Yazar: Nazlı Senem Dalgıç
12 Ağustos 2020
YouTuber ikizler sayesinde Phil Collins 39 yıl sonra yeniden zirvede

YouTube’daki reaksiyon videoları trendi eski olsa da TwinsTheNewTrend kanalında farklı şeyler yaşanıyor. Yirmili yaşların başındaki ikiz kardeşler, müzik tarihinin kült şarkılarını ilk kez dinledikleri anları kameraya kaydediyorlar ve aslında o efsane şarkıların bünyede neler yaratabileceğini yine yeniden hatırlatıyorlar. İzleyeneler üzerindeki etkileri ise Phil Collins ve “In The Air Tonight” parçasını on yıllar sonra yeniden listelerde zirveye taşıyacak kadar güçlü.

İnsan titreşimler ortamında yaşar. Bilindiği üzere sadece doğa değil, evren koca bir titreşim ağı. Müzik de bunun en güzel yansıması. Konuya ciddi girişimizin sebebi müziğin evrensel oluşunun klişe bir cümleden öte oluşunu kanıtlamak aslında çünkü zamandan, boyuttan ve toplumların yarattığı kültürel normlardan bağımsızlığını hatırlatan tatlı bir haber var karşımızda.

Malum YouTube evreni de kendine has frekanslara sahip. Farklı şekillerde işleyenlerde kendi tarzlarını yaratıyor hatta nesilleri etkileyen akımlar ortaya çıkarıyorlar. Reaksiyon yani tepki video’ları dünyası da bulunduğumuz zamandan geriye bakınca YouTube’un başlangıcından bu yana pek değişmedi, belki bir parça da eskidi. Trend ABD’de, özellikle siyahi gençler arasında büyük bir popülerliğe sahip. Zaten genel olarak bakıldığında da siyahi gençler çevrimiçi kültürün hatırı sayılır itici güçlerinden sayılırlar. Gerek Vine zamanından gerekse de TikTok sayesinde bunu gördük. Şimdilerde ise karşımızda Tim ve Fred Williams adlı ikiz kardeşlerin YouTube’daki TwinsTheNewTrend kanalından yayınladıkları ve ilk kez dinledikleri şarkılara verdikleri tepkiler var.

Hani mükemmel bir şarkı keşfedildiğinde hemen paylaşma istediği duyulur ya… Sanki o an hissedilen duygunun bir yansımasını karşı taraftan da görmek isteriz ve verdikleri doğal tepkiler nedensiz bir mutluluk yaratır…

TwinsTheNewTrend’deki aşağı yukarı her video bu duygular etrafında şekilleniyor. Yirmili yaşlarının başında olan ikiz kardeşler yetiştikleri kültür ve ortam gereği rap şarkıları severek büyüyor fakat normalde dinlemeyecekleri şarkılara verdikleri tepkilerle son zamanda epey popülerleşiyorlar.

Onları gündeme taşıyan ise Phil Collins’in klasikleşmiş şarkısı In The Air Tonight o ilk anın olduğu video. Verdikleri tepkiler ve aralarındaki diyaloglar o kadar doğal ve sahici ki, video bir nevi elden ele dolaşmaya başlıyor. In the Air Tonight ise 39 yıl sonra yeniden resmi olarak hit şarkılar arasında bulunurken iTunes satış listesinde ise 3. sırada yerini alıyor.

Queen ve The Doors gibi klasik rock gruplarının müziklerinin yanı sıra Dolly Parton‘ın “Jolene” şarkısını dinledikleri videolarına sanatçı da attığı bir Tweet ile yanıt veriyor. Hatta “Jolene” de Twitter dünyasında trend oluyor.

Sosyal medya alemleri bir yana herhangi bir sosyal ortamda bile herhangi bir konuyu bilmeme durumuna içten tepki veren azdır. Tim ve Fred bildikleri ve bilmedikleri şeylere karşı epey açık görünüyorlar. Hatta takipçilerine her zaman sevdikleri yeni bir şey gösterdikleri için teşekkür bile ediyorlar.

unnamed

Şu anda yaklaşık bir yıllık olan YouTube kanalı 380.000’den fazla aboneye sahip. CNN’e yaptıkları açıklamalarda başlangıçta hip-hop reaksiyon videolarına takılıp kaldıklarını, ardından farklı türleri dinlemeye karar verdiklerini, büyükbabalarının da onlara hep yargılamadan önce Frank Sinatra’yı dinlemeleri gerektiğini söylediğini belirtiyorlar.

Videolarının neden popüler olduğunu açıklamak için de şöyle diyorlar: “Çünkü biz siyahız ve o tür müzikleri dinlememizi beklemiyorlar.” Ayrıca Tim, “Eski müziği takdir etmek için yeni bir trend başlatmak istedik. Tüm türlere açığız. Müziğin rengi olmadığı için insanları bir araya getirmek istiyoruz.” diye de ekliyor.

Aynı zamanda müzik, aile üyelerinin uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ettiği ve annelerinin hapis yattığı bazı zorlu yıllarda bir kaçış olmuş onlar için. Hatta Tim ve bazen de Fred, madde bağımlılığıyla uğraşan insanlara yardım etmek için Indiana’daki Edgewater Health’de anneleri Tiffany King-Richardson ile birlikte çalışıyorlarmış.

Dünyanın tam anlamıyla dört bir yanının içinde bulunduğu bu yoğun ve ağır gündemler düşünülürse iki kardeşin videoları fazlaca keyif içeriyor. Ayrıca eski şarkılara kaçış, aşırı iyi fikir.

 

 

Phil Collins Phil Collins Phil Collins Phil Collins

editörün seçtikleri