Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
5 Temmuz 2020
TikTok: Bir kültür olarak Instagram’ın yeni özelliği Reels sayesinde herkesin hayatına girer mi?

TikTok ile ilgili hisler ve görüşler değişse de Instagram bu yükselişe karşı ‘yaratıcı’ bir hamleyle cevap vermeye hazırlanıyor. Yeni video özelliği Reels’i geçtiğimiz günlerde Brezilya’dan sonra Fransa ve Almanya’da da erişime açtığını duyurdu Instagram; belli ki o kısa ve çok sesli videoları hepimizin hayatına sokmaya kararlı.                             Instagram’ın yeni özelliği Reels

Espri anlayışı doğal olarak nesillere göre farklılık gösteriyor. Dünyayı algılayış şekilleri, yaşam tarzları, kültürel faaliyetlerin bireylerin hayatlarına yansımaları derken liste uzar gider. Üstelik günümüzde bu ayrım yer yer kapanmış gibi yapsa da aslında eskisinden daha derin de olabilir. Tabii TikTok kullanımının yaşla alakası yok. (Kimi kesimlerce yaş sınırlamasına tabi tutulması savunulsa da.) Fakat kabul edelim sosyolojik boyutta bir incelemeyi hak eden uygulamaların başında geliyor.

Güçler birliğiyle hızla artan popülerlik

2017 yılının Eylül ayından beri kullanıma sunulan uygulamanın özellikle geçtiğimiz aylar içinde haftalar boyunca indirme listelerinin bir numarasında yer aldığı biliniyor. Asıl patlamasının ise Çin merkezli ByteDance şirketinin musical.ly uygulamasını satın alıp kullanıcı veri tabanlarını birleştirerek ABD’deki genç kullanıcıları hedeflemesiyle başlıyor. Hatta TikTok’un popülerliğiyle Bytedance’ın toplam değeri 75 milyar doları geçiyor ve “dünyanın en değerli start-up uygulaması” unvanının da sahibi oluyor.

Şimdiye kadar yeni nesil bir başarı öyküsü gibi gelen konu bir zaman sonra çok ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Gençlerin gelişimini olumsuz yönde etkilemesinden Hindistan’ın uygulamayı “sosyal felaket” gibi görmesine hatta Endonezya’nın içerikleri “uygunsuz” bulması gerekçesiyle yasaklamasına kadar uzanıyor. Devletlerin ve toplumların kendilerine ait görüşleri bir yana TikTok kullanıcılarının paylaştıkları 15 saniyelik videolar sayesinde dünya çapında viral oldukları, müzik sektörünün önde gelenlerinin ünlerine ün kattığı, hatta ”TikTok müziği” gibi bir kavramın ortaya çıktığı da biliniyor…

Bu popülerliğinde, gerçeği sır gibi saklanan algoritmasının da etkili olduğu söyleniyor. Kullanıcılar çektikleri 15 saniyelik videolara özel efektler, etiketler, çıkartmalar, ses ve müzikler ekleyebiliyor. Telif gibi sıkıntıların da yaşanmadığı uygulamada Apple Music’in de şarkılarına göz atılabiliyor. Kayıtlı kullanıcıların tıkladıkları ve izledikleri her video algoritmaya kaydediliyor ve gelecekte ona benzer öneriler sunuluyor (algoritmadan pek memnun olmayanlar da mevcut) aynı zamanda ana ekrandaki videolar duraklamadan sürekli bir akış halinde oynamaya devam ediyor. Galiba bu da dikkati dağılmaya dünden razı olan insanoğlunu bir güzel yakalıyor, ‘hiç tarzı olmayan’ videoları bile izledikçe izlettiriyor. Tabii kullanıcıların uygulama içinde daha çok vakit geçirmesiyle yapılan reklam anlaşmaları da doğru orantılı.

Ve Instagram’dan yeni bir hamle

Son yıllarda YouTube, Instagram, Snapchat ve Vine gibi uygulamalarla video’nun hayatın ta içine dahil olması, videoların dünya internet trafiğinin yüzde 80’ini oluşturması derken ve şu aralar pastadan büyük dilimi kapanın TikTok olduğu dilden dile dolanırken, Instagram öylece durur mu? Tabii ki hayır.

Geçtiğimiz yıl Brezilya’da ilk denemesi yapılan, Hikayeler bölümünün yeni video formatı Reels’in yakın zaman önce Fransa ve Almanya’da da erişime açıldığı duyuruldu. Artık Instagram kullanıcıları da müzik, ses, etiketler ve efektler kullanarak 15 saniyelik videolar yaratabiliyor, pek tabii kişisel bir tercih olarak çektikleri videoları kaydedip viral olmaya aday çalışmalarda da bulunabiliyorlar.

Reels_IOSX_EN-1

Brezilya’daki denemelerde sadece Hikayeler bölümünde kalan videolar, gelen yorumlar ve istekler doğrultusunda kaydedilerek de paylaşılmaya açılmış durumda. Özelliğin birçok düzenleme aracının TikTok’a benzediği konuşulurken TikTok’taki dans koreografilerinin Instagram’a da taşınıp taşınmayacağı merak ediliyor… Ya da profesyonel içerik üreticilerinin IGTV’deki paylaşımlarının bir de ‘günün klibi’ ile taçlanıp taçlanmayacağı? Meydan okumalar yani challenge’lar halinde yayılan akımlar, dans videoları için yapılan provalar derken TikTok bana göre değil diyenler de ya bu topluluğun bir parçası olursa?

TikTok’un artan popülaritesine karşıt hamle olarak görülen bu özellik eğer daha fazla ülkede de yayına alınırsa Instagram aleminin havasını değiştireceği kesin. Hikayeler özelliğiyle Snapchat’e, IGTV ile de YouTube’a karşı kozlarını oynayan Instagram’ın şimdi de TikTok’a kafayı takmış olması şaşırtıcı değil tabii ama her şeyi tekeline alma çabasında hafiften endişe veren bir taraf da var.

 

 

 

Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels Instagram’ın yeni özelliği Reels

editörün seçtikleri