Yazar: Ilgaz Gökırmaklı
7 Haziran 2022
Nostalji sağanağının son damlası: That ’70s Show’un hikayesi 90’lı yıllara taşınırsa?

Remake’lerin, reunion’ların rebootlar’ın sağanak olup üzerimize yağmasına uzun zamandır alışkınız. Belli ki yapımcılar bizim hassas noktamızı buldu; kolayca nostalji sarhoşluğuna düşmemizden uzun süre daha faydalanacaklar.  Son gelişmelere bakılırsa, bir dönemin en sevilen sitcom’larından That ’70s Show da bu sağanaktan payımıza düşen yapımlardan biri oldu.

Her ne kadar 1998 yılında başlayıp 2000’lerin ilk yılları boyunca devam etmiş bir dizi olsa da That ’70s Show, adından da anlaşılacağı üzere 1970’lerde geçen küçük bir kasabada yaşayan bir arkadaş grubuna odaklanan aşırı matrak bir sitcom’du. Topher Grace, Mila Kunis, Ashton Kutcher, Laura Prepon, Wilmer Valderrama ve Danny Masterson’in kadrosunda yer aldığı dizi bu bahsettiğimiz arkadaş grubunun görünmeyen ferdi olmaya davet etti izleyicisini 200 bölüm süren, sekiz sezonu boyunca. Aslında biz dizinin geçtiği hayali Amerikan kasabası Point Place, Wisconsin’den çok uzun zaman önce ayrılmıştık fakat gelen son haberlere bakılırsa ufukta Point Place’e yeni bir yolculuk görünüyor. Yani evet, bir devam yapımı geliyor…

That 70S Show Idea GIF by Laff - Find & Share on GIPHY

Hikayeyi en son 1979 yılında bırakmıştık; bu yeni yapım ise karakterlerimizin hikayesini 1995 yılından itibaren anlatmaya başlayacak veee… Evet, adı That ‘90s Show olacak. Karakterlerimiz artık birer ‘yetişkin’ tabii. Eric ve Donna’nın kızı Leia Forman’ın, büyükanne ve büyükbabasını ziyaret etmesiyle başlayacakmış her şey. Ve inanıyoruz ki Eric Forman’ın o meşhur bodrum katı, kızı Leia ve arkadaşları için de tam bir “çete” üssü olacak. Kafamızda dizilerin geri dönüşleriyle ilgili o cevapsız soruları bir kenara bırakıyor, 90’lı yılların Wisconsin’ine gitmek için hazırlanıyoruz. Kemerleri bağladık, henüz tarihi netleşmeyen uçuş öncesinde That ’90s Show’a dadanıyoruz. 

That 70S Show GIF - Find & Share on GIPHY

Aslında Netflix, That ’70s Show’un devam dizisi için hazırlıklara başladığını duyurduğunda yine benzer tepkiler vermiştik. Gerek var mıydı, başka konu mu bulamamışlardı hem bu deneme daha önce başarısız olmamış mıydı?(Buna daha sonra değineceğiz.) Başlangıçta verilmesi gereken tüm tepkileri bir tutam isyan bir tutam da merakla harmanladıktan sonra beklemeye koyulduk tabii… Bu kez de yeni sorular vardı kafamızda: Eski kadrodan kimler dönecekti, neler izleyecektik… Neyse ki Netflix bu soruları hızla cevapladı. Son gelişmelere bakılırsa orijinal dizide izlediğimiz (neredeyse) tüm karakterler geri dönüyor ve 90’lara gidiyoruz. 

Nostalji içinde nostalji yaşatan dizi 2000’li yıllardan 1970’ler Amerikasına biraz karikatürize bir yerden yaklaşıyordu tabii. O dönemin tüm klişeleri vardı hikayede; arkadaşlıklar, aile ilişkileri, rock’n roll, seks ve daha birçok şeyi ilk kez keşfeden bir grup gencin arkadaş ortamına sızıyorduk. Odağımızda da Forman Ailesi var. Biraz asabi baba Red Forman, dünyanın en komik kahkahasının sahibi anne Kitty, üniversiteyi bırakmış, kardeşiyle yıldızı asla barışmayan Laurie ve evin en küçüğü Eric’ten oluşuyordu bu aile. Ve tabii Eric’in seçtiği ailesi, arkadaşları da hikayenin olmazsa olmazlarıydı.

Ashton Kutcher Kitty GIF - Find & Share on GIPHY

Şahsına münhasır bu karakterlerle dönemin gençlerinin yaşam tarzlarına, ve her dönemin zamansız gençlik sorunlarına tanıklık ediyorduk. Eric, dizinin başlarında çizdiği zeki ve komik karakteri olmasına rağmen bu durum ilerleyen sezonlarda değişti, çok da hoşumuza gitmedi bu durum ama neyse… Her şeye rağmen grubu bir arada tutan ve bodrum katıyla çetenin buluşmalarına ev sahipliği yapan Eric’ti, hakkını yemeyelim. Ailecek görüştükleri komşularının kızı Donna ile olan ilişkisi ve arkadaşlarıyla yaşadıkları bir yana ebeveynleri Red ve Kitty ile olan diyaloglarıyla da bizi güldürmeyi başarıyordu.

Okuma önerisi – Dijital platformlarda nostalji: ”Geçmiş” geçmişteyken güzel, remake’lerde değil

Komik, kimi zaman durdurup kahkaha attıracak kadar komik bir dizi That ’70s Show. Fakat maalesef sevdiğimiz çoğu yapım gibi “son sezonlara doğru bozma” kaderinden kaçamıyor. Buna rağmen, özellikle ilk sezonları düşündükçe kimi zaman aklımıza düşüyor, That ’70s Show neden Friends ya da HIMY kadar popüler olamadı acaba? (Ya da bize mi öyle geliyor…) Hatrı sayılır bir kitlesi var elbet dizinin, inkar edemeyiz. Ancak yine de hiçbir zaman “o” popülerliğe ulaşamadı. Hoş sosyal medya çağında sevdiğimiz her şeyden farklı nedenlerle soğuduğumuzu düşünürsek belki de en iyisi budur diyebiliriz.  Tabii bu geri dönüş, dizinin orijinaline olan ilgiyi de artırır belki, bakalım…

That 70S Show GIF by IFC - Find & Share on GIPHY

Gelelim That ’90s Show’a. Eric ve Donna’nın kızları (evet, spoiler ama başka şansımız yok) Leia büyümüş, yaz tatili için büyükanne ve büyükbabasını ziyaret edecek. Anne ve babasının geçtiği yollardan geçmesine vesile olacak bir kapı aralayacak aslında bu yaz tatiliyle. Yeni nesil Point Place gençleri ve Forman Ailesi’nin etkileşimlerini göreceğiz bol bol. (Red Forman değişmiş midir, sinirleri yumuşamış mıdır merak ediyoruz.)

Bir yeni proje, yapımcılar için risksiz olsa da izleyiciler için durum pek de öyle değil. O büyünün bozulma ihtimali var neticede. İyi bir geri dönüşün ya da yeniden çekimin sırrını henüz bulmuş değiliz ancak olmazsa olmaz kısmına dair bazı fikirlerimiz var. Örneğin kadronun eksiksiz ya da olabilecek en firesiz şekilde dönmesi. Neyse ki Topher Grace, Mila Kunis, Ashton Kutcher, Laura Prepon ve Wilmer Valderrama’nın uzun görüşmelerin ardından konuk oyuncu olarak That ’90s Show’da yer alacakları kesinleşti. O konuda içimiz bir parça da olsa rahat. 

Sevindiren bir diğer geri dönüş haberi de Tommy Choung’tan geldi. Choung, diziye döndüğünü teyit eden son That ’70s Show yıldızı oldu. Dizide Hyde’ın çalıştığı Foto Hut’ın sahibi, hippiye dönüşen savaş gazisi Leo rolünde izlemiştik onu. Unutulmaz birçok sahnede de Leo’nun olduğunu düşünürsek 84 yaşındaki aktörün de geri dönecek olması da bir hayli sevindirdi bizi.

That 70S Show What GIF - Find & Share on GIPHY

Bu arada Red Forman ve Kitty Forman karakterlerini canlandıran Kurtwood Smith ve Debra Jo Rupp’un devam dizisiyle yeniden karşımıza çıkacaklar.(En çok da buna sevindik aslında.) Ayrıca Netflix, her iki oyuncunun da yönetici yapımcı olarak görev yapacağını açıkladı. Bu isimlere yeni oyuncular Ashley Aufderheide, Callie Haverda, Mace Coronel, Maxwell Acee Donovan, Reyn Doi ve Sam Morelos eşlik edecek. Orijinal dizinin yaratıcıları Bonnie Turner ve Terry Turner ve kızları Lindsey Turner, yazar ve yönetici yapımcı olarak yer alacak; That 70’s Show’dan hatırladığımız Gregg Mettler de baş yapımcı olarak karşımıza çıkacak. 

Orijinal dizide Hyde’ı oynayan Danny Masterson kadroda yer almıyor tabii ki. Oyuncu, birden fazla tecavüz suçlamasıyla yargılanıyor. Masterson, suçlamaların ardından 2017’de Netflix dizisi The Ranch’in kadrosundan da çıkarılmıştı. Hyde’ın That ’90’s Show’daki yokluğunu gösterecekler mi yoksa karakteri hiç anmayacaklar mı, bekleyip göreceğiz. Zaten dizi Wisconsin’in  yeni gençlerine odaklanacak, dolayısıyla Hyde’ın eksikliğini hissedeceğimizi de sanmıyoruz. 

Yeni genç karakterler demişken, dizinin 90’ları nasıl ele alacağını merak ediyoruz açıkçası. Leia’nın etrafında döneceği için Eric ve Donna’yı görecek olmamıza o kadar şaşırmadık ama Jackie, Kelso ve Fez’in geri döneceğinin duyurusu kalp atışlarımızı hızlandırmadı değil… Konuk oyuncu olarak muhtemelen birkaç sahnede görünecek olmalarına rağmen tüm çetenin neler yaşadığını görecek olmak heyecanlandırıyor. Hem belki seri boyunca cevaplanmayan ve aslında en komik şakaların da kaynağı olan bazı gizemler de aydınlanır. (Bu geri dönüşlerin böyle de güzel tarafları var bir taraftan da…)

 - Find & Share on GIPHY

Fan’ların en büyük meraklarından biri Wilmer Valderrama’nın canlandırdığı Fez karakterinin gerçek adını öğrenme ihtimalimizin olup olmadığı mesela. Bilmeyenler için hemen özetleyelim: Fez, çetenin en yeni üyesi olarak ilk bölümde karşımıza çıkıyor. Eric onu “(f)oreign (e)xchange (s)tudent” (yabancı değişim öğrencisi) diye tanıtırken orijinal dizi boyunca gerçek ismini asla öğrenemiyoruz. Dizi boyunca da bu durum üzerinden epey şaka yapılıyor. Dizinin en iyi çalışan şakalarından biri ve aynı zamanda büyük bir gizem bu. Kim bilir belki That 90’s Show’un şerefine bu gizemi aydınlatırlar. Gerçek ismini öğrenmek bizi bir parça da olsa gülümsetir sanki. Tadı kaçmış bir şaka da olabilir, of bilemedik… Burası çok riskli. (Bu geri dönüşlerin böyle de riskli tarafları var bir taraftan da…)

Geri dönen dizilerle ilgili beklentilerimizi çok da yüksek tutmamayı acı tecrübelerle öğrendik aslında. Ama That ’90s Show için çok temel ve bir o kadar da basit bir beklentimiz var. Diziyi izleyen herkesin çok iyi bildiği gibi That ’70s Show’un kafa karıştırıcı ve bir o kadar da can sıkıcı bir zaman sorunu vardı. Şöyle ki gerçek hayatta sekiz yıl süren dizi, 1976’dan 1979’a kadar değişen bir zaman çizelgesine sahipti. That ’70s Show birinci sezon ikinci bölümünde, Eric Forman, Mayıs 1976’da 17 yaşına girdiğini söylüyor ancak 1978’deki altıncı sezona kadar 18 yaşına girmiyor mesela. Ya da dizinin geçtiği yılları hesaplayınca üç kez gerçekleşmesi gereken Noel günlerini, beş bölümde izliyoruz. Tabii bir de karakterlerin bazı cümleleriyle yıllara verdiği referansların kafa karıştıcılığı var… Bunlar gerçekten “kafa açan” karışıklardı yani. Umuyoruz ki dönem koşullarının atmosfer yaratmada büyük rol oynadığı bu yeni versiyonunda benzer tutarsızlıklar görmeyiz. That ’90s Show’un kronolojik bir kafa karışıklığı yaşatmaması şimdilik en büyük beklentimiz. (Hmm… Büyük hedefler…)

Destroy That 70S Show GIF by Laff - Find & Share on GIPHY

Dizinin 10 bölüm olarak planlandığı bilgisine sahibiz ama devam haberi gelmesi de bizi şaşırtmaz. Yeri gelmişken, aslında bu yeniden çekimin serinin ilk dönüşü olmadığını da söyleyelim. Daha önce Fox, 2002’de That ’80s Show isimli bir denemeyle orijinal dizinin rüzgarını arkasına almaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Benzer bir isme, yazar kadrosuna ve yapım ekibine sahip olmasına rağmen istenilen ilgiyi göremeyen dizinin ömrü kısa oldu ve yalnızca 13 bölüm sürdü. 

Her zamanki gibi yine aynı noktaya gelmişken buluyoruz kendimizi. Geçmişte severek izlediğimiz bir dizi karşımızda. Ne yapacağız, sevecek miyiz… Sorular sorular…“En büyük soru işaretlerimiz bunlar olsun be!” diyoruz öncelikle. Yine muhtemelen izlediğimizde yakın yaşlarda olduğumuz karakterlerle karşılaşıp zamanın geçtiğini onların yüzlerindeki çizgilerle karşılaşınca fark edeceğiz. Zaman epey bir geçmiş yani, Wisconsin’de de bizim buralarda da. 

Mila Kunis Smile GIF by Laff - Find & Share on GIPHY

Uzun soluklu bir diziyi izleyerek büyüyenler, o kurgusal dünyayla kurulan bağın ne kadar özel olduğunu bilir. Hele ki o dizinin bir parçasıysanız işler çok daha gariptir diye tahmin ediyoruz. Nitekim Mila Kunis’in açıklamaları da bu yönde. Kulis, canlandırdığı Jackie Burkhart ile birlikte büyüdü desek yeridir. Geçtiğimiz günlerde final yapan The Ellen Show’da diziyle vedalaştıkları final gününü şöyle anlatıyordu Kunis: ‘’O gün gözyaşlarımı durduramadım. Çocukluk günlerime geri döndüm ve sadece birinin tutmasını istedim.” 

That 90’s Show da bizi ergenlik günlerimize götürür belki. Bu aralar pek konforlu geliyor geçmişin kollarına sığınmak. Kim bilir biz de Kunis gibi gözyaşlarımızı durduramayız…

Neyse, Donna ve Eric’in kızlarıyla tanışacağız, biraz heyecanlıyız. Hem günümüze de gelmeyeceğiz. Sosyal medya çağına doğmuş bir grup Z kuşağı üyesinin ergenlik hikayelerini izlemeyi çok sevsek de 90’ların havası da biraz ferahlık sağlayabilir diye düşünüyoruz.  Bilirsiniz, 90’lar o kadar dikensiz olmadığını bilmemize rağmen sıklıkla özlediğimiz ve güzellediğimiz dönemlerin başında geliyor. Biraz da Wisconsin 90’larını överiz hem.

Yeni karakterler, büyükanne ve büyükbaba olan Kitty ve Red, 90’lar enerjisi nasıl bir geri dönüş yapacak acaba? Netflix ışığı Wisconsin’i de parlatacak mı dersiniz? Bekleyip göreceğiz. Bir küçük itirafla bitirelim. Jenerikteki o meşhur arabaya doluşup “Hello Wisconsin” diye bağırmayı da özlemişiz sanki.

editörün seçtikleri