha fazlasından oluşan 15 bin fidan dikmek ve böylece bir şifa ormanı kurmak.

Gezegene olan borçlarımızı ödemenin vakti geldi. Bol krizli gündemimizin merkezinde COVID-19 olsa da küresel iklim krizi geri dönüşü olmayan bir sürece doğru hızla ilerliyor; araştırmalar, 10 yıldan da az bir süre içerisinde doğal kaynakların bir daha yenilenemeyecek şekilde tükeneceğini gösteriyor. Karbon ayak izi alatıldığında dünyanın kendini iyileştirmeye doğru ilerlediğini gördük, bu pandemi sürecinde. Ama çok daha fazlasını yapmak şart… Ürettiğimiz, tükettiğimiz; ektiğimiz, biçtiğimizle tüm sorumluluk bizde aslında.

Jotun’un tam da bu bakış açısıyla geliştirdiği, çevreyi ve sürdürülebilirliği merkezine alan sosyal sorumluluk projesi Jotun YeşilAdımlar da dört yıldan bu yana, üzerinde yaşadığımız doğayı iyileştirmek için çalışıyor.

İlk iki yılında, bir uygulama üzerinden adımlarımızı takip eden Jotun YeşilAdımlar kampanyası TEMA Vakfı ile birlikte uygulamanın kullanıcılarının attığı adım sayısı kadar ağaç dikmişti. İki senede, 20 bin ağaç… Geçtiğimiz yıl da kampanya kapsamında Marmara Denizi’nde deniz tabanı temizliği yapılmıştı ve 100 bin metrekarelik alan atıklardan temizlenmişti.

Pandemi sürecinde ise farklı bir fikirle karşımızda Jotun YeşilAdımlar. Evet, ”dışarıda” attığımız adımlar azalmış olabilir ama neyse ki dijital var.

Jotun_YesilAdimlar

Bu seneki kampanyasını da dijitalde bir oyun üzerinden şekillendiriyorlar.

jotunyesiladimlar.com adresinden oynanan oyun çok basit ve sürükleyici. Sonunda ise çiçekler açıyor.

Oyunda size bir tohum emanet ediliyor. Amacınız ise tohumu, doğru yere ulaştırmak. Yolunuzun üzerinde ise rengarenk tomurcuklar var. Hem bunların etrafında dolaşarak açmalarını sağlıyorsunuz hem de tohumunuzu gitmesi gereken yere doğru hızla ilerletiyorsunuz. Tabii zamana dikkat etmeniz gerek; süreniz sadece beş dakika. Arada da zorlu sorular çıkabilir yanınıza; ama onlar bilgilerinizi test etmek için değil, çevre konusunda size yeni bilgiler ve farkındalıklar yaratmak. Hem ayrıca soruları doğru cevaplarsanız ek süre de kazanabiliyorsunuz.

Topraktaki artan kirlilik, söndürülemeyen yangınlar… Küresel iklim kriziyle birlikte biyoçeşitlilik de azalıyor. İşte, bu tohumla oynadığımız oyun ise aslında doğaya şifa getirmeyi amaçlıyor. Oyunda, yerine ulaştırılan her tohum, gerçek hayatta bir Şifa Ormanı yaratmaya katkı sağlıyor.

Screen Shot 2020-06-12 at 17.08.43

Jotun YeşilAdımlar kampanyası Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin iş birliğinde ekinezya, kekik, lavanta ve çok daha fazlasından oluşan toplamda 15 bin fidan dikerek Şifa Ormanı oluşturacak. Dikilecek fideler sayesinde verimsiz toprakların zenginleşmesi, biyoçeşitliliğin korunması, arılar, kelebekler gibi polinatörlere uygun bir habitat sağlanarak bu canlıların korunması ve çoğalması teşvik edilecek. Böylelikle toprakta su tutulması, toprağa karbon gömülmesi ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması gibi olumlu etkilerin oluşması sağlanacak.

Screen Shot 2020-06-12 at 17.09.02

Yenilenmek, arınmak ve dinginleşmek… Şu ara sıkça dile getirdiğimiz sözler ve dilekler. Ama aslında her şey doğanın bize vereceği güçle mümkün. O gücü nasıl kullandığımız ise gezegenin geleceğini belirleyecek. Bitkilerin şifasına ise belli ki her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.