Yazar: Burak Kazim Diken
14 Mart 2021
TikTok 2021 Grammy Ödülleri’nde söz sahibi olabilecek mi?

Bir şarkıyı Grammy ödüllerine götüren şey nedir? Billboard Hot 100’de kaç hafta geçirdiği mi, ne kadar para kazandırdığı mı, ya da ödüllerin kime gideceğini belirleyen komünitenin kulağına ne kadar iyi geldiği mi? Fakat geçen yılın en iyisi düşünülürse, TikTok’un etkisini göz ardı etmek mümkün değil. TikTok 2021 Grammy

2020, dört duvar arasında, saatlerce ekranların aşağıya kaydırıldığı, yeni hobiler peşinde koşuşturulan ve TikTok’tan öğrenilen ‘dans’ koreografilerinin -ya da trendlerinin demeliyiz belki de- yapılmaya çalışıldığı bir yıl oldu. Kuşkusuz herkesin ekran süresi rekorları kırdığı bu yılda, viral şarkıların bu kolektif karantinamıza kattıkları da yadsınamaz tabii. İlginç olansa; bu şarkıların kayıt şirketleri ya da radyo DJ’leri tarafından seçilmemiş olmaları. TikTok koreografları ve yaratıcı kullanıcıları 2020’nin ortak ilgi alanlarında son kararları verenler oldu; ve gerek yeni yapılmış, gerekse eski şarkıları listelerde en üst sıralara taşıdılar.

@420doggface208

Morning vibe #420souljahz #ec #feelinggood #h2o #cloud9 #happyhippie #worldpeace #king #peaceup #merch tacos #waterislife #high #morning #710 #cloud9

♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

@420doggface208 kullanıcı isimli Nathan Apodaca’nın, Fleetwood Mac’in unutulmaz single’ı Dreams’i kullanarak çektiği TikTok videosu… Şu günlerde 80 milyon izleyiciye ulaşan bu video, TikTok’un açıkladığı rakamlara göre 134.000 tribute video çekilmesine yol açtı, ve bu ilham verdiği videolar da toplamda neredeyse yarım milyar izlenmeye ulaştı. Apodaca’nın arabası bozulduğu için kaykayla işe gittiği sırada kaydettiği görüntüde içtiği içeceğin üretici firması olan Ocean Spray, kullanıcıya yeni bir araba hediye etti. Fleetwood Mac ise, videonun ardından streaming’lerdeki tüm zamanların en iyi haftasını geçirdiğini açıkladı.

Grammy’ler de bu yolu takip etmekten hiç uzak değil gibi. Elbette pandemi öncesinde de internetin etkisi ile zirveyi gören ve challenge viral’lerine yol açan şarkılara birçok kez şahit olduk: Drake’in In My Feelings’i ve Shiggy Challenge, Rae Sremmurd’un Black Beatles’ı ve Mannequin Challenge, Katy Perry’nin Swish Swish’i ve Backpack Dance gibi trendler, seveni ve sevmeyeni ile birlikte farklı kullanıcılardan dans figürleri eşliğinde izlediğimiz binlerce videoda karşımıza çıktı. Fakat bu şarkılardan hiçbiri bir Grammy ödülü kazanmadı. “Peki ya bu yıl bu değişecek mi?” sorusunun cevabını bulmak adına bu akşam yani 14 Mart’ta sahibini bulacak Grammy adaylarına, ve onların TikTok’taki etkilerine dadanıyoruz.

Roddy Ricch – “The Box”

@charlidamelio

sorry to break it to you but i have the best manager and dad ever

♬ The Box – Roddy Ricch

Bu şarkıyı isminden değil de, Roddy Ricch’in tiz bir vokalle oluşturduğu “eee-err” efektinden hatırlamanız daha olası. TikToker’lar da bu efekti bir fenomene dönüştürdü tabii geçtiğimiz yıl.

110 milyon takipçili TikToker Charli D’Amelio’nun, sonrasında birçok kere daha paylaştığı The Box koreografilerinin ilkini Ocak 2020’de yayınladı ve 10 milyon izlenmeye ulaştı. Diğer TikTok dansçıları da haliyle bu trendi takip ederken, kimileri de şarkıyla alakalı skeçler oluşturdu. Şubat ayındaysa, kullanıcılar sanatçının şarkıdaki “2020 başkanlık adayıyım” sözüne daha çok odaklanıp, bu dizenin içeriklerini oluşturmaya devam etti.

Çok geniş bir kitlenin Roddy’i sevdiği şüphesiz: The Box, Billboard Hot 100 listesinde 11 hafta boyunca en üst sırada kalmayı başardı ve 2021 Grammy’de Yılın Şarkısı dahil olmak üzere 3 dalda adaylığı bulunuyor. Recording Academy olarak adlandırılan komünitenin ise TikTok kitlesi ile aynı fikirde olup olmayacağını ödül gecesi göreceğiz.

Doja Cat – “Say So”

@yodelinghaley

#duet with @yodelinghaley 1 year ago today 🥰🥰 omg time flies

♬ Say So – Doja Cat

Yılın Şarkısı ödülünün bir diğer adayı ise Doja Cat’in Say So şarkısı. Bu disco-pop eseri bir single olarak bile yayınlanmamıştı aslında. Fakat TikToker @yodelinghaley Hot Pink albümünün B-Side’ında olan şarkıyı bulunduğu köşeden çekip çıkardı ve bir başka virale dönüştürdü.

Doja Cat ise şarkının yarattığı etkiyi fark eder etmez Nicki Minaj ile bir remix kaydetti ve radyolara yolladı. Her performansında da Say So’yu yeniliklere uğratarak şarkının başarısını devam ettirdi sanatçı.

TikTok kullanıcıları gezegendeki herhangi bir gruptan daha hızlı bir şekilde yeni favori belirleyebiliyorken; Doja Cat’in yükselişi, uygulamanın yükselişi ile birlikte senkronize gerçekleştiğinden şanslı bir tesadüfün de eseri olarak kabul edilebilir bu viral durumu tabii. Pitchfork yazarlarından Cat Zhang de bu durumu “Böylesine bir zamanlama olmasaydı, Doja asla 1 numaraya tırmanamazdı” diyerek özetliyor. Billboard Hot 100 listesinin en üstüne çıkmadan Recording Academy’nin radarına girer miydi, o da başka bir soru elbette.

Megan Thee Stallion – “Savage”

@keke.janajah

NEW DANCE ALERT! 🚨 if u use my dance tag me so i can see🤗 @theestallion #writethelyrics #PlayWithLife #foyou #fyp #foryoupage #newdance #savage

♬ Savage – Megan Thee Stallion

Suga isimli EP yayınlandıktan iki hafta sonra, Megan Thee Stallion B.I.T.C.H. ve Captain Hook isimli single’larına odaklanmıştı. Fakat, TikTok’un planları başkaydı elbette. TikToker Keara Wilson’ın şarkı için oluşturduğu koreografi viral olunca, Suga’nın hangi şarkısının aradan sıyrılacağı belli oldu aslında.

TikTok fenomenleri D’Amelio, Madi Manroe, ve Addison Rae bu trend özelinde içerikler üreterek virale katkı sağladı. Keke Palmer, Tinashe gibi sanatçılar ve Megan’ın kendisi de bu sürece ortak oldular. Fakat asıl etkiyi, Beyoncé’nin bu süreci fark etmesi yarattı. Beyoncé’nin remix’inin ardından, şarkı 1. sıraya yükseldi. Ve şimdi; Yılın Kaydı, Yılın Rap Performansı, ve Yılın Rap Şarkısı ödüllerine aday.

Ayrıca, bu ortaklık yalnızca Megan’ın hayat boyu hatırlayacağı türden bir iş birliği olarak sınırlı kalmadı ve Beyoncé’ye bu şarkı özelinde 3 adaylık daha getirdi. Toplam 9 dalda adaylık da onu bu yılın en çok adaylığı bulunan sanatçısı konumuna taşıdı.

Harry Styles – “Watermelon Sugar”

@minidoodlebentley

There are three kinds of dogs: #TheHighNote #tiktokanimals #ratethings

♬ Watermelon Sugar – Harry Styles

Watermelon Sugar bir single olarak aslında 2019’da yayınlanmıştı, ve bu kadar popüler hale gelmesi biraz zaman aldı tabii. Hayranları karpuz temalı fotoğraf ‘hack’leri, makyaj videoları, ve meyveli yemek tariflerini Watermelon Sugar fonuyla yayınladı. Fakat şarkının resmi klibi yayınlandığında, TikTok’taki asıl etkisini gördük: Harry Styles’ın 1 numarayı görmüş tek single’ı olan şarkı, 1.3 milyon TikTok içeriğinin şarkısı olarak kullanıldı, ve bunların her biri yüzbinlerce izlenmeye ulaştı. Şarkının bu yükselişini TikTok’a borçlu olan Harry Styles, En İyi Pop Solo Performansı da dahil olmak üzere üç adaylıkla boy gösterecek Grammy’lerde. Üstelik gecenin açılışını da Harry Styles yapacak bu sene.

Justin Bieber – “Yummy”

@justinbieber

Yummyyyy

♬ Yummy – Justin Bieber

The Box ve Say So’nun organik başarısının çoğu sanatçı için bir hedef olduğu bir gerçek; fakat bu başarıların temel alındığı yapay stratejiler her zaman işe yaramayabiliyor. Justin Bieber, Yummy isimli şarkısını yayınladıktan sonra yalnızca şarkının promosyonu için TikTok’a katıldı, ve platformdaki ününü arttırma çabası çok ‘saydam’ sayılabilecek düzeydeydi. The Guardian’da yayınlanan ve bu durumu ele alan bir makale, bu durumu “çok katmanlı ve sofistike bir internet kültüründe yetişen jenerasyon, böylesine saçma bir yapaylığı kolayca sezebilir” diyerek eleştirdi.

Yine de, bu ‘yapay’lığı önemsemeyen kullanıcılar, 5 milyondan fazla içerikte Yummy şarkısını kullanmayı tercih etti. Fakat, bu başarı diğerlerindeki gibi kullanıcı seçimi olmadı: Bieber, Chipotle isimli bir restaurant ile iş birliğine gidip, #yummy hashtag’ini popülerleştirdi.

Yummy’nin de aday olduğu En İyi Pop Solo Performansı dalında Cardigan isimli şarkısı ile adaylığı bulunan Taylor Swift’in Folklore albümünden sonra onlarca ünlüye ve influencer’a o ünlü hırkasını yollaması ile karşılaştırılamasa da, bu iki çalışmanın aynı zamanlarda olması; sosyal medyanın müzik sektörüne etkilerini de oldukça açık bir şekilde göstermekte.

DaBaby – “Rockstar” ve Dua Lipa – “Don’t Start Now”

Geçen yılın her hit şarkısının başarısının arkasında TikTok olmasa da, kendiliğinden başarı kazanan parçaların yine TikTok’taki yankıları oldukça etkili olmakta. DaBaby ve Roddy Ricch’in Rockstar isimli eseri; Yılın Kaydı, Yılın Rap Şarkısı ve Yılın Melodik Rap Performansı dallarında adaylık kazandı, ve 7 milyonun üzerinde videonun müziği olarak kullanıldı.

Dua Lipa’nın Future Nostalgia albümünün ilk single’ı olan Don’t Start Now ise; Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı, ve Yılın En İyi Pop Solo Performansında adaylık kazandı. TikTok kullanıcı ismi @thexhan olan Hannah Balanay’ın şarkıyı kullanarak çektiği video ise 53 milyon üzerinde izlenme ve yaklaşık 7 milyon beğeni sayısına ulaştı. Bu içerik ise yalnızca yeni bir dans içeriği oluşturmakla kalmadı: Fortnite -‘ifade’ ismini koyduğu- bir çeşit zafer dansı olarak oyuna ekledi.

Ödüllerin kime gideceği bir yana, tüm bu durumlar aslında bize tek bir şey söylemekte: TikTok ve müzik dünyası inanılmaz bir iş birliği içerisinde, ve çoğu zaman bunun için müzisyenlerin bir şey yapmasına gerek bile kalmıyor. Grammy Ödülleri de asla bir istisna değil tabii.

Tören gecesi, ödüllerin dağıtılma kriterlerinde sosyal medya kullanıcılarının viral videolara iki kez dokunarak verdiği verdiği esas oylar dikkate alınacak mı hep birlikte göreceğiz.

TikTok 2021 Grammy TikTok 2021 Grammy TikTok 2021 Grammy TikTok 2021 Grammy 

editörün seçtikleri