Yazar: dadanist
20 Eylül 2021
‘Bilindik’ sürprizleriyle 73. Emmy Ödülleri

Pandemi sonrası ödül törenlerini tüm klişeleri bağrımıza bastığımız şu günlerde, çok şükür Emmy’lerden de elimiz boş dönmedik. Michaela Coel’in konuşması zihnimizde alev alev, kendimizi Evan Peters gibi KATE WINSLET diye bağırmamak için zor tutuyoruz. Bir noktada RuPaul’un yanında Gottmik ve Symone’yi de görmüş olduk, aklımız başımızdan gitti. Töreninin geri kalanını özetlemek için de iki şey diyeceğiz: The Crown ve Ted Lasso. The Crown tarafında yeni nesil oyuncuların performansı büyükleri tarafından biraz gölgelendi gibi. (Evet, Emma Corrin’in ödülü Olivia Colman’a kaptırmasından bahsediyoruz. Yani hürmetsizlik etmek istemeyiz ama kesinlikle Olivia Colman’ın en iyi performansı değildi… Aynı şey Gillian Anderson için de geçerli, affet bizi Gillian!) Ted Lasso cephesinde ise her şey olması gerektiği gibi…

Yazı – yorum: Seden Mestan & Gamze Akyol #İkiliTakılmak

Excited Gillian Anderson GIF by Emmys - Find & Share on GIPHY

Geçtiğimiz yıl pandemi döneminin en garip ödül törenini izlemiştik Emmy’lerle birlikte. Hibrit dediğimiz olay tam yerine oturmamış, herkes ne yapacağını bilemez halde, sonrası için ibretlik sayılacak anlar yaşanmıştı. Geçen seneyi kurtaran belki de Zendaya oldu, şimdi düşününce. Instagram’daki profil fotoğrafı ödül aldığı o andaki komik halinin ekran görüntüsü hâlâ… (İşte bu yüzden seviyoruz seni.) Bu sene ise her şey düzeldi gibi. Ama sadece ‘gibi’. Yani düzelecek halini sabırsızlıkla bekliyorduk da…

Happy Abc GIF by Emmys - Find & Share on GIPHY

Evet, 73. Primetime Emmy ödülleri geçtiğimiz sene boyunca izlediğimiz tüm yapımların uzun bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçmesine vesile oldu. (Peş peşe editlenmişçesine…) The Crown, Mare of Easttown, I May Destroy You, Ted Lasso… Ödüller de bu açıdan çok şaşırtmadı genel hatlarıyla. Altın Küre’ler büyük tepki çekmişti mesela; I May Destroy You, The Queen’s Gambit başta olmak üzere siyahi yapımcıların ve oyuncuların başarılarını görmezden gelerek. Emmy’lerin daha hak gözeten ve adaletli olduğunu söylemek saçmalık olur tabii ama I May Destroy You ile Michaela Coel’in senaryo ödülünü alması bir noktada sevindiriciydi.

En baştan tane tane anlatalım:

En fazla adaylığa sahip (24 tane) Netflix dizisi The Crown En İyi Drama Dizisi kategorisi de dahil olmak üzere bütün drama ödüllerini sildi süpürdü dün gece. Tahminler bu kategorideki En İyi Kadın Oyuncu ödülünün The Crown’dan Emma Corrin’e gideceği yönündeydi. Lady Diana performansıyla epey sükse yaptı, hatta herkes onu bu rolüyle tanıdı. Kategoride ayrıca Elisabeth Moss (Handmaid’s Tale) ve Mj Rodriguez (Pose) gibi isimler de vardı ama ödül işte dediğimiz gibi, Olivia Colman’a gitti. Josh O’Connor En İyi Erkek Oyuncu, Gillian Anderson ve Tobas Menzies de En İyi Yardımcı Oyuncu kategorilerinde The Crown ekibinin diğer kazananları oldu.

Gillian Anderson GIF by Emmys - Find & Share on GIPHY

Galiba Mini Dizi kategorileri bizim açımızdan biraz daha heyecan vericiydi. En İyi Mini Dizi kategorisinde kazanan The Queen’s Gambit olsa da mini dizi oyunculuklarında Mare of Easttown baskın geldi. Kate Winslet’ı zaten kalbimizin başköşesine koymuştuk. Evan Peters ve Julianne Nicholson da ödül aldılar. Winslet ödül kabulünde öncelikle diğer adaylarla gurur duyduğunu ve tebrik ettiğini söyledi ardından da Mare of Easttown yönetmeni Brad Ingelsby’e “bağ kurması bu kadar kolay, kusurlu ve de güçlü bir karakter yarattığı” için teşekkür etti. Evan Peters’ın teşekkür konuşması ise hisselerimize tercümandı; “Kate Winslet’a KATE WINSLET olduğu için minnettarım!” diye bağırdı. Çok iyi yaptı, biz olsak biz de bağırırdık ama deli olduğu da ortada.

Bu arada mini dizi kategorilerinde, özellikle oyunculuk ödüllerinde I May Destroy You cephesinde yine biraz hüsran yaşandı ama neyse ki Michaele Cole geceyi eli boş bitirmedi. Kendisi mini dizi kategorisinde En İyi Senaryo Ödülü’nü kucakladı ve bu ödülünü tüm cinsel istismar mağdurlarına adadığını söyledi.

Komedi dalında ise En İyi Dizi, En İyi Erkek Oyuncu gibi ana kategorilerin kazananı tahmin ettiğimiz gibi Ted Lasso ve Jason Sudeikis oldu. Başta da dediğimiz gibi, zaten olması gereken de buydu. The Kominsky Method ile Michael Douglas alacak değildi herhalde…

En İyi Yarışma ödülünü ise son yıllarda bu kategorideki ödülü kimselere kaptırmayan RuPaul’s Drag Race aldı. Sahnede RuPaul ve Michelle Visage ile birlikte son dönemin kraliçesi Symone ile Gottmik’i görmek çok iyi geldi. Zira onları şu ara görmelere doyamıyoruz. Geçen seneki lanetli sezonun ardından yarışmayı yeniden heyecan verici bir hale getirdiler.

Bütün ödüllere şöyle bir baktığımızda ana oyunculuk kategorilerinde tüm kazananların beyaz oyunculardan olduğunu görüyoruz. Yani Hollywood cephesinde değişen çok bir şey yok. Bilindik sürprizleriyle yine bir Emmy töreni geçti hayatımızdan. Oysa Pose dizisiyle gönülleri fetheden MJ Rodriguez ve Billy Porter’ı sahnede ödül alırken görmek ne şahane olurdu!

Kazananlar ful liste için sizi buraya alalım.

editörün seçtikleri