Uzak Yakın: BASE 20-25 Kasım 2020 arasında Tophane-i Amire’de
yazar: Nazlı Senem Dalgıç

Bu yıl hakkında epey söylendik fakat eğri oturup doğru konuşalım yeni nesillere yakışır gelişmelere de şahit olmadık diyemeyiz. Halihazırda dört yıldır yeni mezun güzel sanatlar öğrencilerini destekleyen bir platform olan BASE bu yıl 20-25 Kasım tarihlerinde ‘çok sesli’ ve ‘dinamik’ kavramını her zaman olduğu ve hiç olmadığı gibi başarıyla temsil etmeye hazırlanıyor.

Kapak eseri: Sadık R. Yılmaz

Daha önce duymuş olmalısınız ama bu yılki temaya geçmeden kısaca bahsetmek gerekirse BASE Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi. Tüm Türkiye genelinde Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf, video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden yeni mezun öğrencileri ve onların çalışmalarını destekleyerek aynı çatı altında sergilenmeleri için bir araya getiriyor. Dolayısıyla çiçeği burnunda sanatçı adayları kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya alanındaki profesyoneller ile tanışıyor, keşfedilmeleri sağlanıyor. Kendine doğru bir kariyer yolu çizmenin güçlükleri malum. Bu sayede hem gençlerin kariyerlerine ivme hem de geleceğin sanatçılarına ışık tutuluyor.

Rıdvan Taşar

Dördüncü yılında da gündemin nabzını tutarak sanatseverleri “Uzak Yakın” temasıyla buluşturuyor. 20-25 Kasım 2020 tarihlerinde Tophane-i Amire’de kapılarını sana severlere açacak olan sergi, bu yıl 22 şehir, 32 üniversiteden 102 sanatçının katılımıyla gerçekleşiyor.

Diyorlar ki: “‘Mesafe’ ve ‘temas’ hem gündelik yaşam gerçekliğinde hem de sanatta metaforik olarak hiç olmadığı kadar güçlü çağrışımlar yaratıyor.” O kadar doğru ki hepimizin mesafe kavramına karşı tüm mesafelerimizi kaldırdığımız şu günlerde farklı disiplinlerde işlenmiş yapıtların bize anlatacaklarını gerçekten merakla ve heyecanla bekliyoruz.

Serginin küratörü Derya Yücel: “Sanat, uzaklıkları ve yakınlıkları bir “buluşma” konumuna getiren diyaloğu başlatabilir.” diyor ve yeni nesil genç sanatçıların esas amacına vurgu yapıyor; “Yaşamda olduğu gibi sanatta da yalnızca tek bir istikametin olmadığının, mekânsal ve zamansal mesafelerin inşa edilebilir ya da yıkılabilir olduğunun bilincinde kalarak hayatın ve sanatın birbirine temas ettiği bir ufuk çiziyorlar.”

Aylin Sabi

Sanatın doğasında doğrusal anlayışın dışına çıkmak zaten yaşıyor. Ortaya çıkmak için bekleyen bu olguları genç yeteneklerin işlemesi ise yaratma potansiyeline bir övgü bize kalırsa.

Sergi pek tabii ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Hayatımızın en güncel gerçeği koronavirüs önlemleri kapsamında ve güvenli koşullarda sergiyi gezme olanağı sağlanabilmesi için de sergi süresi boyunca sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilecek. Bu sebeple www.base.ist sitesi üzerinden ziyaret günü ve saat aralıklarının incelenerek önceden kayıt olunması bekleniyor. Aynı zamanda sergiyi online ziyaret etmek isterseniz de aynı şekilde www.base.ist adresinden gezilebilme imkânı sizleri bekliyor olacak. BASE Talks programı da bu yıl ilk defa online platforma taşınıyor ve dijitalin en güzel nimetlerinden biri olarak dileyen herkes dilediği yerden ilham verici konuşmaları dinleyebiliyor. 20’i aşkın panelde yaklaşık 30 konuşmacı ağırlanacak ve Zoom üzerinden katılım sağlanacak. Dinlenilesi o kadar çok isim var ki siz en iyisi programa göz atın.

Aslında tüm sanatseverler bilir ama biz gene de unutmadan belirtelim. Bir sanatçıyı keşfetmekten daha güzel bir şey varsa o da kesinlikle ilk keşfedenlerden biri olmaktır. O yüzden 20 – 25 Kasım arasında görüşmek dileğiyle!