Yazar: Gamze Akyol
11 Ekim 2021
Ve sahne sonunda onun: Kathryn Hahn ve WandaVision dizisinin Agatha Harkness spin-off’u

O aslında hep buradaydı, gözlerimizin önünde… Kendisi 2000’lerin en meşhur romantik komedilerinin olmazsa olmazlarındandı ama çoğu zaman yardımcı rollerde… Neyse ki artık onun da zamanı geldi; Disney+ Kathryn Hahn’ın başrolde olacağı bir WandaVision spin-off’unun geleceğini duyurdu. Marvel Sinematik Evreni’nin en az çizgi roman uyarlamaları kadar iyi yaptığı bir şey varsa o da oyuncu seçimidir herhalde. Hem çizgi roman tutkunlarını üzmeyecek hem de role her defasında kendinden bir şeyler katacak oyuncuları seçmeyi başarıyorlar. WandaVision’da en sevilen oyuncularından biri olan Elisabeth Olsen’a ve karakteri Wanda’ya kendi hikayelerini anlatma fırsatı verdikleri için de takdir toplamışlardı. MCU, hayranlarının WandaVision dizisinin ”kötüsü”nü canlandıran Hahn’a gösterdiği büyük ilgiye de kayıtsız kalmadı ve bu defa da hakkını verme sırası Hahn’la ikonikleşen Agatha Harkness karakterine geldi. Şimdi başrol –sonunda- Hahn’ın!

Oh Stop It Kathryn Hahn GIF by MTV Movie & TV Awards - Find & Share on GIPHY

MCU, WandaVision ile sinematik evreninin 4. Fazına havalı bir giriş yapmıştı hatırlarsanız. Hatta biz de bu diziye olan hayranlığımızı yazılarımızla haykırmıştık; bölüm bölüm incelemiştik kendisini ve teorilere kafa patlaşmıştık. Ve WandaVision’da her ne kadar Scarlet Witch’in orijin hikayesi anlatılıyor olsa da dizide yer alan her bir karakterin bundan sonraki Marvel yapımlarında etkin rol alacağı da ufak ufak hissettirildi bize. Her süper kahramanın karşısına çıkan bir “ana kötü”sünün olduğu Marvel evreninde Wanda’nın da kaderini etkileyecek olan bu düşmanı Agatha Harkness ismindeki usta bir cadıydı. Gerçi kendisine tam olarak bir villian yakıştırması yapmak doğru olmayabilir ama biz spoiler vermemek adına şimdilik bu şekilde anlatalım Harkness’ı. Kathryn Hahn ile hayat bulan bu muzip karakteri dizinin 50’li yıllardan günümüze, en meşhur TV dizilerinin konseptiyle ilerlemesi sebebiyle türlü türlü kostümlerde, şekillerde izledik. Ve elbette Hahn gibi bir komedyenin ellerinde bir hayli eğlenceli, matrak ve sevilesi bir cadıya dönüşen bu karakter WandaVision’ın en çok konuşulan yanlarından biri oldu.

Geçtiğimiz ay düzenlenen 73. Primetime Emmy Ödülleri’nde 23 adaylıkla en fazla adaylığa sahip dizilerden biriydi WandaVision (Marvel’ın aldığı ilk Emmy adaylıklarıydı bunlar). Oyunculuklar alanında senenin diğer favori adaylarıyla (KATE WINSLET!) olan yarışları kazanamasalar da Emmy’nin ön ayağı olan Creative Arts Emmy Ödülleri’nde En İyi Kostüm (Fantastik-Bilim Kurgu) ve Prodüksiyon Tasarımı (Yarım Saat) ödüllerinin kazananı oldu WandaVision ve böylelikle Marvel’a ilk Emmy’lerini kazandırdı. Elisabeth Olsen ve Kathryn Hahn ayrıca MTV’nin 2021 Film Ödülleri’ne de renk kattılar; Hahn En İyi Kötü Karakter Ödülü’nü alırken, En İyi Dövüş Sahnesi Ödülü ise Wanda-Agatha ikilisine gitti. Hahn’ı bu kadar göz önünde ve çeşitli ödül törenlerinde gördükçe biz de bir hayli keyifleniyoruz tabii. Bu nedenle Agatha Harkness dizisine geçmeden önce ufak bir Hahn güzellemesi yapmaktan kendimizi alamıyoruz.

Marvel Studios Reaction GIF by Disney+ - Find & Share on GIPHY

Kathryn içindeki oyunculuk tutkusunu ve yeteneğini erken yaşlarda keşfediyor ve sıra üniversiteye geldiğinde Northwestern University’de tiyatro okumak üzere yollara düşüyor. Lisansını burada tamamlıktan sonra Yale’da drama dalında yüksek lisansını yapıyor. Mesleğin “mektepli” aktrislerinden biri olan Hahn, ilk defa 1997 yılında kısa süren bir TV dizisinde kendisine rol buluyor. Daha sonra ise katıldığı bir festivalde yapımcı Tim Kring ile tanışıyor. Hahn’ın renkli karakterinden hemen etkilenen Kring, yaratıcısı olduğu Crossing Jordan isimli TV dizisinde Hahn’a özel bir karakter yaratıyor ve Hahn bu dizide 2001-2007 yılları arasında rol alıyor. Kariyerinde birçok kapıyı açan bu dizinin ardından Kathryn’in yardımcı rollerle yer aldığı projelerden bazıları ise şöyle; How to Lose a Guy in 10 Days, The Holiday, Revolutionary Road, Girls, Bad Moms, We’re the Millers ve Parks and Recreation. Özellikle Parks and Recreation’daki tuttuğunu koparan, itici gibi olan ama iyi kalpli kampanya yöneticisi rolüyle zihinlere kazınmaya değer.

Tabii gördüğünüz üzere bunların çoğu komedi türünde, mizah yönü ağır basan yapımlar. Kariyeri de bu hatta ilerliyor. Haliyle Hahn’ın adını bir Marvel yapımında görünce şaşırmadık değil, neyse ki kendisi bir süper kahraman filminde bile güldürmeyi başardı ve trajedilerle dolu Marvel evreninde aranan taze kan oldu. Şu anda bile “Agatha All Along” parçası zihnimizde yankılanıyor ve bizi gülümsetiyor…

Bu videodan itibaren WandaVision ile ilgili bazı spoiler’lar çıkabilir karşınıza aman dikkat!

Ve Kathryn başrolünde olacağı yeni Marvel dizisininde yine bu çizgisinde yol almaya, en iyi olduğu alanlardan birinde döktürmeye devam edecek çünkü bu dizi de kara komedi tarzında olacak. WandaVision’da gördüğümüz gibi Agatha Harkness’ın geçmişi bir hayli karanlıktı ve bu karanlıkların içinden daha da güçlenerek çıkmıştı Harkness. Salem cadılarının elinden sinsice kurtulmuş, güçleriyle hepsini bir bir alt etmişti. Günümüzde ise Wanda gibi güçlü bir büyücünün elinden kurtulamadı, WandaVision finali itibarıyla geleceği Wanda’nın ellerinde görünüyordu. Wanda’nın MCU evrenindeki serüveninin 2022’de gelecek olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde devam edeceğini biliyoruz. Yani anlayacağınız kendisi çoklu evrenlerle uğraşıyor, Agatha’yı kontrol edemeyecek kadar meşgul olacak. Bu da Agatha gibi bir Salem cadısına türlü kaçış fırsatları sunacak anlaşılan. Fark ettiğiniz üzere hep olasılıklar üzerine konuşuyoruz çünkü Marvel her projesinde olduğu gibi yine ser verip sır vermiyor. Agatha Harkness dizisi ile ilgili bildiğimiz şeyler çok sınırlı, onun için biz de kendimizce tahminler yürütüyoruz. Şimdilik sadece WandaVision’ın baş yazarı olan Jac Schaeffer’ın bu projede de yazarlık ve yapımcılık yapacağı kesin. Dizi hangi zamanda geçecek, Agatha ile Wanda’nın yolları yeniden kesişecek mi, Agatha’nın gerçek gücünü görebilecek miyiz; işte bu detaylar hep belirsiz. Ama diğer detaylar ne olursa olsun Agatha Harkness’ı daha yakından tanımayı iple çekiyoruz.

Son olarak Hahn’ın Agatha Harkness spin-off’ı dışındaki gelecek projelerine de değinelim biraz.

Hahn Showtime’da yayınlanacak ve Warner Bros. tarafından geliştirilen yeni bir mini dizide komedi ikonların ikonu Joan Rivers’ı canlandıracak. Ve yine başrolünde olacağı bu projenin yönetici yapımcılığını da üstlenecek. Hahn ayrıca Netflix’in yayın haklarını satın aldığı Knives Out’un devam filminde de Daniel Craig, Edward Norton, Dave Bautista gibi isimlere eşlik edecek. Ve Apple’ın 12 Kasım’da yayınlanmaya başlayacak olan The Shrinks Next Door adlı filminde de izleyeceğiz kendisini. Kariyerinde neredeyse 25 sene yol aldıktan sonra, sonunda hak ettiği popülerliğe kavuşan Kathryn Hahn’ı daha sık görecek olmanın coşkulu hisleri içerisindeyiz. Ee o kadar biz de bekledik bu çıkışı sonuçta…

editörün seçtikleri